• Ahmet Hakan’dan Yıldırım’a: ‘Mağduriyet algısını değiştirebildiğiniz ölçüde kazanırsınız’

  Hürriyet’in Kanal 7 kökenli yazarı Ahmet Hakan, bugünkü köşesinde yenilenen seçimlere dair yorumlarda bulundu. Binali Yıldırım’ın, İmamoğlu’na karşı ilkini kaybettiği seçimin tekrarını kazanması için tavsiyelerini de ileten Ahmet Hakan ‘Karşınızdakilerin oluşturdukları muazzam mağduriyet algısı… Bu algıyı dağıtabildiğiniz ölçüde başarabilirsiniz’ dedi.

  Kimi köşesinden kendi düşüncelerini açıklarken reklam yaptığı ortaya çıkan, kimi zaman da eski Ankara Melih Gökçek’le sosyal medya üzerinden yaptığı atışmalarla gündemdeki yerini korumayı başarmış olan Ahmet Hakan, bugün de köşesinden YSK’nın tartışmalara yol açan Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi kararına yer verdi.

  Ahmet Hakan, son yıllarda sıkça yaptığı gibi fikirden çok analizlerin ön plana çıktığı bir yazı yazdı. Yazısının başında AK Parti’nin İstanbul’da önceden yaptığı itirazları ve öne sürdüğü iddiaları sıralayan Hakan, sonunda kabul edilen tek itirazın ‘Sandık kurullarının oluşumunda kurallara uyulmaması’ olduğunu söyledi. Bunun da AK Parti’nin diğer iddiaları kadar büyük ve iddialı olmadığını belirtmek için ‘Oyların çalınması, farkın manidar bir şekilde azalması, organize müdahale, kısıtlı seçmenler, taşıma seçmenler falan gibi yüce dağları beklerken… Karşımıza çıka çıka… Sandık kurullarının oluşumu gibi bir fare çıktı’ dedi.

  ‘YÜCE DAĞLARI BEKLERKEN SANDIK KURULUNDAN FARE ÇIKTI’

  Sandık kurulundan ‘yüce dağları’ beklerken fare çıktığını söyleyen Hakan, yazısının devamında AK Parti ve onun adayı Binali Yıldırım’a İstanbul seçimini nasıl kazanabileceğine dair ‘açıktan’ tavsiyelerde bulundu.

  AK Parti’nin ilk seçimleri kaybeden adayı Yıldırım’a hitaben ‘İyi de aynı sandık kurulları… Belediye meclisi, ilçe belediye başkanı ve muhtarlık seçiminde de görev yaptı. Niye o seçimler yenilenmiyor da sadece büyükşehir seçimi yenileniyor?’ diye sordu ve ‘Bu sorunun akla, mantığa, vicdana uygun bir cevabının verilmesi şart oğlu şarttır’ diyerek AK Parti’nin İstanbul seçmenini ikna etmesinin yolunu gösterdi

  ‘AÇIKTAN TAVSİYE’

  Hakan, yazısının ‘BİNALİ YILDIRIM’A AÇIKTAN BİR TAVSİYE’ başlıklı bölümünün başın Binali Yıldırım’ın makam odasında çekilmiş bir fotoğrafa yer verdi ve şöyle yazdı:

  ‘BİNALİ Bey!

  Bu saatten sonra…

  Ne proje… Ne şu… Ne bu…

  Odaklanmanız ve mücadele etmeniz gereken tek bir şey var:

  Karşınızdakilerin oluşturdukları muazzam mağduriyet algısı…

  Bu algıyı dağıtabildiğiniz ölçüde başarabilirsiniz’

  Binali Yıldırım’a ‘açıktan’ tavsiyede bulunduktan sonra, AK Parti’nin seçim stratejisini de açıklayan Ahmet Hakan ‘BİR: Uyarı olsun diye sandığa gitmeyen AK Partili seçmenin bu sefer sandığa gideceğine güveniyor. İKİ: Mağlubiyete ihtimal vermediği için fazla asılmayan AK Parti seçmeninin bu sefer asılacağına güveniyor. ÜÇ: Seçimsiz ve istikrarlı bir dönem arayışında olan seçmenin bu sefer AK Parti’ye yöneleceğine güveniyor’ diyerek AK Parti’nin hangi seçmene odaklandığını anlattı.

  Ahmet Hakan yazısının devamında da Ekrem İmamoğlu’nu bekleyen tehlikelere yer verdi ve Ekrem İmamoğlu’nun ilk seçimlerde kazandığı Başkanlığı seçimlerini nasıl kaybedeceğini anlattı.

  AHMET HAKAN KİMDİR?

  Gazetecilik kariyerinde Kanal 7’deki İskele Sancak programıyla çıkışa geçen Ahmet Hakan o zamanlar Doğan Medya Grubu’nun bünyesinde bulunan CNN Türk’e geçti. Aynı grubun gazetesi Hürriyet’te de köşe yazarlığı yapan Ahmet Hakan, Doğan Medya Grubu’nun, Demirören Ailesi’ne satılmasından sonra Kanal D Haber sunuculuğundan alındı, da Hürriyet ve CNN Türk’teki görevlerine ise devam ediyor.