• Yıldırım’a: İstanbul’un geçmişini, geleceği, 31 Mart’ı konuşuruz

  31 Mart’ta kazandığı iptal edilen CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’ndeki Sultan Mehmet Camisi’nde bayram namazını kıldı. Camiye gelenlerle bayramlaşan İmamoğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

  Ekrem İmamoğlu, sosyal medyada kendisini etiketleyerek bayramını kutlayan AK Parti’nin İBB adayı Binali Yıldırım ile diğer adayların bayramını da kutladı.

  İBB BAŞKAN ADAYLARININ BAYRAMLARINI KUTLADI

  Daha sonra cami önünde bekleyen basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu şunları söyledi:

  “Sabah Twitter üzerinden bayramımı tebrik eden sayın Binali Yıldırım’a, eşi hanımefendiye ve bütün ailesine, Saadet Partisi adayı Necdet Bey’e ve ailesine, Vatan partisi adayı ve ailesine, kısacası bu süreçte koşacak olan tüm rakiplerimize iyi bayramlar diliyorum. Umut ederiz, centilmence, bundan sonrası için güzel cümlelerin kurulduğu ve insanların birbirine güzel mesajlar verebildiği bir kampanya süreci olur. Bu anlamda ben de rakiplerimizin bayramını tebrik ediyorum.”

  İmamoğlu, YSK’nın sandık görevlileri ile ilgili kararını üzücü olarak nitelendirdiğini yinelerken, “Ramazan ayının girişinde böyle bir karar verip, son gününde böyle bir karara imza atarak aslında gerekçeli kararlarının hiçbir anlam ifade etmediğini ortaya koymuş oldular. Demokrasi ağır darbe almıştır” dedi.

  BİNALİ YILDIRIM İLE CANLI YAYIN

  AK Parti’nin İBB başkan adayı Binali Yıldırım ile ortak TV programına katılma konusundaki görüşleri sorulan İmamoğlu şöyle konuştu:

  “Biz zaten fikrimizi defalarca söylemiştik. Bu çağdaş bir ortamın gereği. Asla şartlı bir süreci kabul etmemekle beraber, İstanbul konusu üzerinde konuşmada hemfikirim. Tabi İstanbul’un geçmişi, geleceği ve 31 Mart’ta yaşadığı süreci var. Bunları da tartışacağımız bir programı çok isterim.

  Sanırım 17 yıldır memleket böyle bir görüntüyü görmedi. Bunun görülmesi ülkemizin demokrasisi adına sevindirici bir hareket olacaktır. Umuyorum gerçekleşir. Arkadaşlarım görüşecekler.”

  KÖTÜ LAF EDENLER AYNAYA BAKSIN

  İmamoğlu, İçişleri Bakan Yardımcısı ve AK Parti Sinop eski milletvekili Mehmet Ersoy’un sosyal medyada, “Bir Yunan’ın İstanbul’a Başkan olmasıyla ekonomimiz de düzelmez ayrıca” sözleriyle yaptığı paylaşıma şu yanıtı verdi:

  “Her zaman söyledim, bu tür lafları söyleyenleri Allah’a havale ediyorum. Bir yönüyle de lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye. Bu kadar net. Bu tür laflar edenler için de aynı şey geçerli. Hiç farketmiyor benim için. Ben insanım, dünya insanıyım.

  Böyle laflar, insanları karalama falan vs. bunlar geçti. Kötü laf edenler içlerinden ne geçiyorsa ayanaya baksınlar, yüzlerinde görürler onu. Kimsenin hakkında da kötü bir şey düşünmüyorum. Ama benim geçmişimle ilgili uğraşmasınlar. Kaldı ki komşumuz Yunanistan’ın ismini anıyorlar. Ne demek istiyorlar?

  Ben Türk’üm benimle ilgili ne demek istiyorlar? Bu ülkede farklı etnik kökeni olan insan var. Onlar için ne demek istiyorlar? Bakan yardımcısı… Allah akıl versin, Allah ahlak versin ona.” ifadelerini kullandı.

  Doğum gününün bayramın birinci gününe denk geldiği ve bugün Trabzon’a gideceği hatırlatılan İmamoğlu, bayramlarda ve tatillerde memleketine gitmeyi gelenek haline getirdiğini belirterek, “Belediye başkanı olarak gidecektim, seçilmiş belediye başkanı olarak gideceğim.”

  Ekrem İmamoğlu sabah bayramlaştıktan sonra çocukluğundaki gibi evinin bahçesindeki ağaca tırmandı. İmamoğlu, topladığı meyveleri kendisini izleyen gazetecilere ikram etti.