• CHP’nin ‘seçim sonuçlarının güvenirliğinin denetlenmesi’ teklifi TBMM’de reddedildi

  CHP, YSK’nın İstanbul kararını Meclis’e taşıyor. CHP, “seçim sonuçlarının denetlenmesi, kamuoyu ve siyasi partiler tarafından ölçülebilir hale getirilmesinin sağlanması” gerekçesiyle Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

  TBMM Genel Kurulu 15.00’te toplanacak. CHP, Genel Kurul’a “YSK’nın almış olduğu iptal kararı ve güvenilirlik” konusunda grup önerisi verecek.

  -CHP ARAŞTIRMA KOMİSYONU İSTEDİ-

  CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu imzasıyla TBMM Başkanlığına verilen seçim güvenliğine ilişkin Meclis araştırma önergesinde şu tespitler paylaşıldı:
  “Türkiye’de seçimlerin güven ve huzur ortamı içerisinde şeffaf, adil, şaibeden uzak, aleniyet kuralları çerçevesinde geçmesinin sağlanması, hukuk düzeni içerisinde denetlenebilir olmasının gerçekleştirilmesi YSK’nın almış olduğu seçim iptal kararı ile güvenilirlik, doğruluk, şeffaflık kriterleri ortadan kalkmıştır. Seçim sonuçlarının denetlenmesi, kamuoyu ve siyasi partiler tarafından ölçülebilir hale getirilmesinin sağlanması amacıyla Anayasa’nın 98’inci Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

  -GEREKÇE-

  Önergenin gerekçesinde de şu ifadeler yer aldı:

  • “Türkiye’de seçimlerin yönetimi ve denetimi YSK’nın sorumluluğu altındadır. 6 Mayıs 2019 tarihi itibariyle seçimlerin iptal edilmesi kararı, hukuka aykırı ve vicdana sığmayan bu karar, Türkiye’de demokratik bir seçimin mümkün olmasına dair soru işaretleri yaratmıştır.
  • 31 Yerel Seçiminde İstanbul’u kaybeden AKP’nin itirazları sonucu YSK’nın seçim yenilenmesi kararı alması, Türkiye’de seçimleri şeffaf ve güvenilir olmaktan uzak kılmıştır.
  • Kurul, 31 Yerel Seçiminde İstanbul’u kaybeden AKP’nin itirazlarını masaya yatırmış, mevzuatı ve geçmiş kararlarını hiçe sayarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar vermiştir.
  • YSK’nın 6 Mayıs 2019 tarihli kararıyla, sandıktan çıkan irade adeta gasp edilmiştir. Bu kararla, hukuk cinayeti işlenmiş, sandığa ve millet iradesine darbe yapılarak, seçmen iradesi hiçe sayılmıştır.
  • Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’nin maddi temele dayanmayan itirazlarını kabul edip seçimi iptal ederek kendi varlık sebebini ve aynı zamanda, kanunlara, kendi içtihatlarına uymayarak kendini bu kararla inkar etmiştir.
  • Demokrasinin temelini oluşturan ortadan kaldırılmış, Türkiye’de siyaset, ekonomi ve güvenliği bir belirsizliğe sürüklenmiştir.
  • Halkımızın seçimlerle ortaya koyduğu iradeyi yansıtan Yüce Meclisimizin bu noktada sorumluluk alması ve kaygıların giderilmesi, seçimlerin sağlıklı biçimde gerçekleştirilmesi için ortak aklı, iradeyi hayata geçirmesi gerekmektedir.
  • Bu çerçevede, seçimlerin güven ve huzur ortamı içerisinde şeffaf, adil, şaibeden uzak, aleniyet kuralları çerçevesinde geçmesinin sağlanması, hukuk düzeni içerisinde denetlenebilir olmasının gerçekleştirilmesi, seçim sonuçlarının denetlenmesi, kamuoyu ve siyasi partiler tarafından ölçülebilir hale getirilmesinin sağlanması amacıyla Meclis Çatısı altında bir araştırma komisyonu kurulması elzemdir.”

  -CHP’NİN ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

  TBMM Genel Kurulu’nda, CHP’nin seçim güvenirliliğine ilişkin verdiği grup önerisi reddedildi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA