• Merkez’den likidite hamlesi; Ziraat’ten enflasyona endeksli konut kredisi

  Seçime 6 gün kala Merkez Bankası (TCMB) ve ZiraatR7;ten iki ayrı hamle. Merkez, piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkanı kullandırılacağını açıkladı. Bankalar, açık piyasa işlemleri çerçevesinde yüzde 23 faizle fonlanacak. Ziraat Bankası da enflasyona endeksli 10 yıla kadar vadeli konut kredisi fırsatlarını bugün itibarıyla kullanıma sundu.

  TCMBR7;den yapılan açıklama şöyle:

  “Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verilmiştir.

  Tanınacak limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılacak söz konusu likidite imkânına uygulanacak faiz oranı, Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde belirlenecektir. Piyasa Yapıcı likidite imkânı limitleri Piyasa Yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin tutarı dikkate alınarak belirlenecek ve toplam Merkez Bankası fonlaması içerisinde sınırlı bir paya sahip olacaktır.”

  Ziraat BankasıR7;ndan enflasyon endeksli konut kredisi


  Ziraat Bankası, konut sahibi olmak isteyenlere “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi” ürününü bugün itibarıyla sundu. Banka “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranı -120 aya kadar vadede TÜFE+0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlenmiştir” açıklamasını duyurdu..

  Ziraat Bankası açıklaması şöyle:

  “Kredi faiz oranı müşteriler tarafından kredi kullandırım aşamasında seçilecek periyotlarda (6 veya 2 aylık),enflasyon oranına göre dönemsel olarak güncellenecek. Bu ürünle satın alınacak konutun yüzde 80’ine kadar kredi kullandırılabilecek. 120 aya kadar vade belirlenebilecek. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi faiz oranı 1-120 aya kadar vadede TÜFE+0,19 (aylık) marj oranı olarak belirlenmiştir.”

  Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da AA Finans MasasıR7;nda bilgi verdi:

  • Diyelim ki her şey ters gitti, petrol fiyatları ve kur da  başka bir şey oldu. Bu hayatın içinde olan bir şey. Burada gidebileceği, azami ödeyebileceği miktarı belirliyoruz.
  • Bugün ilan ettiğimiz bu üründe faiz oranı yüzde ,75’e geliyordu. Bu hesaptan hareket ederseniz azami yüzde 2,15’e geliyor. Yüzde 2,15’in yıllık basit faizi yüzde 25 küsura geliyor. Bir koruma bariyeri var. Bu çok önemli bir şey.

  İKİ BANKA DAHA BU ÜRÜNÜ PAYLAŞACAK, CİDDİ TALEP BEKLİYORUZ

  • Bizim bildiğimiz 2 kamu bankası da bizden sonra bu ürünü kamuoyu ile paylaşacaktır. Ben öyle biliyorum, onlar da hazırlık yapıyorlar.
  • Bu vesileyle izah edeyim. TürkiyeR7;de yılda 1 milyon 300 bin adet konut satılıyor. Bunun yüzde 35-40’lık bölümü krediyle yapılıyor. Krediyle yapılan kısmı yaklaşık 200 milyar lira. Şu anda 5-190 milyar lira civarında. Bunun yüzde 27R7;lik bölümü yani 50 milyarlık kısmını biz yapmışız. Son dönemde konut kredisi talebinde bir düşme var. Yani toplam stokta bir düşme varmış 5 milyar lira kadar. Ama biz Ziraat Bankası olarak 1,5 milyar artıdayız.
  • Toplam kredi hacminin bankacılık sektörü bilançosunda konut kredilerinin artacağını hem de Ziraat Bankası’nın 50 milyar civarında olan toplam kredi hacminin yıl sonuna kadar yaklaşık 55 milyara kadar ulaşacağını düşünüyoruz. Ciddi bir talep bekliyoruz. (AA)