• Önce ABD sonra Kuzey Kore: Pasifik yeniden gergin

  Kuzey Kore’nin, başkent Pyongyang’ın batısındaki bir bölgeden Doğu’ya doğru atışı yaptığı bildirildi. Pyongyang yönetimi, hafta sonunda yaptığı kısa menzilli füze denemelerinin “rutin ve savunma amaçlı bir tatbikat olduğunu” açıkladı.

  Yonhap ajansının haberine göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin “bugün yerel saatle 16.30’da Kuzey Pyongan bölgesinden doğu istikametine füzeler fırlattığı” belirtildi.

  Açıklamada, füzelerin mahiyetinin tespit edilemediği ifade edildi.

  KUZEY KORE DENEMELERİNİ SAVUNDU

  Öte yandan Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’da yer alan habere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Güney Kore Savunma Bakanlığının denemelerden duyduğu kaygıyı belirten ve Pyongyang yönetimine askeri gerilimi düşürme çağrısı yapan ifadeleri “saçma” olarak nitelendirilerek, denemelerin savunma amaçlı olduğu ve rutin tatbikat kapsamında yapıldığı ifade edildi.

  Kuzey Kore yönetiminin ABD ile yürütülen nükleer görüşmelerdeki açmaza rağmen azami sabırla hareket ettiğine çekilen açıklamada, “Kuzey’in egemenlik ve öz savunma haklarını meşru şekilde icra etmesine yöneltilen temelsiz suçlamalar, durumu ne bizim ne de onların isteyeceği bir noktaya götürecektir.” ifadesine yer verildi.

  Kuzey Kore ordusu, pazar günü, ülkenin doğusundaki Wonsan kentinden birden fazla kısa menzilli füzeyi Doğu Denizi’ne (Japon Denizi) doğru ateşlemişti.

  Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kuzey’in yeni bir tür taktik güdümlü silah ile 240 milimetre ve 300 milimetre kalibreli çoklu ateşleyici sistemleri denediğinin tahmin edildiği belirtilmişti.

  Savunma Bakanlığı Sözcüsü Çoi Hyun-soo, denemeden duyulan kaygıyı dile getirerek, “Kuzey Kore’yi yarımadada askeri gerilimi artıracak eylemleri durdurmaya çağırıyoruz.” demişti.

  500 GÜN ARADAN SONRA 5 GÜNDE İKİNCİ DENEME

  Pyongyang geçen hafta Cumartesi günü de ‘taktiksel amaçlı’ kısa menzilli denemesi yapmıştı.

  Füze, ülkenin doğusundaki Hodo yarımadasından ateşlenip Japon Denizi’ne düşmüştü. Bu deneme, Kuzey Kore’nin 500 günde yaptığı ilk ateşleme oldu.

  Üzerinden bir hafta geçmeden Kuzey Kore, ülkenin doğusundaki bir üssünden yeni bir ateşleme gerçekleşti.

  Güney Koreli yetkililer, daha sonra iki kısa menzilli olduklarını belirttikleri ateşlemenin Kuzey Kore hava sahasında 420 km uçtuğunu söyledi.

  Washington merkezli düşünce kurulıuşu Stratejik ve Uluslararası İlişkiler Çalışmaları Merkezi’ne göre cismin fırlatıldığı üs, Kuzey Kore’nin en uzun menzilli füzelerinin fırlatıldığı Sino-ri üssü.

  Pyongyang’ın bu hamlesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore temsilcisi Stephen Biegun’ Seul ziyaretine denk geldi.

  Biegun, ‘nükleer silahsızlandırma’ görüşmelerini canlandırmak için Güney Kore’de temaslarda bulunuyor.

  Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçen sene nükleer silah denemelerine son verileceği ve kıtalararası balistik denemeleri yapılmayacağı sözü vermişti.

  Pyongyang’ın nükleer faaliyetlerinin devam ettiği bildiriliyor. Uzmanlara göre Kuzey Kore’nin ana nükleer üssüne ait uydu görüntüleri, ülkenin ‘radyoaktif malzemeyi bomba yakıtına dönüştürme’ işlemlerinin yeniden başlamış olabileceğine işaret ediyor.

  Kuzey Kore, uzun menzilli bir füzeye sığabilecek kadar küçük bir nükleer bomba ve ABD topraklarına erişebilecek özellikte balistik geliştirdiklerini öne sürüyor.