• Atatürk Türkiye’yi ayağa kaldırdı; biz de hep birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız

  İftarını Bakırköy’de İstanbullularla birlikte yapan Ekrem İmamoğlu, “O günün koşullarında çok kötü durumda olan Anadolu’yu, Türkiyemizin insanını ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk’tü, 1 Mayıs ruhunun 100. yılında biz de hep birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız” dedi.

  YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etmesinin ardından mazbatası elinden alınan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, iftarını Bakırköy’de İstanbullularla birlikte yaptı. İmamoğlu’na, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun yanı sıra binlerce İstanbullu da eşlik etti.

  Maltepe’de gerçekleştirilmesi planlanan ancak valiliğin son anda izin vermesi sebebiyle Bakırköy’e alınan iftar programı için İstanbul’un dört bir yanından insan belirlenen alana geldi. CHP ilçe örgütlerinin de gruplar halinde katıldığı iftar için İstanbul’daki CHP’li belediyelerin desteğiyle 20 bin kişilik yemek hazırlanırken; programın geç duyurulması sebebiyle katılım beklenenin altında kaldı.

  Saat 20:00 sıralarında alana varan İmamoğlu, vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştı. “Başkan İmamoğlu” sloganları arasında iftarın düzenlendiği alana giren İmamoğlu, ön taraftaki vatandaşlarla tek tek tokalaştı ve kendisini bekleyenlerle fotoğraf çektirdi. Kılıçdaroğlu ve Kaftancıoğlu’nun alana gelmesiyle masaya geçilirken; iftardan önce sahneden dua ve ezan okundu. 

  KILIÇDAROĞLU: İRADEMİZ 7 ÇETE MENSUBU TARAFINDAN ELİMİZDEN ALINMIŞSA; BİZ O İRADEYİ, O GÜCÜ SÖKE SÖKE ALACAĞIZ

  İftar sonrasında Sunay Akın’ın anlatımı ve Çocuk Kalpler Kumpanyası’nın şarkılarıyla ‘Uğurlar Olsun Bandırma, 100 Yılın Hikâyesi’ gösterimi gerçekleştirildi. Gösterimin ardından ilk olarak sahneye Kılıçdaroğlu çıktı. Sözlerine, “Biz bugün bir demokrasi, hak mücadelesi veriyoruz. Hafızalarımız yenilendi, güzel şeyler yaptı atalarımız ve biz de güzellerini yapmak zorundayız onlara layık olmak için. Biz de güzel şeyler yapacağız, İstanbul’da yapacağız, Ekrem İmamoğlu ile yapacağız” diye başlayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

  KILIÇDAROĞLU: HAK MÜCADELESİ VERECEĞİZ, MİLLİ İRADE MÜCADELESİ VERECEĞİZ

  “Hak mücadelesi vereceğiz, irade mücadelesi vereceğiz. ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dediler; eğer milletin iradesi varsa elimizden alınan o iradeyi 23 Haziran’da alacağız. Bu bizim görevimiz, İstanbulluların görevi. Vicdanımızın sesini dinleyeceğiz ve sandığa öyle gideceğiz. İrademize bir saldırı yapılmışsa ve irademiz 7 çete mensubu tarafından elimizden alınmışsa; biz o iradeyi, o gücü söke söke alacağız.”

  KILIÇDAROĞLU: 23 HAZİRAN’DA BİE KİŞİYİ DAHA SANDIĞA GİTMEYE İKNA EDİN

  “Ekrem İmamoğlu, CHP’nin adayı olmaktan çoktan çıktı. O artık 16 milyon İstanbullunun adayı. Sizden sadece bir şey bekliyorum; komşunuz, yakınınız, akrabanız, dayınız, teyzeniz, kim olursa olsun… 23 Haziran’da bir kişiyi daha ikna edeceksiniz ve beraber sandığa gideceksiniz. Diyeceksiniz ki; biz zalimden ve zulümden yana değiliz, biz haktan, adaletten yanayız, ‘Elimizden alınan hakkı geri istiyoruz’ diyeceksiniz.”

  İMAMOĞLU: HEM İSTANBUL’U KURTARACAĞIZ HEM DE DEMOKRASİYİ SIKINTIYA UĞRATMAYACAĞIZ

  Kılıçdaroğlu’nun ardından söz alan ve sözleri sık sık sloganlar ve tezahuratlarla kesilen İmamoğlu da yaptığı kısa konuşmada şunları söyledi:

  O VAPURDA MUSTAFA KEMAL’E EŞLİK EDEN GENÇLER VARDI

  “Bugün çok özel bir akşamda, 16 Mayıs’ta, Bandırma’nın İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkışında buluştuk. 16 Mayıs’ta buradan ayrılan ve Samsun’a giden Bandırma vapurunda Mustafa Kemal’e eşlik eden gençlik vardı, ‘Tam bağımsız bir Türkiye’ diyen bir ruh vardı, özgürlük ateşi vardı. Aynı inançla yol yürüyoruz. O günün koşullarında çok kötü durumda olan Anadolu’yu, Türkiyemizin insanını ayağa kaldıran Mustafa Kemal Atatürk’tü, 1 Mayıs ruhunun 100. yılında biz de hep birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız. 16 milyon insanı kucaklayarak, hiç kimseyi dışarıda bırakmayarak Türkiye’nin demokrasi mücadelesini de birlikte vereceğiz. Hem İstanbul’u kurtaracağız hem de demokrasiyi sıkıntıya uğratmayacağız. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın demokrasi! Her şey çok güzel olacak.

  Program sonunda CHP lideri Kılıçdaroğlu, CHP İBB belediye başkan adayı
  Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gençlik
  korosunun seslendirdiği şarkılara eşlik etti.