• Savcı, Sözcü’ye 10 yıl hapis istedi. Karar duruşması haziranda

  Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay ve 8 yazarın ‘FETÖ/PDY’nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ iddiasıyla İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada savcısı 18 Nisan’da mütalaasını açıkladı. Sanıklar hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Karar duruşması haziranda…


  10 YIL HAPİS CEZASI TALEBİ

  Burak Akbay’ın savunması alınamadığı gerekçesiyle dosyasının ayrılması istenilen mütalaada; sanıklar Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Yonca Yücekaleli hakkında 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi.

  Mütalaada, sanıkların FETÖ açısından önem derecesi yüksek konularda, örgütün yayın organlarıyla paralel ve onların hedefleri doğrultusunda kamuoyunda sonuç doğurmaya elverişli somut eylemlerinin soruşturmaya konu edildiği belirtildi.

  AKBAY İNTERPOL TARAFINDAN ARANACAK

  Yurt dışında yaşayan Sözcü gazetesi sahibi Burak Akbay hakkında kırmızı bülten kararı çıkartılmasına ilişkin işlemlerin başlatılmasına karar verdi.

  MEDİHA OLGUN İÇİN KARAR

  Mütalaada, sanık Mediha Olgun hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin de uygulanması istendi. Sanık ve avukatları ise mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedi. Heyet, sanık ve avukatlara mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre vererek, duruşmayı erteledi.

  AVUKAT CELAL ÜLGEN, BAŞKANINA “SİZ BİR GAZETENİN MUHABİRİ DEĞİLSİNİZ”

  Duruşmada avukat Celal Ülgen “Siz iddianameyi daha bize okumadınız. Esas hakkındaki mütalaa bize tebliğ edilmemiş olmasına rağmen bugün ’nin internet sitesinde yayına girmiştir. Sayın Başkan siz kimsiniz? Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemelerisiniz. Siz bir gazetenin muhabirleri değilsiniz. Bunu soruşturun lütfen” dedi.
  başkanı ise “Dün bey yazılı mütalaayı verdi. Yazılı olarak UYAP sistemine yüklendi. Yani o konuda ben nasıl aldılar nasıl verdiler bilemem” diyerek salonu terk etti. Bu esnada Avukat Ülgen “Bunları FETÖ’de de yaşadık” dedi.

  “ETKİN MUHALEFET YAPARSANIZ SİZİ PERİŞAN EDERİZ”

  Duruşma çıkışı kararı değerlendiren avukat Celal Ülgen, mahkemeye tepki gösterdi: “Bu kararla Sözcü’ye ‘Eğer siz etkin muhalefet yaparsanız; reisimize, cumhurbaşkanımıza, bizde o takdirde sizi perişan ederiz.’ deniliyor. ‘Sizi FETÖ’cülükle suçlarız’ deniliyor. Ancak biz bu çemberi de yırtacağız. Nasıl seçimlerde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi alınmış ve çember yıkılmıştır, bu yargı çemberini de yırtacağız. Tıpkı FETÖ çemberini yıktığımız gibi.”

  MÜTALAADA NE VAR?


  Sözcü avukatlarının hukuki gerekçelerine rağmen kabul edilen mütalaada; Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Yonca Yücekaleli hakkında ‘FETÖ/PDY’nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay’ın dosyasının ise savunması alınamadığı gerekçesiyle ayrılması talep ediliyor.

  DAHA ÖNCE NE OLMUŞTU?

  Sözcü gazetesi hakkında 2 ayrı iddianame düzenlenmişti. İlk iddianame kapsamında Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay hakkında ‘Silahlı terör örgütünü yönetme’ ve ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 0 yıl, Mediha Olgun, Bekir Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli hakkında ise ‘Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme’ suçundan 15’er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

  İkinci iddianamede ise Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru’nun da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında, “FETÖ’ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.