• Çırağan’ın bahçesinde belgeli “Saraykondu”

  Çırağan Sarayı’nın önüne kurulan ve tartışmaları da beraberinde getiren prefabrik yapının kaçak olduğu ortaya çıktı. İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, yapıyla ilgili izinleri olmadığını belirtti, yapının 18 Nisan 2019’da kaldırıldığını açıkladı. Çok tartışılan kaçak yapının, 13 Nisan 20 tarihindeki Demirören-Kalyoncu ailelerinin düğünü için kurulduğu anlaşıldı.

  Çırağan Sarayı’nın Boğaz’a bakan cephesinde yaklaşık bir ay kadar önce bir yapı belirdi. Vatandaşların dikkatini çeken yapının fotoğrafları kısa sürede sosyal medyaya düştü. Ve tartışmaları da beraberinde getirdi.

  CHP’nin eski İBB Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, yapıyla ilgili izinlere ilişkin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne soru yöneltti. Yanıt yaklaşık bir ay sonra geldi. Gelen yanıt, prefabrik yapının, sarayın bahçesine izinsiz kurulduğunu belgeledi.

  Konuyla ilgili soruya, İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün kararı paylaşıldı. Kurul kararında, gelen şikâyetler üzerine inceleme başlatıldığı belirtildi. Sarayın görüntüsünü kapatan prefabrik yapıyla ilgili kendileri tarafından verilen bir izin olmadığı kaydedildi.

  Ancak, Hüseyin Sağ’ın 11 Nisan 20 tarihindeki sorularına 8 Mayıs 2019’da yanıt geldi. Cevaben iletilen yazıda, bu kaçak yapının 18 Nisan 2019 tarihinde kaldırıldığı belirtildi.

  MEĞER DÜĞÜN İÇİNMİŞ…

  108 yıllık Sarayın görüntüsünü kapatan kaçak yapının amacı bir süre sonra ortaya çıktı.

  Kaçak yapının 13 Nisan 20 tarihinde Demirören Holding Başkanı Yıldırım Demirören’in kızı ile merhum iş insanı Hasan Kalyoncu’nun oğlunun düğünü için konulduğu da belgelenmiş oldu.

  Söz konusu düğün, Çırağan Sarayı bahçesindeki kaçak yapı tartışmalarından birkaç gün sonra yapıldı. Birçok ünlü ismin de katıldığı düğün videoları ortaya çıkınca, yeni bir tartışma da yarattı. Demirören ile Kalyoncu ailelerinin çocukları Çırağan Sarayı’nın bahçesine kurulan bu devasa kaçak yapıda evlendi. Nikahı dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal kıydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan ise nikâh şahitliği yaptı.

  KAÇAĞIN BELGESİ

  İşte İstanbul 3 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün o yapıyla ilgili yazısı:

  “Cimer Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nin .04.20 tarihli ve sayılı yazısı.

  İstanbul İli, İlçesi, Yıldız Mahallesi, 575 ada, 5 parselde yer alan Çırağan Sarayının bahçesine silueti bozacak şekilde izinli olması mümkün olmayan pergola konduğunun yapıldığı, gerekli yasal işlemlerin yapılarak bilgi verilmesinin talep edildiği ilgi yazı incelenmiştir.

  Söz konusu parselde yer alan Çırağan Sarayı, İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 09.02.1995 tarih ve 7296 sayılı kararı ile tespit ve ilan edilen Yıldız Sarayı Doğal ve Tarihi Sit alanında kalmaktadır. Gayrimenkul Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulunun 13.03.1966 tarih ve 3037; 13.07.1974 tarih ve 7927 sayılı kararları ile korunması gerekli kültür varlığı olarak tescil edilmiş, İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korum Bölge Kurulunun 26.02.2008 tarih ve 2891 sayılı kararı ile koruma grubu I. grup olarak belirlenmiştir.

  İlgili yazıda değinilen Çırağan Sarayı bahçesine eklenti yapı kurulduğu hususunda şikayetlere yer verilen gazete ve sosyal medya haberleri incelenmiş, Müdürlüğümüzün 12.04.20 tarih E.317183 sayılı yazısı ile Kurulumuzca verilmiş herhangi bir izin bulunmayan uygulamanın ivedilikle kaldırılarak Müdürlüğümüze bilgi verilmesi hususunda yazı yazılmıştır.

  İlgilisinin 18.04.20 tarihli başvurusu ile söküm işleminin tamamlandığı bildirilmiş,

  Müdürlüğümüz uzmanlarınca yerinde yapılan incelemede bahsi geçen izinsiz uygulamanın kaldırıldığı tespit edilmiştir.

  Bilgilerinize rica ederim.”

  Dilhun Gençdal/Tarafsız Haber Ajansı

  TIKLAYINIZ: Korumaların, avukata dayak görüntüleri ortaya çıktı

  Dayak yiyen avukata ev hapsi verdiler

  Korumalardan dayak yiyen avukat Erdoğan’a hakaret etmemiş