• Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’e 19 Mayıs için yazdı: ‘Kazanımlarımız tehdit altında’

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan yazısında 19 Mayıs 1919’daki şartları hatırlattı. CHP Lideri, bugün yaşandığını tespit ettiği adaletsizlikleri içeren karamsar bir tablo çizmesine rağmen ‘Samsun’da yakılan ateş, bugüne kadar hiç sönmemiştir, bugünden sonra da sönmeyecektir’ dedi.

  Kılıçdaroğlu, “19 Mayıs’ta yakılan meşale hiç sönmedi, sönmeyecek” başlıklı yazısında 19 Mayıs 1919 için “işgalin pençesine düşürülmüş bir halkın, kendi özgür iradesiyle Anadolu’da ve Rumeli’de Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesini örgütlemeye başladığı gündür. İşgal güçlerinin Türk milletini vatansız, meclissiz ve hürriyetsiz bırakma isteğine karşı, milli iradenin şahlanışa başladığı gündür” dedi.

  ’19 MAYIS, SADECE TERCİH DEĞİL BİR ZORUNLULUKTU’

  19 Mayıs 1919’un sadece bir tercih değil aynı zamanda bir zorunluluk olduğunu söyleyen CHP Lideri , Çünkü işgal kuvvetleri, ağır şartlar içeren ateşkes antlaşmasına uyma gereği dahi duymadan milletimizin haklarını gasp etmiştir. Ordumuzu dağıtmış, silahlarına ve cephanelerine koymuştur. Ülkemizi savaşa sokarak felaketin içine düşürenler yurtdışına kaçmış; saltanat ve iktidar çevreleri ise şahsi çıkarlar ve amaçlar doğrultusunda işgalci güçlerle işbirliği içine girmiştir. Yurdumuz işgalcilerce parçalara ayrılmış, milletimizin onuru incitilmiştir. Halkımız uzun yıllar süren savaşların ardından bitkin, yılgın ve moralsiz bırakılmıştır” ifadelerini kullandı.

  ‘EŞİT YURTTAŞLIK İLKESİ ZEDELENDİ

  Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. yılında Türkiye’nin kazanımlarının önemli bir bölümünün tehdit altında olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “eşit yurttaşlık ilkesinin zedelendiğini”, “Halkın yönetime katılma kanallarının daraltıldığını” ve “yargı kurumlarının bağımsızlığını kaybettiğini” ileri sürdü.

  Kılıçdaroğlu’nun yazısının bir bölümü şu şekilde:

  “Demokrasimizin gelenekleri ve kurumsal dayanakları hızla geriletilmektedir. Tıpkı yüzyıl önceki hukuksuzluk koşullarına benzer bir biçimde, yurttaşlarımızın anayasal hakları ve özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Ülkemizin öz kaynakları gerçek sahibi olan halkımıza değil, yabancılara ve yandaşlara dağıtılmaktadır. Kamu yönetiminde liyakat, nesnellik ve akılcılık ilkeleri zayıflatılmaktadır.

  Zor şartlar içerisinde olduğumuz herkes tarafından edilmektedir. Ancak bu zor şartlar altında dahi gençlerimize, demokrasiye, ilerlemeye ve adalete inanan bizlerin, umutsuzluğa ve karamsarlığa savrulma lüksümüz yoktur. Ulu Önder Atatürk ve arkadaşlarının büyük bir cesaret, dirayet ve umutla, hangi şartlar altında bağımsızlığımızı sağladığı ve Cumhuriyetimizi kurdukları unutulmamalıdır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan ateş, bugüne kadar hiç sönmemiştir, bugünden sonra da sönmeyecek ve ulusumuzun yolunu aydınlatmaya devam edecektir.”

  Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Cumhuriyet’e yazdığı makaleye buradan ulaşabilirsiniz.