• Öncelikli olan kanun değil hukuktur; kanun yazılır geçer kağıt üzerinde kalır

  Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Beştepe’de adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcısı kura törenine katıldı. Cumhurbaşkanı, “Bana göre öncelikli olan kanun değil hukuktur. Kalplerini ideolojilere satmış olanların adalet dağıtması mümkün değildir“ dedi.

  Bana göre öncelikli olan kanun değil, hukuktur. Burası çok önemli. Kanun yazılır geçer ama hukuk; hak ve halk arasındaki bütünlüğün ta kendisidir. Hakim ve savcı işini kötü yaptığında toplumun vicdanında telafisi olmayan bir yara açabilir. Adalet bayrağı yükseldiğinde dünyada tek bir yoksul, tek bir mazlum kalmaz.

  “HİÇBİR YARGI KURUMU; SİYASETÇİNİN, ŞAHSIN ÇIKARINA GÖRE KARAR VERMEKLE MÜKELLEF DEĞİLDİR. BUNA ŞAHSIM DA DAHİLDİR”

  “Türkiye geçmişte adamına göre adalet uygulayan çetelerden çok çekti. Hiçbir yargı kurumu ve mensubu bir partinin, siyasetçinin, şahsın çıkarına göre karar vermekle mükellef değildir. Buna şahsım da dahildir. YSK’nın İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararının ardından bazı siyasetçilerin sınırları zorladığını görüyoruz. Bir Genel Başkan grup toplantısında yargı mensuplarıyla ilgili ahlak, edep, insaf, hepsinden önemlisi insanlık dışı sözler sarf etti. Anayasanın 138. maddesi çok açık ve net. Yargı mensuplarına ima dahi edemezsiniz deniyor.

  HAKİMLERE ÇETE YAFTASI VURUP
  HEDEF GÖSTERMEK DENSİZLİK,
  HAD BİLMEZLİK VE AHLAKSIZLIKTIR

  “Öyle ileri gittiler ki küfretmedikleri kaldı. Zaman zaman ben de eleştiri yapıyorum ama hakaret ve küfür edemezsin. Hukukun verdiği kararlar eleştirilemez mi? Eleştirilebilir. Biz de geçmişte pek çok mahkeme kararını eleştirdik.Benim partim anayasa değiştirebilecek güce bile sahip olduğunda kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Hakimlere çete yaftası vurup hedef göstermek densizlik, had bilmezlik ve ahlaksızlıktır. 40 yıldır siyasetin içinde olan biri olarak bunları politikanın yüz karası olarak değerlendiriyorum. Siyaseti, ülkeye ve millete hizmet aracı değil de marjinal çevrelere yaranma, ideolojik saplantılarını hayata geçirme, kuru gürültüyle üste çıkma vasıtası olarak görenlere en güzel dersi yine yargımızın vereceğine inanıyorum.”

  “DÜNYANIN BEŞTEN BÜYÜK OLDUĞUNA İNANMAYAN ANLAYIŞ ADİL OLAMAZ”

  “Devlet, adalet üzerinde yükselir, gelişir, güçlenir. Bugün dünyada en çok ihtiyaç duyulan adalettir. Bizim uluslararası tüm platformlarda dile getirdiğimiz dünya beşten büyüktür çağrımız var. Bu adalet arayışının tezahürüdür. Dünyanın beşten büyük olmadığını iddia eden bir anlayış bir yapı adil olamaz. BM Güvenlik Konseyi’nde beş ülke güya adalet dağıtıyor. Şu anda Arakan’da, Libya’da, Filistin’de, Kudüs’te adalet mi var?

  ADALET HASSASİYETLERİ KAYBOLUNCA FELAKETLER ARDI ARDINA GELDİ

  Adalet konusundaki hassasiyetimizi kaybettiğimiz dönemlerde felaketler ardı ardına gelmiştir. Adalet teşkilatımız bir dönem vesayet güçlerinin, bir dönem FETÖ ihanet çetesinin hatta avukatlar boyutunda baktığımızda diğer bazı terör örgütlerinin ağır saldırılarına maruz kaldı. Yargı kurumlarını hakiki manada millet adına karar veren ve devleti için çalışan bir yapı haline getirmek için çok büyük mücadeleler verdik.”