• Erdoğan’dan Asya zirvesinde Kudüs uyarısı: Oldubittileri reddediyoruz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tacikistan’ yaptığı konuşmada, “Filistin meselesinde de aktif bir tutum sergiliyoruz. Kudüs’te yeni oldubittileri reddediyoruz” dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tacikistan’ Asya İşbirliği Zirvesi’nde konuştu. İşte Başkan Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları:

  “KOMŞUMUZ SURİYE’DE İÇ SAVAŞIN BİTMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

  • Yakın coğrafyamızda terörizmle mücadele ediyoruz. Barış refah istikrar doğrultusunda şekillendirme gayretindeyiz.
  • Komşumuz Suriye’de iç savaşın bitmesi için elimizden geleni yapıyor, milyon Suriyeliyi şu anda ülkemizde ediyoruz. Surİye’nin geleceğini tehdit eden terör örgütlerine karşı yaptığımız sınır ötesi operasyonlarla çok önemli kademe kaydettik. 4 bin km’den fazla alanı terörden temizledik. Suriyeli sığınmacıların bir kısmının kendi vatanlarına dönmelerini sağladık.

  KUDÜS’ÜN TARİHİ STATÜSÜNE SAYGI GÖSTERİN

  • Filistin meselesinde de aktif bir tutum sergiliyoruz. İşgal, zulüm ve adaletsizliğin Filistin’in kaderi olmaktan çıkarılması insanlık onurunun gereğidir. Kudüs’te yeni oldu bittiler oluşturma gayretlerini reddediyoruz. Tüm ülkelerin BM kararlarına, Kudüs’ün tarihi ve hukuki statüsüne saygı göstermesine davet ediyorum.
  Tacikistan’ Asya İşbirliği Zirvesi’nde liderler aile fotoğrafı çektirdi.

  KEŞMİR SORUNU DİYALOG İLE ÇÖZÜLMELİ

  • Asya’nın kalbi İstanbul süreci kapsamında faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Keşmir sorununun diyalog ile çözülmesini öneriyoruz. Keşmir halkının beklentileri doğrultusunda çözümü destekliyoruz. 

  TERÖR SORUNU DÜNYADA YÜKSELİYOR

  • Terörizm dünya genelinde yükseliyor. Suriye sahası maalesef bu acı hakikatin ispatı olmuştur. İstikrarlı sürdürülebilirlik için somut adımların atılmasına ihtiyaç duyuluyor.
  • 35 yıldır terörle mücadele ediyoruz. On binlerce vatandaşımızı terör eylemlerine kurban verdik. Bu alanda kararlı bir duruş sergilenmesi çok önemli. Bir terör örgütü eliyle diğerini yok etme politikasının varacağı yer daha fazla kan, zulüm ve gözyaşıdır.
  • Suriye sahası maalesef bu acı hakikatin ispatı olmuştur. İstikrarlı sürdürülebilirlik için somut adımların atılmasına ihtiyaç duyuluyor.

  “MODERN İPEK YOLU’NUN YENİDEN İNŞASINI DESTEKLİYORUZ”

  • Bölgemizde kombine taşımacılığa önem veriyor, modern ipek yolunun yeniden inşasını destekliyoruz. Hazar geçişli doğu batı orta koridor girişimimiz bu yaklaşımımızın en somut örneğidir.

  Liderler zirvenin ardından
  ortak deklarasyona imza attı

  Asya’ İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde liderler, ülkelerin iç veya dış işlerine müdahale etmeme ilkesini desteklediklerini bildirdi.

  Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen AİGK 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin ardından liderler ortak deklarasyona imza attı.

  Deklarasyonda, ülkelerin iç veya dış işlerine müdahale etmeme ilkesinin tamamıyla desteklendiği belirtilerek, “Hiçbir devlet veya devletler grubunun, herhangi bir nedenle, meşru hükümetleri değiştirme amacı dahil olmak üzere, doğrudan veya dolaylı olarak müdahalede bulunma hakkının olmamasını ve her devletin kendi siyasi sistemini belirleme hakkının olmasını desteklemekteyiz.” ifadesine yer verildi.

  Orta Doğu’daki durumun kaygı verici olmaya devam ettiğine dikkat çekilen deklarasyonda, “Tüm tarafları, bu bölgede barış, güvenlik ve istikrarın sağlanması için ilgili BM kararlarını uygulamaya davet etmekteyiz. Ayrıca uluslararası hukuk, ilgili BM kararları ve iki egemen devletin yan yana barış, uyum, huzur ve güvenlik içinde yaşadığı Arap Barış Girişimi temelinde iki devletli çözüm gerçekleştirmek üzere Orta Doğu Barış Sürecine ilişkin müzakereleri yeniden başlatmayı gerekli görmekteyiz. Kutsal Kudüs şehrindeki mevcut durumun değişmesine yol açabilecek tek taraflı kararlara kesinlikle karşıyız.” değerlendirmesi yer aldı.

  Afganistan sorununa değinilen deklarasyonda, şunlar kaydedildi:

  “Afganistan’daki barış ve uzlaşma sürecinin, Afgan liderliğinde, Afgan aidiyetinde kapsayıcı olması gerektiğini vurgulamaktayız. Tüm üye devletleri, Afganistan’daki yerel ve uluslararası teröristler için finansal temel sağlayan yasa dışı uyuşturucu üretimi, terörizm ve aşırıcılıkla ortak mücadele içinde olmaya davet etmekteyiz.” 

  Aşırıcılık ve terörizmin her biçim ve tezahürüyle oluşturduğu güvenlik tehdidinden endişe duyulduğu, Sri Lanka ve diğer üye ülkelerde yaşanan terör saldırıları dahil, dünya çapındaki tüm terör saldırılarının koşulsuz şekilde kınandığı belirtilen deklarasyonda, “Her kim tarafından ne zaman, nerede gerçekleştirilirse gerçekleştirilsin, hiçbir terör eyleminin meşru olmadığını vurgulamaktayız. Terörizm ve aşırıcılığa karşı mücadeleye olan güçlü bağlılığımızı yinelemekte, kapsamlı bir terörizmle mücadele stratejisi geliştirmek için devletlere çağrıda bulunmaktayız.” ifadeleri kullanıldı.

  Ayrılıkçılığın ülke egemenliği, birliği, toprak bütünlüğü, güvenliği ve istikrarı için tehdit oluşturduğu vurgulanan deklarasyonda, başka bir üye ülke topraklarındaki ayrılıkçı hareketlerin ve oluşumların desteklenmeyeceğinin altı çizildi.

  Liderler ayrıca 2020’de AİGK Dışişleri Bakanları 6. Toplantısı ve 2022’de 6. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin yapılmasını kararlaştırdı.