• Cevad Zarif: ‘Trump bir savaşa sürükleniyor’

  İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Asya Topluluğu isimli kuruluşun New York ofisinde katıldığı mülakatta, ABD yaptırımlarına ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 7 ülkenin muafiyetlerinin kaldırılmasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  ‘ABD, İRAN’I ENGELLEYECEKSE SONUÇLARINA HAZIRLANMALI’

  Asya Topluluğu’nun davetlisi olarak katıldığı mülakatta, ‘İran petrolünü satmaya devam edecek. Bunun için de alıcılar bulmaya ve Hürmüz Boğazı’nı petrol satışı için güvenli bir geçit olarak kullanacağız’ dedi. Ayrıca İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in konuyla ilgili görüşlerini hatırlatarak, ‘Eğer ABD bizi bu özgürlüğümüzden alıkoymaya çalışacaksa sonuçlarına hazır olmalı’ dedi.

  ‘NETENYAHU VE BOLTON REJİM DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR
  AMA 2020 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE HAREKETE GEÇMEZLER’

  ABD’nin yaptırımlarla İran’ı yeni bir anlaşmaya zorlamayı mı yoksa rejimi devirmeyi mi amaçladığı sorulduğunda Zarif, ‘Bir var bir de takımı… A takımı ilkini istiyor ama içinde (İsrail Başbakanı) Netenyahu ve (Trump’ın milli danışmanı) John Bolton’un da olduğu ikinci grup en azından rejim değişikliğini istiyor ama 2020 (ABD Başkanlık) seçimlerine yaklaştığımız için B takımının bir hareket içine gireceğini sanmam.’ diye cevapladı.

  ‘YAPTIRIMLARI ARKADAN DOLAŞMAK
  ÜZERİNE DOKTORAMIZ VAR’

  Mülakatın ardından Reuters Haber Ajansı’na verdiği bir röportajda sorulan ‘Yaptırımlar sizi nasıl etkiler?’ sorusuna ‘İran ilk kez ABD’nin yaptırımlarıyla karşılaşmıyor, yaptırımları arkadan dolaşmak üzerine büyük ve derin bir tecrübemiz var.’ dedi ve ‘ her zaman yaptırımları arkadan dolanmanın bir yolu vardır. Bizim bu alanda doktoramız var.’ diye ekledi.

  ‘TRUMP İRAN’LA SAVAŞMAK İSTEMİYOR’

  Muhabirin ‘Trump’ın sizinle savaşacağını düşünüyor musunuz?’ sorusuna ‘Her ne kadar kampanyasında böyle şeyler söylediyse de Trump’ın savaş istediğini düşünmüyorum ama bu onun Bolton, Netenyahu ve (Suudi Kralı) Selman tarafından bir savaşa sürüklenmediği anlamına gelmez.’ diye cevapladı.

  NE OLMUŞTU ?

  İran’ın nükleer cephaneliğinin yanı sıra, balistik füzelerinin de silahsızlanma kapsamına alındığı yeni bir anlaşmayı kabul etmesini isteyen ABD, aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan petrollerine rağbeti arttırmayı arzuluyor.

  Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo konuyla ilgili “İran’la ilişki içindeki herhangi bir ulus durumu iyi tespit edip, risk almayan tarafta bulunmayı tercih etmelidir. Sıfır noktasında ne kadar uzun süre duracağımızı İran’ın tutumu belirleyecek. Trump Hükümeti ve müttefikleri, İran’ın ABD’yi, ortaklarını, müttefiklerini ve Ortadoğu’daki güvenliği tehdit eden faaliyetlerine karşı ekonomik baskıyı hat safhada tutmaya ve kapsamını genişletmeye kararlıdır.” dedi.

  Financial Times’ın Beyaz Saray kaynaklarına dayandırdığı habere göre ABD, Suudi Arabistan ve BAE’nin İran’dan petrol alan ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağına ve İran’ı piyasadan tamamen sileceğine dair gerekli güvenceleri aldı.

  2018 Kasım’ında, İran için hayati önem taşıyan enerji, gemi inşa, taşımacılık ve bankacılık sektörlerine yönelik yaptırımları yeniden yürürlüğe sokan ABD, İran’ı ekonomik yönden köşeye sıkıştırmayı ve İran’ın enerji pastasındaki payını Körfez’deki müttefikleri olan Suudi Arabistan ve .A.E’ye yedirmeyi amaçlıyor.

  Amerikan Başkanı Donald Trump, ülkesinin İran’a uyguladığı yaptırımlara uymaktan muaf tuttuğu, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 7 ülkenin muafiyetlerinin süresinin uzatılmayacağını açıkladı. Mayıs ayında süresi dolacak olan muafiyetler kalktıktan sonra İran’dan petrol alırlarsa, Türkiye, Çin, Hindistan, Japonya, Tayvan, Yunanistan ve Güney Kore de ABD tarafından yaptırımları delmiş kabul edilecekler.

  ABD’nin İran’a karşı yaptırımları yeniden yürürlüğe soktuğu 2018 Kasım’ından beri petrol ithalatı yasağından muaf tutulan, içlerinde Türkiye’nin de bulunduğu, devletlerin muafiyeti Mayıs ayında sona eriyor. ABD, 2 Mayıs’tan sonra İran’dan petrol alacak ülkeleri Amerikan yaptırımlarını delmiş sayacak. Uzmanlar bu durumun Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ham petrol ihracatını artıracağı ve zaten darboğazda olan İran ekonomisini olumsuz etkileyeceğini öngörüyor.