• Cezaevindeki Sırrı Süreyya Önder: Mevcut anlayışla sorunlar çözülmez, yeni bir yol haritası lazım

  Son olarak Muş belediye başkanı adayı olan HDP’li siyasetçi Sırrı Sakık, Kandıra Cezaevi’nde tutulan eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder’i ziyaret etti. Sakık, ”Ne yazık ki bir cezaevi hatırası. Kandıra Cezaevi’nde iki Sırrı’nın buluşması. Herkese çok selamı var” mesajıyla cezaevinde çekildikleri fotoğrafı paylaştı. Ziyareti yakın bir tarihte gerçekleştirdiğini söyleyen Sakık, ” Önder’in sağlık durumu iyiydi. Siyasi gelişmeleri konuştuk. Türkiye’de sorunların mevcut anlayış ve bakış açısı ile çözülemeyeceği söyledi. Yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu ve geçmişte kendisinin de içinde yer aldığı ve heba edilen çözüm sürecine benzer bir sürece hızlı adımlarla geçilmesi gerektiğini söyledi.

  HDP’li eski vekil, Önder ile görüşmesinin ayrıntılarını şöyle aktardı;

  “Durumu iyiydi, uzun sohbet ettik, kilo vermiş, ekmeği bırakmış. Genel anlamda iyiydi. Sağlık açısından bir sorunu yoktu. Siyasi gelişmeleri konuştuk, ziyaret ettiğimde grevleri devam ediyordu. Gittiğimiz gün avukatlar İmralı Adası’na gitmişti. Endişeleri vardı, ölüm oruçları konusunda. İmralı’ya yapılan ziyaretten umutluydu. Sonrası yapılan açıklamalar ve açlık grevlerinin bitmesi endişelerimizi giderdi.”

  “ZAMANININ BÜYÜK KISMINI OKUYARAK VE YAZARAK GEÇİRİYOR”

  Sırrı Sakık, Önder’in Türkiye’de sorunların mevcut anlayış ve bakış açısı ile çözülemeyeceğinin altını çizdiğini ifade ederek, “Yeni bir yol haritasına ihtiyaç olduğunu ve geçmişte kendisinin de içinde yer aldığı ve heba edilen çözüm sürecine benzer bir sürece hızlı adımlarla geçilmesi gerektiğini söyledi. Zamanın büyük bölümünü yazarak ve okuyarak geçirdiğini söyledi. İçeride bazı çalışmaları olduğunu ve cezaevinden çıkınca değerlendireceğini ifade etti”diye konuştu.

  HDP eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder, kesinleşen 3 yıl 6 ay hapis cezasını çekmek üzere 6 Aralık 2018 tarihinde Kandıra Cezaevi’ne girdi. Önder cezaevine girmeden hemen önce “Sözlerimiz onurumuzdur, barış kazanacak” dedi.

  17 Mart tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilen Nevruz kutlamasında yaptıkları konuşmalar nedeniyle Selahattin Demirtaş ile beraber “örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla hapis cezası verilen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski milletvekili Sırrı Süreyya Önder tutuklandı.

  Sırrı Süreyya Önder, 6 Aralık 2018 tarihinde Kandıra Cezaevi’ne girdi

  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince 3 yıl 6 ay hapis cezası onanan Önder, Kandıra’daki cezaevine kendisi teslim oldu.

  Önder, cevaevine girmeden şunları söyledi:
  “Barış ve demokrasi uğruna emek verenler açısından sürpriz olmayan günlerden geçiyoruz. Bu savaş ve hoyratlık kuyusu sanıldığı kadar derin değildir. Yaşananlar iç karartıcı gibi gözükse de günler bütün ülke için çok yakındır aslında. Bizim geleneğimiz, azdan çoğu çıkarabilmenin sayısız örneğiyle bezelidir. Ettiğimiz her laf, yürüttüğümüz bütün çabalar onurumuzdur. Bedel gerekiyorsa ödemek de öyle… Bütün dostları selam, başarı ve dayanışma duygularımla selamlıyorum. Barış ve demokrasi kazanacak.”

  Açıklamasının ardından Önder, cezaevine girmişti.

  AK PARTİ GENEL BAŞKANI VE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: AİHM KARARLARI BİZİ BAĞLAMAZ

  Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğu ile ilgili kararını 20 Kasım’da açıklayan AİHM, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine ve ‘siyasi nedenlerden ötürü, muhalefetin sesini kısmak için tutuklandığına’ hükmetmişti.

  Karara tepki gösteren AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı “AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz” demişti.

  AİHM kararı sonrası Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, Demirtaş ve Önder’e yaptıkları konuşmadan ötürü “terör örgütü propagandası yapmak”la suçladı ve iki siyasetçinin hapis cezalarını onadı.

  Demirtaş’a 4 yıl 8 ay, Önder’e ise 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

  FERİT ASLAN/TARAFSIZ HABER AJANSI