• ‘Şikayetçisi olduğu davaya kendisi bakan hakim, stajını tamamlamadan göreve atanmış’

  İzmir Kınık’ta kadın hakim, şikayetçisi olduğu davaya kendisi bakınca bir hukuk skandalına imza atmıştı. Olayın basına yansımasının ardından meslektaşları tarafından eleştirilen hakim, nasıl oldu da böyle bir hata yaptı? Kınık’ta yaşayan ve Hakim Fatma. T., ile sık sık duruşmalarda bir araya gelen Avukatı Mehmet Gökalp’e göre hata personel yetersizliği ve tecrübesizlikten kaynaklanıyor. Gökalp, “Fatma hanım 1 Temmuz’dan sonra stajı yarım bırakıp gelen hakimlerden biri, dolayısıyla tecrübesi yeterli değil. FETÖ davasında itirafçının, ‘Hukuk sorularını biz yaptık’ dediği bir ülkede yaşıyoruz, dolayısıyla artık hiçbir şeye şaşırmıyoruz” dedi.

  İzmir Kınık’ta asliye ceza mahkemesinin kadın hakimi Fatma T., şikayetçisi olduğu davanın iddianamesini kabul edip, kendisine davetiye çıkarttı. Bununla da yetinmeyip, ilk duruşmayı ‘hakim’ sıfatıyla yönetti. Duruşma zabtına tebligatların taraflara ulaştığını ve yazılan talimatlara verildiğinin görüldüğünü geçirten hakim, sanık avukatının, daha önce reddi hakim talebinde bulunduklarını belirterek, şikayetçisi olduğu davayı yönetmesinin hukuk skandalı olduğunu ifade etmesi üzerine dosyadan çekildi.

  Hakimin bu hatası hem basına yansıdı hem de meslektaşları tarafından büyük eleştiri topladı. Hakim Fatma T., ile sık sık davalarda buluşan Avukat Mehmet Gökalp olayın olası detaylarına Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı.

  “HAKİM TECRÜBESİZ, 1 TEMMUZ’DA STAJI YARIM BIRAKANLARDAN”

  Kınık Adliyesi personelinin yetersizliği olduğunu ve tüm hataların bundan kaynaklandığını söyleyen Gökalp şöyle konuştu; 1 Temmuz darbe girişiminin ardından ilçedeki hakim ve savcı ihraç edildi, yerine gelen hakim ve savcı FETÖ soruşturması kapsamında yer değiştirdi. Diğer gelen ise FETÖ’den ihraç oldu. Şu an ilçede 2 hakim, 2 savcı var. Kendi davasına hakim Fatma T. ise 1 Temmuz sonrası stajı yarım bırakan hakimlerden biri, tecrübesi yeterli değil, yoğunluktan dolayı bu hatayı yapmış olabilir. Tabii ki de yapmaması gerekiyordu ancan biz ilçe adliyesinde problemler denizinde yüzüyoruz, dolayısıyla bu hata bizim için sadece bir usul hatasıdır. ” i

  HATAYI KATİP YAPMIŞ OLABİLİR

  Söz konusu hatayı katibin de yapmış olabileceğini söyleyen Özalp, “Ülkede liyakat sorunu var. Bu durum mahkemelere de yansıyor. Hakimler bazen usulü işlemleri katiplere bırakıyorlar. Eğer dosya katibe verildiyse, katip de o anki prosedürü bilmiyorsa böyle bir hatayı yapmış olabilir” dedi.

  “FETÖ DAVASINDAN İTİRAFÇI, ‘HUKUK SORULARINI BİZ YAPTIK’ DEDİ, BİZ DE ARTIK HİÇBİR ŞEYE ŞAŞIRMIYORUZ”

  1 Temmuz’un ardından Kınık Adliyesi’ndeki davaların 1 yıl boyunca ilerlemediğini belirten Özalp, “2016 yılında Bergama Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığım bir davaya, tam 6 farklı hakim baktı ve hala dosyada karara çıkmadı. Diğer yanımızda Soma Adliyesi iş mahkemesinde tam 7 aydır gerekçeli kararlar yazılamıyor. Asıl acı olan, ülkedeki hakimlerin yüzde 40’ının örgüt üyesi olarak ihraç edilmesi. Hakim ve savcıların yargılandığı bir FETÖ davasında itirafçılardan birinin “Hukuk sorularını biz yaptık, genel kültür soruları bize geldi.” dedi. Bu tıynetteki insanların hakim-savcı olması, yapılması bizi artık şaşırtmıyor” dedi.

