• Hande Fırat, YSK’nın İstanbul kararını eleştirdi

  Hükümete yakınlığıyla bilinen Hürriyet Gazetesi Yazarı Hande Fırat’tan aykırı bir çıkış geldi. YSK’yı eleştirdiği yazısında Fırat,”Zarftaki 4 oy… Aynı zarftan çıkan üç oyda neden sorun yok da bir oyda sorun var?” dedi.

  Themis adını verdiği yazısında YSK’nın İstanbul kararını ve İmamoğlu’nu destekleyen sanatçılara yapılan hakaretleri eleştiren Fırat’ın yazısındaki ilgili kısmı şöyle;”

  THEMİS’TEN İSTANBUL ’A

  Hukukçu değilim. Türkiye’de yıllar boyunca ortalama seviyede hepimiz hukuk öğrendik, öğrenmek zorunda kaldık. Tüm toplumu ilgilendiren kararlarda yargıçların titiz davranması, kurallara uyması, tatmin edici açıklama yapması, kararın mutlaka mahkeme üyelerinden duyulması, tartışmayı en aza indirmesi gibi beklentilerin olması doğaldır. Yüksek Seçim ’nun gerekçeli kararını okuduğumuzda belki tüm bu konulara A’dan Z’ye yanıt bulacağız.

  Yine de bazı doğruları söylemezsek insanlığın yüzyıllardır süren “hukuk ve adalet” arayışına zarar vermiş oluruz. Tüm siyasi tartışmaları bir kenara bırakarak, kararı mahkemeden öğrenmemeyi eleştiriyorum. Böylesine tartışmalı bir konuda yargıçlar kararlarını kendileri duyurmalıydı. Siyaset de bunu istemeliydi. En azından kendileri için, en azından şaibe iddialarını önlemek için. Oysa biz mahkemeden değil, siyasi parti temsilcilerinden öğrendik.

  Gelelim toplumda tartışmanın bitmemesine neden olan sorulara… Gerekçede ya da muhalefet şerhinde yanıtlanması gereken sorulara… Yüksek Seçim neden geçmişteki kararları ile çelişti? Yüksek Seçim Kurulu neden sandık kurulları ile ilgili itiraz takvimine uymadı? Yoksa bu tip bir zorunluluk yok mu? Yüksek Seçim Kurulu sandık görevlileri ile ilgili hatanın bedelini neden seçmene yüklüyor? Kendisi ne yapacak? Ve zarftaki 4 oy… Aynı zarftan çıkan üç oyda neden sorun yok da bir oyda sorun var? Aynı sandık kurulları, aynı başkanlar değil mi? Seçimi iptal ettiren deliller neler?

  Kamuoyunun merak ettiği bir soru daha var. İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi için oy veren 7 üye toplantıda gerçekten hiç konuşmadı mı? İddia edildiği gibi, “İptal edilmesin” oyu veren hâkimlerden biri, “Biz YSK olarak hangi hukuki gerekçeyle aynı zarftan çıkan üç seçim sonucunu geçerli sayıp sadece birini iptal edeceğiz? Bunu anlatamayız, hukuk leke alır” dedi mi?

  BÖYLE KUCAKLAŞMA OLMAZ

  Tüm bu tartışmalara rağmen İstanbul seçime gidiyor. Doğal olarak partiler seçim kampanyalarını gözden geçiriyor. Kulis haberlerine göre AK Parti “kucaklayıcı” bir kullanacak. Olması gereken de bu. Kucaklayıcı dil eleştiride bulunanı, oy vermeyeni, karşıt görüşte olanları da kapsar.

  Ekrem İmamoğlu’nun “Her şey çok güzel olacak” kampanyasına destek veren sanatçıların mesajlarına baktım. Hakaret, terbiyesizlik görmedim. Onlara “Sanatınız da adamlığınız da yalan. Seçim yenilemeye verilen tepki adeta emir komuta zinciri gibi. Partiler kapatıldı sustular. Kıyafetinden dolayı işten atılanlara sustular. PKK öldürürken sustular. Şimdi Ekrem için sıraya girdiler! Adaletinizin terazisini sileyim paslanmasın!” yanıtını veren AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel’e de, sanatçıların isimlerinin yer aldığı listeyi “kayıt” notuyla sosyal medyada paylaşan Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı Muhammet Safi’ye de AK Parti’nin “kucaklaşma” kararını hatırlatırım. Kucaklaşma böyle olmaz ki…”