• ‘Bazıları, Türkiye ittifakını Cumhur alternatifi gösterme fitnesine düştüler’

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Türkiye ittifakı’ çıkışına, Cumhur İttifakı ortağı olan MHP Lideri Bahçeli’nin tepki göstermesiyle başlayan tartışmalara değinirken, ‘ittifak’ tanımını yeniledi: ”Bazıları, Türkiye ittifakını Cumhur İttifakı’nın alternatifi gibi gösterme fitnesine düştü. Terörle el ele olanlar bizimle ittifak halinde olamaz.’

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB 75. Genel Kurulunda konuştu. Erdoğan, ekonomiyle ilgili ”Tüm göstergeler yeniden yükseliş trendine girildiğine işaret ediyor. Yaptırım tehditleri olan çevrelerin boş durmayacağını da açıkça gösteriyor. Biz de onların numaralarını çözdük nasıl tedbir alacağımızı öğrendik. Şifreler çözülmüştür. Bundan sonra artık çok can yakıcı dalgalanmaların ortaya çıkması kolay kolay mümkün değildir” mesajları verdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

  “Değerli arkadaşlar, geçtiğimiz 17 yıldaki istikrar ve güven ikliminde gerçekleştirdiğimiz başarılar önümüzdeki dönemde daha büyük başarılara imza atabileceğimize işaret ediyor. Türkiye’yi 2003’ten 2018’e kadar yılda 5,6 büyütme başarısını birlikte gösterdik.”

  “Ülkemize 210 milyar dolarlık uluslararası yatırım getirme başarısına birlikte imza attık. Milli gelirimizi 3 katından fazla artırmayı birlikte başardık.”

  ‘TÜRKİYE’Yİ KUR, FAİZ SARMALINA HAPSETMEK İSTEYENLERİ YENECEĞİZ. BAZI SİRK CAMBAZLARI DÖVİZ REZERVİNE YÖNELİK OLUMSUZ HAVA OLUŞTURMA GAYRETİNDE’

  “Son dönemde art arda ülkemize ve milletimize kurulan tuzakların sebebi siyasi olduğu kadar ekonomik olarak diz çöktürmektir. Türkiye’yi 2023 hedeflerine birlikte kavuşturacağız. Türkiye’yi kur, faiz, enflasyon sarmalına hapsetmek isteyenlere karşı bu zaferi kazanacağız.
  Bazı sirk cambazları döviz rezervine yönelik gayri samimi açıklamalarla bir psikolojik olumsuz hava oluşturmanın gayreti içindedir.”

  ”BİRİLERİ BORÇLANMA RAKAMLARI ÜZERİNDEN
  FIRTINA KOPARMAYA ÇALIŞIYOR”

  ”Birileri borçlanma rakamları üzerinden fırtına koparmaya çalışıyor, bunun farkındayız. Maruz kaldığımız bunca saldırıya rağmen kamu borç stokumuzun milli gelirimize oranı 13,7 düzeyindedir. Göreve geldiğimizde bu oran yüzde 60’ın üzerindeydi.”

  ‘MARUZ KALDIĞIMIZ TÜM SALDIRILAR
  TÜRKİYE’Yİ CANEVİNDEN VURMAYI AMAÇLIYOR’

  “Geçmişte olduğu gibi patates, soğan meselesini neyle izah edeceğiz. Bunların hepsi bir siyasi müdahale anlayışı değil midir ? Bütün bunların nasıl çürütüldüğünü o depolardan, ambarlardan nasıl çöplüklere götürüldüğünü gördük. Hep birlikte bunları milli bir mesele olarak görmeye mecburuz. Son yıllarda maruz kaldığımız tüm saldırılar şahsımızı değil doğrudan doğruya Türkiye’yi canevinden vurmayı amaçlamaktadır.”

  ‘İSTİKLAL VE İSTİKBALİMİZE SAHİP ÇIKMAYA KARARLI OLDUĞUMUZ İÇİN BİZE BEDEL ÖDETMEYE ÇALIŞIYORLAR’

  “İstiklalimize ve istikbalimize sahip çıkmaya kararlı olduğumuz için bize bedel ödetmeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan geri dönmeyeceğiz. Kaderin üstünde bir kader olduğu bilinciyle tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek vatan ülküsüne sıkı sıkıya sarılacağız.”