  “HAKİM SUÇTAN KENDİSİ ZARAR GÖRMÜŞSE, HAKİMLİK YAPAMAZ, HUKUKA AYKIRI”

  Olayın arından İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel bir açıklama yapmıştı. Özkan’ın o açıklaması şöyleydi; Hem şikayetçi hem de karar verici aynı yerde olur mu? Kanunda, hakimin davaya bakamayacağı hallere ilişkin açık düzenleme var. Burada hakimin, iddianameyi kabul etmeden çekilmesi gerekirdi. Böyle bir dosyaya bakamaz. Hakim suçtan kendisi zarar görmüşse, hakimlik görevini yapamaz. Şikayetçisi kendisi, zarar göreni de kendisi. Ayrıca karşısındaki sanık adil yargılandığına ilişkin güvenceyi nereden bulacak? Böyle bir şeyin olması mümkün değil. Hiçbir hukuk düzeni, hiçbir hukuk sistemi bunu kabul etmez. Karar vericinin bizzat olayın mağduru olduğu durumda, o davadan çekilmesi gerekiyor. İddianame kendisine geldiğinde iade etmesi gerekirdi” dedi.

  NE OLMUŞTU?

  Kınık Adliyesi’nde Asliye Ceza ve Sulh Hukuk Mahkemeleri’nde zabıt katibi olarak görev yapan 2 çocuk annesi G.Ö.(31), 16 aydır birlikte çalıştığı Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi F.T. (27) hakkında kendisine mobing uyguladığı iddiasıyla şikayet dilekçesi verdi. Ancak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere Kınık Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği dilekçesinde ‘Dengesiz’, ‘Ruh hastası kadın’, ‘Hakimim ruh hastası’, ‘Sanki uyuşturucu kullanmış insanlar gibi’, ‘Gözleri dönmüş’ şeklinde ifadeler kullanınca ‘sanık’ oldu. Bergama Adli İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, dilekçedeki ifadeler üzerine Kınık Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık da G.Ö. hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

  Kınık Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi F.T. şikayetçisi olduğu iddianameyi kabul ederek, davayı açtı. Ardından da tensip zaptı düzenledi ve kendisine de 21 Mayıs’a verdiği duruşma günü için davetiye çıkardı. G.Ö.’nün savunmasının ise yaşadığı Bergama’daki, Bergama Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınması için talimat yazdı.

  DURUŞMADA HEM MÜŞTEKİ HEM HAKİM OLDU

  F.T., geçen 21 Mayıs günü görülen ilk duruşmada hem müşteki hem de hakim olarak yer aldı. G.Ö.’nün avukatı Erdem Karamemiş’in de katıldığı duruşmada, Müşteki-Hakim, duruşma zabtına tebligatların taraflara ulaştığını, yazılan talimatlara verildiğinin görüldüğünü geçirdi.

  AVUKATTAN ‘HUKUK SKANDALI’ TEPKİSİ

  Daha sonra söz alan G.Ö.’nün avukatı Erdem Karamemiş, davaya aynı zamanda müşteki olan hakiminin bakacağını duruşmadan bir gün önce öğrenip, itiraz dilekçesi verdiklerini belirterek, “Dilekçemizde reddi hakim talebinde bulunmuştuk. Bunun değerlendirilmesini talep ederim. Yedi günlük yasal süre içerisinde, ‘hakimin yasaklılık sebeplerinden dolayı’ reddi hakim talebinde bulunduk. Mahkemece iddianamenin kabul edilmesi, ayrıca tensip zaptı hazırlanarak bizzat hakimin kendisini duruşmaya davet etmesi, başlı başına hukuk skandalıdır. Bu konuya ilişkin de yasal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

  REDDİ HAKİM TALEBİNİ KABUL EDİP, DOSYADAN EL ÇEKTİ

  Hakim F.T. reddi hakim talebini kabul ederek, dosyadan el çekti. Dosyayı, davaya bakacak mahkemeyi tayin etmesi için Bergama Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

  ZABIT KATİBİ: PSİKOLOJİM BOZULDU

  Yaklaşık 2, yıldır zabit katibi olarak görev yapan ve yaşananların ardından Bergama Adliyesi’nde görevlendirilen G.Ö. “Hakim bana mobbing uyguluyordu. Dilekçe yazdım. Üzerimdeki baskıdan ve mobingten dolayı dilekçede hakaret içerikli ifadeler kullandım. O kadar çok mobbing uyguluyordu ki, ne yazdığımı bilemez haldeydim. Psikolojimi bozdu” dedi.