• Bahçeli kararını değiştirdi, Samsun’daki 100’üncü yıl törenlerine katılacak

  100’üncü yıldönümünde; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı için Cumhurbaşkanlığı tarafından Samsun’da düzenlenecek törenlere katılan ve katılmayan siyasi parti liderleri günün konusu oldu. Programında Samsun ziyareti görülmeyen, gitmeyeceği MHP kulislerinde ”Kılçdaroğlu ile karşılaşmak istemiyor” diye konuşulan Bahçeli akşam saatlerinde fikrini değiştirdi.

  Cumhurbaşkanlığının kimleri davet ettiği kadar kimlerin davete uyup uymayacağı da siyasette merak konusu oldu. CHP Lideri Kemal ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in törene katılacağı açıklandı. SP Lideri’nin, programı olduğu için katılamayacağı duyuruldu, MHP’den ise önce çıkmadı.

  ‘BAHÇELİ GİTMİYOR’ İDDİASI
  KULİSLERİ HAREKETLENDİRDİ

  İktidar ortağı MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ise davete rağmen 19 Mayıs’ta Samsun’a gitmeyeceği iddiası, siyaset kulislerini hareketlendirdi. ‘Cumhur İttifakı’nda çatlak’ yorumları hızla yayılırken MHP kulislerinde konuşulanları derledik:

  ”Bahçeli genel olarak bu tip etkinliklere Ankara’da katılıyor. Daha önce de İstanbul’daki 29 Ekim resepsiyonuna katılmamıştı. Bunu Cumhur İttifakı’nda çatlak olarak değerlendirenler ve beklenti içine girenler yanılırlar…’

  MİLLİ MÜCADELE’NİN
  100’ÜNCÜ YILDÖNÜMÜ AMA

  Kulislerde dile getirilen bir başka değerlendirme ise CHP’lileri kızdıracak türden:
  ”Devlet Bahçeli’yi Milli Mücadele’nin 100’üncü yıldönümü kutlamalarından alıkoyan şey, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’ın davetini kabul ettiğinin ve Samsun’a gideceğinin açıklanması. Bahçeli, ile karşılaşmak istemiyor…”

  Kulisler ‘Samsun dalgalanması’ yaşarken akşam saatlerinde MHP Lideri Bahçeli’nin fikrini değiştirdiği, Samsun’a gideceği bilgisi paylaşıldı.

  İYİ PARTİ SAMSUN’A GİDECEK
  TÖRENE KATILMAYACAK

  İYİ Parti ise parti yönetimi konuyu görüştükten sonra Samsun’a gitme kararı aldı. Ancak İYİ Parti açıklamasında resmi törene katılım olmayacağı belirtildi:
  “İYİ Parti, Milli Mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs’ın 100’üncü yıl dönümünde, Genel Başkanımız Meral öncülüğünde, Başkanlık Divanı, Genel İdare Kurulu, Milletvekilleri, Gençlik Kolları ve gönüldaşları ile birlikte Samsun’da olacaktır. Genel İdare Kurulumuz da aylık toplantısını, Sivas ve Erzurum Kongreleri’ndeki ruh ile Samsun’da yapacaktır.

  DEVLET CİDDİYETİYLE BAĞDAŞMAMAKTADIR

  Samsun’da, bu muhteşem günün yıldönümünde bir ‘Devlet Programı’ düzenlendiği bilgisi üç gün kala tarafımıza iletilmiş ve sayın Genel Başkanımız da bu törenlere davet edilmiştir. Ancak, belirtmek isteriz ki, 100’üncü Yıl gibi önemli bir programın, 19 Mayıs’a üç gün kala iletilmesi devlet ciddiyetiyle bağdaşmamaktadır. Kuruluşunun temelleri, 19 Mayıs 1919’da atılan Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet ciddiyeti, hafife alınabilecek bir konu değildir. Bazı siyasi hesaplarla, alelacele yapılan davetin, binlerce yıllık devlet geleneğimizin üzerine bina edilmiş Türkiye Cumhuriyeti’nin, 100 yıla yaklaşan devlet geleneğiyle örtüşmediğini düşünüyoruz. Siyasi iktidarın bir gösterisi gibi planlanan bir tören de olsa, yapılan davete teşekkür ediyor, ancak İYİ Parti olarak, çok önceden hazırlanıp ilan edilen programlarımız gereği, katılamayacağımızı ilan ediyoruz.”

  KARAMOLLAOĞLU DA KATILMAYACAKTI PROGRAMINI DEĞİŞTİRDİ

  Tören için davetin dün itibariyle Saadet Partisi’ne (SP) ulaştığı belirtildi. SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun daha önce planlanan programları nedeniyle törene katılmayacağı bildirildi. Ancak akşam saatlerinde Saadet’ten de programın değiştirildiği, Karamollaoğlu’nun Samsun’a gideceği duyuruldu.

  HDP’Lİ OLUÇ: SİYASİ PARTİLER ARASINDA AYIRIM GÖZETMESİ YANLIŞ

  Konuya ilişkin Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, kendilerine 19 Mayıs için Cumhurbaşkanlığından bir davet gelmediğini belirtti.

  Oluç, “Bizim eş genel başkanlarımıza herhangi bir davet gelmedi. Şu saate kadar gelmedi. Cumhurbaşkanının siyasi partiler arasında böyle bir ayırım gözetmesini tabii ki yanlış olduğunu düşünüyoruz. Cumhurbaşkanı tarafsız değildir. Bir partinin genel başkanıdır ve parti politikalarını uyguluyor. Bize karşı tutumunu da böyle yorumluyoruz” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA