• Koç’tan Soylu’ya ‘iftira’lı ‘talihsiz açıklama’ yanıtı, Soylu’dan Koç’a ‘ananas’lı ‘talihsizliklerinizi iyi biliriz’ karşılığı

  İçişleri Bakanı Soylu7;nun, “Koç Holding’in uçağı İmamoğlu’na tahsis edilmiş” açıklamasına Koç Holding’den “İftiraların Süleyman Soylu’nun talihsiz açıklamaları ile yeniden gündeme gelmiş olmasını üzülerek takip ediyoruz” yanıtı geldi. Koç Holding’in bu açıklamasına ise Soylu, sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafla yanıt verdi.

  Koç Holding, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu7;nun CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’na holdinge ait uçağın tahsis edildiğini iddia etmesinin ardından bir açıklama yaptı. Soylu7;nun “Gezi olaylarında otel tahsis edenler, Gezi olaylarında Taksim’deki otellerini tahsis edenler bugün uçaklarını tahsis ediyorlar” şeklindeki ifadelerinin ‘talihsiz’ olduğunu belirten holding, açıklamasında Ekrem İmamoğlu’nun Setair özel havacılık şirketi aracılığı ile söz konusu uçağı kiraladığını belirtti. Soylu da Koç Holding’in bu açıklamasına sosyal medya hesabından “Sizin talihsizliklerinizi iyi biliriz, bildiğimizi de bilirsiniz” diyerek yanıt verdi.


  SOYLU NE DEMİŞTİ?

  Süleyman Soylu, söz konusu konuşmasında “Kusura bakmayın, ben bir şey görüyorum. Beni kim kınarsa kınasın. Gezi olaylarında otel tahsis edenler, Gezi olaylarında Taksim’deki otellerini tahsis edenler bugün uçaklarını tahsis ediyorlar. Gezi olaylarında Deutsche Welle’yi tahsis edenler – Alman televizyonu – bugün televizyonlarını tahsis ediyorlar. Gezi olaylarında BBC Türkçe’yi – İngiliz televizyonu – tahsis edenler bugün televizyonlarını tahsis ediyorlar. Gezi olaylarında Kandili harekete geçirenler bugün Kandili harekete geçiriyorlar” demişti.

  KOÇ NE DEMİŞTİ?

  Soylu7;nun iddialarının ardından Koç Holding şu açıklamayı yapmıştı:

  Koç Holding7;in yaptığı açıklama şöyle:

  Sayın Ekrem İmamoğlu’nun 19 Mayıs’ta Samsun, 4-5 Haziran’da Trabzon ve Ordu seyahatlerinde şirketimiz Setair uçakları ile yolculuklarını gerçekleştirmiş olmasına ilişkin son birkaç gündür sosyal medya üzerinden yayılan iftiraların, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talihsiz açıklamaları ile yeniden gündeme gelmiş olmasını üzülerek takip etmekteyiz.

  Havacılık sektöründe 1990’dan bu yana hizmet veren şirketimiz Setair, ticari bir işletmedir. Bugüne dek siyasi parti temsilcileri ve iş dünyasının da aralarında bulunduğu çok sayıda özel ve tüzel kişiye uçakları ve helikopterleri ile havacılık hizmeti sunmuş, çeşitli uçuşlarda devlet erkânımızı da ağırlamıştır. Ayrıca geçmişte olduğu gibi bugün de seçim dönemlerinde siyasi parti temsilcileri tarafından Setair ve Setair gibi özel havacılık şirketlerinin araçlarının kiralandığı da bilinen bir gerçektir.

  Sayın İmamoğlu’nun bahse konu olan uçuşları da bu kapsamda olup, havacılık sektöründe tanınan iki aracı şirket vasıtasıyla Setair’e ulaşmış, faturaları kesilerek uçuşlar öncesinde tahsilatları gerçekleşmiştir. İlaveten Sayın Binali da 3 Mart’ta Setair’den kiralanan helikopter ile yolculuğunu tercih ettiğini bu vesileyle ifade etmek isteriz.

  Müşterilerimizin ticari sır niteliği taşıyan bilgilerine duyduğumuz saygıyla, daha fazla detay paylaşmayı iş ahlakımıza uygun bulmuyoruz. Oluşan mevcut gündem itibariyle bu durumu izah ediyor olmaktan ötürü de hicap duyuyoruz.

  Koç Topluluğu siyasetin bir parçası değildir. 90 yıllık tarihimiz boyunca Ülkemizin ekonomik ve toplumsal kalkınması için var gücüyle çalışmış bir Topluluğun günlük siyasi söylemler üzerinden polemik konusu yapılmasını yakışıksız buluyor, yöneltilen tüm suçlamaları reddediyoruz.

  SOYLU7;NUN ‘ANANAS’ EMOJİSİ NE ANLAMA GELİYOR?

  Soylu’nun tweet’inde ananas emojisi kullanması akıllara Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılındaki, 17-25 Aralık soruşturmaları sürecinde internete düşen ve Fethullah Gülen7;e ait olduğu belirtilen ses kayıtlarına gönderme yapmasını getirdi.

  Erdoğan, 2014 yılında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten rahmetli Mustafa Koç ve Onursal Başkanı Rahmi Koç7;un da ön sırada dinlediği konuşmasında, Gülen’in konuşmasında geçen Uganda’daki rafineri için Koç grubuna teklif götürülmesi, ananas ve tespih hediye edilmesi ifadeleri üzerinden “Ananas meselesinde, tespih meselesinde kimse ağzını açmadı” dedi. Erdoğan, “bazı işadamlarının ‘paralel yapı’ olarak nitelediği cemaate destek verdiğini” belirterek “Bazılarının paralel yapıyı açık açık desteklediğini görüyoruz. İçeriden ihanet şebekelerine destek verenlere rağmen bu kervan yürümeye devam edecek. Paralel şebeke ve destekçisi uluslararası medya birlikte hareket ediyor, buradan da bir işadamı çıkıp bunlara destek veriyor” diye konuşmuştu.

  SOYLU7;NUN O AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ: http://www.tarafsizhaberajansi.com/2019/06/08/imamogluna-tahsis-ediyor-diye-kocu-suclamisti-ak-parti-de-ayni-ucagi-kullanmis/