• Cansu Fırıncı: Tiyatro oyunu için müftüden niçin izin istemek zorunda kalıyorum

  Nâzım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar kitabı Taranta Babu adlı bir tiyatro oyunuyla sahneye uyarlandı. Cansu Fırıncı’nın tek kişilik performansıyla sahnelenen oyunun Erzincan gösterimi için istenen kriterler şaşırttı. Valilik, salonun kullanım yetkisi müftülükte olduğu için oradan izin alınmasını istedi ama listede yok yokR0; Cansu Fırıncı, “Diyanete bağlanmış bir salon, bodyguard talep eden bir emniyet müdürlüğü…” diyerek listeye isyan etti.

  Daha önce Amasya’da fiilen engellenen Nâzım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar kitabından sahneye uyarlanan Taranta Babu adlı tiyatro oyunun gösterimi bu kez de Erzincan’da akıl almaz şartlarla engellendi. Yönetmenliğini Harun Güzeloğlu’nun yaptığı oyunu tek kişilik performansla sahneye sunan Cansu Fırıncı, Erzincan’da yaşananları Tarafsız Haber Ajansı’na anlattı.

  Fırıncı, üçüncü sezona giren Taranta Babu oyununu, Türkiye’nin pek çok noktasında 70’den fazla kez oynadıklarını belirtti.

  AMASYA’DA GÖSTERİME İZİN VERİLMEDİ: GEREKÇE HALKIN KAFASI KARIŞMASIN”

  Fırıncı, oyunun Amasya Belediyesi tarafından da daha önce engellendiğini anlattı: “Bu kısa bir süre önce Amasya Belediyesi tarafından önce salon tahsisi verilerek ertesi gün iptal edildi. Biz sosyal medyadan duyurduk, tepkiler üzerine 9 gün sonra Amasya Belediye Başkanı lütfen bir açıklama yapmaya tenezzül etti. O açıklamada da, ‘Ramazan ayında Amasya halkının kafasının karışmasına gerek yok’ denildi. Ne anlatmak istediğini kimse anlamadı. Bir tiyatro oyunu halkın kafasını nasıl karıştıracak? Amasya Belediye Başkanı göreve geldiği ilk ay itibariyle bir oyunu yasaklamanın verdiği onur madalyasını çocuklarına nasıl aktaracak? O Amasya Belediye Başkanının sorunuR0;”

  Cansu Fırıncı

  ERZİNCAN VALİSİ TİYATRO ORGANİZASYONUNU DERNEKLER MASASINA BAĞLAMIŞ

  Fırıncı, için şimdi de Erzincan’da karşılarına bir sürü engel çıkarıldığını anlatarak, “Şimdi başka sorunlar çıkıyor karşımıza, Erzincan’da oyun talep edildi. Biz Dersim’e oyun için gidiyorduk, sonra da Maraş’ta oynayacaktık, oyunu bilen vatandaşlardan Erzincan’da da oyunun oynanması talebi geldi. Erzincan’da bir tane salon var, o salon için başvuruda bulunmanız gerekiyor. O başvuru da valiliğin dernekler masasına yapılabiliyor. Normalde bir yere gittiğimizde oyuna, emniyete şu tarihte, bu saatte, bu salonda oyunu oynayacağız diye sadece bir bilgilendirme dilekçesi veririz, izin dilekçesi vermeyiz. Tiyatro oyunu oynamak izne tabi değildir. Dernekler masası diye bir masa var, ezelden beri vardır o masa. Edebiyat dergisi çıkarmak isterseniz, gazete vs. için oralara bilgi verirsiniz. Oraya bağlamışlar. Erzincan’da böyle bir keyfiyet söz konusu. Valinin keyfi bu, dernekler masasına bağlamış tiyatro organizasyonunu” diye konuştu.

  TİYATRO OYNANACAK SALON MÜFTÜLÜĞE DEVREDİLMİŞ

  Dernekler masası şokunu atlatamadan, karşısına bu defa müftülük çıkan Fırıncı, “Dernekler masasına gittiğinizde size bir liste veriyorlar. Bu listede bir kere, tiyatro oynanacak salonun müftülüğe devredildiği bilgisiyle karşılaşıyoruz. Yani ben tiyatro oyunu oynamak için Erzincan Müftülüğüne dilekçe vermek zorundayım, onlardan gün istemek zorundayım. Yani böyle bir mesnetsizlik olabilir mi? Müftü ne anlar tiyatro oyunundan kardeşim. Şimdi ben gitsem camide namaz kıldırabilir miyim insanlara? Çok amaçlı bir salon var orada müftülüğe vermişler oranın program yetkisini. Ben müftüden tiyatro oyunu için niçin izin istemek zorunda kalıyorum. Yani burası Kuran kursu mu, çok amaçlı salon mu? İlk saçmalık burada beliriyor” dedi.

  Erzincan Valiliği’nin yerine getirilmesini şart koştuğu o liste

  EMNİYETTEN “ÖZEL GÜVENLİK KİRALAYIN” ŞARTI

  İkinci saçmalık emniyet diyor ki, özel şirketleri var, için Erzincan’da özel kiralamak zorundasınız. Şimdi ülkenin herhangi bir yerinde güvenliği sağlamak görevi devletin kolluk güçleri değil midir? Ben oyun oynamak için gidiyorum, özel güvenlikten bodyguard kiralamak zorunda kalıyorum. Diyanete bağlanmış bir salon, bodyguard talep eden bir emniyet müdürlüğü… Bütün bunları yaptıktan sonra salonda size gün verip vermeyecekleri de belli değil.

  LİSTEDE VERGİ LEVHASI DA VAR

  Ayrıca valiliğin oyunun tekstini istediğini de kaydeden Fırıncı, “Bir de vergi levhası istiyorlar. Vergi levhasının sahibinden bir dilekçe istiyorlar” dedi.

  Taranta Babu oyunu Türkiye’nin pek çok yerinde sahnelendi

  FARELER İNSANLAR OYUNUNU DA YASAKLAMIŞLARDI

  Fırıncı, şunları söyledi: “Bu kitap Nazım Hikmet’in Taranta Babu’ya Mektuplar’ı 50 yıldır Türkiye’de basılan, şu anda bütün kitabevlerinde satılan, kütüphanelerde bulunan milyonlarca basılmış ve satılmış bir kitap. Aynı Erzincan Valiliği Fareler ve İnsanlar oyununa argo bir takım kelimeler taşıdığı ve hiçbir öğretici yanı olmadığı gerekçesiyle ret kararı vermişti. Bu karar tamamen yasakçı bir zihniyetin verdiği karardır. Burada küçük çaplı bir din devleti kurmuşlar, şeriat kuralları uyguluyorlar”.

  TÜM ŞARTLARI YERİNE GETİRECEĞİM

  Bu şartları yerine getireceğini söyleyen Fırıncı, “Sonucu merak ediyorum. Ben şimdi bu şartları yerine getireceğim. Şimdi vergi levhasını yolluyorum, dilekçeyi gönderiyorum ıslak imzalı. Oyunun tekstini kitap olarak göndereceğim. Hediyem olsun valiliğe, okurlar” dedi.

  DİLHUN GENÇDAL/TARAFSIZ HABER AJANSI