• AA duyurdu, Doç. Özcan İmralı’dan mektup okudu: Öcalan, seçimlerde HDP’ye tarafsızlık çağrısında bulundu

  Anadolu Ajansı’nın (AA) abonelerine geçtiği bir habere göre Öcalan, R;Demokratik ittifakın önemi ikilemlere kendini angaje etmemesi, seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir” açıklaması yaptı.

  AA iddiasına göre; teröristbaşı Abdullah Öcalan, HDP’ye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için tarafsızlık çağrısı yaptı.

  AA’nın bu flaş haberinin ardından bugün İmralı’da Öcalan’la görüştüğü ortaya çıkan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, basın mensuplarına açıklama yaptı.

  Doç.Dr. şu açıklamayı yaptı:

  ÖCALAN’IN AVUKATLARINA İKİ SAYFALIK MEKTUP VERDİĞİNİ ÖĞRENDİK

  • R;Abdullah Öcalan’ın kendisinin iki avukatına el yazısıyla bir sayfalık açıklama vermiş olduğunu öğrendik.

  BUGÜN UZUN BİR DEĞERLENDİRME YAPTIK ABDULLAH ÖCALAN İLE

  • Bugün uzun bir değerlendirme yaptık Abdullah Öcalan’la İmralı hapishanesinde.

  SÖZ AÇIKLAMAYA GELDİĞİNDE O AÇIKLANDIĞINI SANMAKTAYDI, ÖĞRENDİĞİNDE TEPKİ GÖSTERDİ

  • Görüşme esnasında söz açıklamaya geldiğinde o açıklandığını sanmaktaydı fakat öğrenmiş oldu ki 18 Haziran 2019 tarihinde avukatlara savcılık üzerinden teslim edilmiş olan açıklama henüz yayınlanmamış. Abdullah Öcalan bunu öğrendiğinde tepki gösterdi.”
  https://www.dailymotion.com/video/x7blhwn

  ÖCALAN AVUKATLARINA ATFEN BANA NOT VERDİ

  • Öcalan’ın kendisine avukatlarına atfen bir not verdiğini dile getiren Özcan, avukatlarının telefonlara cevap vermediğini söyledi.

  AVUKATLAR TELEFONA CEVAP VERMEYİNCE TEK BAŞIMA AÇIKLAMA YAPMAK DURUMUNDA KALDIM

  • Özcan, bu sebeple avukatlarıyla birlikte yapılması planlanan açıklamayı tek başına yapmak durumunda kaldığını aktardı.

  Özcan, şunları söyledi:

  • R;Biz akşam 17.00 civarında oradan ayrıldık. Avukatlarını aramaya başladım. Şu anda saat 21.00’e geliyor. Şu an itibariyle avukatlarından herhangi bir cevap alamadım. Telefon, normal ve WhatsApp mesajıyla, hatta avukatların birinin mesajı okuduğunu WhatsApp tekniğiyle öğrenmiş oldum. 

  ASLINDA HALKIMIZIN DERİN KÜLTÜRÜYLE BESLENEN DEYİMİYLE BEN BİR EMANETİ AÇIKLIYORUM

  • Kendilerinin gelmemesi sonucu benim bugünkü bu konuşmam, bu açıklamam aslında halkımızın o derin kültüründen beslenen bir deyimiyle ifade edilebilir, ben bir emaneti açıklıyorum.

  EMANETE İHANET EDİLMEZ, EMANET KUTSALDIR

  • Kim olursa olsun emanete ihanet edilmez. Sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez. Emanet kutsaldır.”

  18 HAZİRAN’DA VERMİŞ MEKTUBU, KAMUOYUNDAN GİZLENMİŞ

  Doç. Dr. Özcan, Öcalan’ın 18 Haziran’da avukatlarına teslim ettiği, kamuoyundan gizlenen mektubu basın mensuplarıyla paylaştı. 

  BU METNİ OKUDU

  •  R;Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum.
  • Çözüm sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım.
  • Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur.
  • Cumhur ve Millet ittifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan demokratik ittifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.”

  HDP GÜNCEL SEÇİM TARTIŞMALARINA TARAF Vİ PAYANDA YAPILMAMALIDIR

  • R;Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal, gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir.
  • Bu çerçevede HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır.

  SEÇİMLERDEKİ TARAFSIZ ÇİZGİSİNDE ISRAR

  • Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

  DEMOKRATİK UZLAŞI, ÖZGÜR SİYASET, EVRENSEL HUKUK

  • Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.”

  ÖCALAN, DOÇ. ÖZCAN İLE AVUKATLARINA ŞU NOTU YOLLAMIŞ

  • Özcan ayrıca, Öcalan’ın avukatlarına, R;Ben sizden sonra Ali Kemal Özcan Hocayla da görüştüm. Kendisine özgü geniş bir literatürü vardır. Umarım paylaşırsınız. Bildiriyi kendisine de okudum. Nasıl açıklanıp değerlendirileceğini tartıştım. Birlikte bildiriyi özüne uygun biçimde toplantı veya toplantılarda açıklayıp yorumlamanızın da yararlı olacağı kanısındayım. Görüşmek dileğiyle. ve sevgilerimle.” notunu ilettiğini bildirdi.

  TIKLAYINIZ: HDP Eşbaşkanı Temelli: Bizde gelenektir, Öcalan’ın avukatları açıklama yapmadan konuşmayız

  SABAH GAZETESİ YAZARI BUGÜN ‘NÖTR KALIN ÇAGRISI’NDAN BAHSETMİŞTİ

  İktidara yakın Sabah’ın köşe yazarı Okan Müderrisoğlu bugünkü yazısında Kürt seçmenlere ve Selahattin Demirtaş’ın açıklamalarına değindi. 23 Haziran’da iki grubun dengeleri etkileyebileceğini söyleyen Müderrisoğlu bunları; ‘kararsızlar’ ve ‘Kürt kökenli seçmenler’ olarak tanımladı. Müderrisoğlu aldığı bir duyumu da şöyle açıklamğştı; “Duyumlarımız, seçimde en azından “nötr kalınması” çağrısına denk düşüyor…

  ALİ KEMAL ÖZCAN KİMDİR?

  Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Özcan 1959 yılında Tunceli’nin Kardere köyünde doğdu. Orta öğrenimini Elazığ’da (1976), lisans eğitimini (MÜ İletişim fakültesi, 1982) İstanbul’da bitirdi. 13 yıllık bir çalışma/siyaset arasından sonra üniversiteye döndü. Siyaset felsefesinde master çalışmasını 1997’de (University of Kent, İngiltere) bitirdikten sonra, aynı üniversiteden sosyoloji doktorasını 2003’de aldı. Master tezini temel alan kitabı (Humanisation Movement) 1999’da, doktora tezinin güncelleştirilen versiyonu olan kitabı (Turkeys Kurds; A Theoretical Analysis of Abdullah Öcalan and the PKK)  2006’da yayınlandı,  Türkçe çevirisi yayın aşamasındadır. Uluslararası ve ulusal dergilerde akademik makaleleri yayınlandı. Tunceli Üniversitesi’nde sosyoloji bölüm başkanı ve rektör danışmanı olarak görev yapmaktadır. Milliyetçilik, ulus-devlet, sivil toplum ve Dersim Aleviliği üzerinde akademik çalışmalarını sürdürmektedir.