  ‘ŞİMDİ TOBB BU ÇATININ ALTINDA KUCAKLAŞMIYORSA
  BUNUN HESABINI VERECEK BEN DEĞİLİM’

  “İnancımıza, tarihimize ve kültürümüze sıkı sıkıya sahip çıkarak mücadeleyi sürdüreceğiz. Türkiye ittifakı diyerek 82 milyon vatandaşımızı ortak payda altında bir araya gelmesi idealini hayata geçirmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda bir şey moda oldu kucaklaşma zamanı. Şimdi TOBB bu çatının altında kucaklaşmıyorsa bunun hesabını herhalde verecek ben değilim. Biz hiçbir zaman kucaklaşmadan kaçmadık.”

  ‘BİZ CUMHUR İTTİFAKI’NI 15 TEMMUZ GECESİ;
  KURŞUNLARIN, BOMBALARIN ALTINDA KURDUK’

  “Bazıları hemen söyleme amacımızı ne olduğu gayet açık olan Türkiye İttifakı ifademizi Cumhur İttifakı’nın alternatifi göstererek fitne çıkarma peşine düştü. Halbuki Cumhur İttifakı milletimizin tamamını aynı idealler etrafında buluşturma çabamızın lokomotifidir. Biz Cumhur İttifakı’nı 15 Temmuz gecesi kurşunların, bombaların altında kurduk.”

  ‘YENİKAPI RUHUNU GÜYA KABUL ETTİĞİNİ
  SÖYLEYENLER SONRA KAÇMIŞ, ÖRGÜTLERİYLE
  KOL KOLA SEÇİME GİRMİŞLERDİR’

  ”Bu ittifaktan kaçanlar 7 Ağustos’ta zorla Yenikapı’ya gelip Yenikapı ruhunu güya kabul ettiğini söyleyenler, ondan sonra Yenikapı ruhunu reddederek ortadan kaçmışlar, örgütleriyle omuz omuza kol kola seçimlere girmişlerdir. Bunu da görmemiz lazım.”

  ‘DAĞDAN TALİMAT GELECEK; İSTANBUL, ANKARA, ANTALYA VE İZMİR’DE SEÇİME GİRMEYECEKSİN. SEN PARTİ DEĞİL MİSİN ?’

  “Dağdan talimatlar geldiğinde; Ankara’da, İzmir’de, İstanbul’da, Antalya’da seçime girmeyeceksiniz. Sen parti değil misin? Niye girmiyorsun seçime? örgütleriyle kol kola olanlar bizimle ittifak halinde olamazlar.”

  ‘HİÇBİR ZAMAN TAHRİK UNSURU OLMADIK, OLMAYACAĞIZ
  İŞ DÜNYASI BU SÜREÇTEN ALNININ AKIYLA ÇIKMIŞTIR’

  “Hiçbir zaman tahrik unsuru olmadık, olmayacağız. Ülkemizin son dönemde yaşadığı kritik süreçte milletimizin yanımızda olması bizim için en büyük güven ve güç kaynağımızdır. İş dünyası bu süreçten alnının akıyla çıkmıştır. Şimdi geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana maruz kaldığımız ekonomik saldırılara hep birlikte çok daha güçlü cevap verme zamanı.”

  ‘TOBB’UN HER ÜYESİ BİR-İKİ KİŞİYİ
  İŞE ALSA 3 MİLYON İSTİHDAM OLUR’

  “Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan TOBB’un her bir üyesi kalksa, bir iki tane istihdam sağlasa bu sayı 3 milyona varır. O gün bu sözleri aldık. Yıl sonuna kadar bu istihdamı bekliyoruz. Bu milleti çok sevdiğini iddia edenler, TOBB iktidarın yan bahçesi midir, şusu mudur, busu mudur? Yani TOBB’un böyle bir mili meselede bir istihdam meselesinde hükümetle dayanışma içinde olmasında daha doğal, daha tabii ne olabilir. Çağrımızı yaptık. Sadece TOBB’a değil diğer STK’lara da aynen yönelteceğiz. “Burası Türkiye, burada iş var” sloganıyla yola çıktık.”

  ‘ÖYLE MÜTEAHHİTLER VAR Kİ ALDIKLARI İŞİ İKİ, ÜÇ YIL
  GERİ BIRAKARAK ALDIKLARI İŞİ LAŞE HALİNE GELİYOR’

  “Şu anda öyle müteahhitlerimiz de var ki aldıkları işi bir, iki, üç yıl geri bırakmak suretiyle adeta o yatırımları bir laşe haline döndürmüştür. Bunlara gerekli uyarılar yapıldığı halde onların hesaplarına herhangi bir bloke uygulamadık. Yatırım orda duruyor.

  ‘BAKANLARIMIZLA BU İNSANLARIN
  PEŞLERİNE DÜŞTÜK’

  Eğer bunu yapamayacaksan böyle bir ihaleye neden girdin, böyle bir işi neden aldın? Bakanlarımızla bu insanların peşine düştük. Benim ülkemin en doğusu, en kuzeyinden bütün limanlara varıncaya kadar her türlü taşımacılığı yapmaya bizim altyapımız müsait değil mi? Raylı sistemlerle bu işler aşılmadı mı? Havacılıkta kargo uçuşlarla bunları ülke içi değil ülke dışına taşımada yine bu fırsatları yine bu ülkenin yönetimleri 17 yıldır sağlamadı mı?”

  ‘BİZ DE ONLARIN NUMARALARINI ÇÖZDÜK,
  NASIL TEDBİR ALACAĞIMIZI ÖĞRENDİK’

  ”Kur, faiz ve enflasyonu mutlaka hedeflerimize uygun seviyelere indirmekte kararlıyız. Tüm göstergeler yeniden yükseliş trendine girildiğine işaret ediyor. Yaptırım tehditleri Türkiye ile ontolojik sorunu olan çevrelerin boş durmayacağını da açıkça gösteriyor. Biz de onların numaralarını çözdük nasıl tedbir alacağımızı öğrendik.”

  ‘BUNDAN SONRA ÇOK CAN YAKICI DALGALANMALARIN
  ORTAYA ÇIKMASI KOLAY KOLAY MÜMKÜN DEĞİL’

  ”Şifreler çözülmüştür. Bundan sonra artık çok can yakıcı dalgalanmaların ortaya çıkması kolay kolay mümkün değildir. (Sebze ve meyve fiyatlarındaki artış) Kısa vadeli bir çözüm olarak tanzim satış formülünü geliştirdik. Bu konuyla ilgili daha köklü çözüm hazırlıklarımız da sürüyor.”

  HUBUBAT FİYATLARI: TON BAŞINA SERT EKMEKLİK BUĞDAY 1,350 LİRA; KALİTELİ BUĞDAY 1,350 LİRA; ARPA 1,100 LİRA

  ”Tarımı gıda güvenliğini bir yana koymak gerekiyor. Tarım sektörüne hep ayrı bir önem verdik. Çiftçimiz toprağını sürdü tohumunu attı hasat dönemi için hazırlanmaya başladı. Hububat alım fiyatını hasat dönemi başlamadan açıklayarak fırsatçıların önüne geçiyoruz. Bu yılın hububat alım fiyatlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından geçen yıl ton başına 1,050 liradan alınan sert ekmeklik buğdayın fiyatı bu yıl 29 artışla ton başına 1,350 lira olmuştur. Kaliteli buğday ise yüzde 4 primli olarak alınacak ve böylece ton başına fiyat 1,400 lirayı geçecektir. Arpa alım fiyatı yüzde 33 artışla ton başına 1,100 lira olarak belirlenmiştir Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticilerimize buğday ve arpa için yaklaşık 200 lira prim mazot gübre desteği ödemesi yapılacaktır.”