• Anket sonuçları ve AK Parti’nin değişken seçim stratejisi neyi işaret ediyor? İşte analiz ve öngörüler…

  Türkiye pazar günü tekrarlanacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine kilitlendi. Ülke genelinde yapılan anketler ve sonuçları zaman zaman tartışmalara neden oluyor. Özellikle AK Parti’nin 31 Mart’ sonuçlarının ardından değişen seçim stratejisi siyasi analistlerde kafa karışıklığı yaratıyor. İlk soru şu; AK Parti’nin değişen seçim politikaları ve anketlerle ilgili yaptığı değerlendirmeler bir tuzak mı? Hem bu soru etrafında toplanan bileşenler hem de CHP’in çizgisine yazarlar nasıl bakıyor?

  İşte son anket sonuçları ve konuyla ilgili gazetecilerinin ağzından çıkan detaylar;

  Cumhuriyet Gazetesi Emine Kaplan: Seçime 3 gün kala hem propaganda sürecinin değerlendirildiği hem de olası sonuçla ilgili tahminlerin yapıldığı ’de, son 2 haftada uygulanan strateji nedeniyle sahada olumlu bir havanın oluşmasına karşın Binali Yıldırım’ın kesin kazanacağı yönünde değerlendirme yapılamıyor. Ağırlıklı olarak hâlâ “başa baş” bir yarış olduğu, 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmeni hangi aday yanına çekebildiyse onun kazanacağı ifade edilirken, “Yüzde 60 İmamoğlu, yüzde 40 Yıldırım” tahmini yapılıyor. Erdoğan’ın son haftaya kadar geride kalması ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sahadan çekilmesinin Yıldırım’a puan kazandırdığı kaydediliyor.

  “YILDIRIM – İMAMOĞLU YAYINI ETKİLİ OLMADI”

  Yeni strateji etkili oldu: 6 Mayıs’ta Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında “mağduriyet” algısı nedeniyle oy farkı oluşmuştu. O tarihte seçim olsaydı Yıldırım kesin kaybederdi. Ancak süreç içinde hemşeri dernekleri, Kürt seçmene yönelik verilen mesajlar ve çalışmalar, kentte yaşamı felç eden büyük mitingler yerine sokak çalışması ve toplantı şeklindeki seçim propagandası etkilerini gösterdi.

  İmamoğlu olasılığı yüksek: 31 Mart’ta partiye küstüğü için ya da “nasıl olsa Binali Yıldırım” kazanır diyerek sandığa gitmeyen seçmeninin sandığa gitmesi sağlanırsa Yıldırım’ın şansı olabilir.

  TV’nin etkisi olmadı: Yıldırım ile İmamoğlu arasındaki televizyon programı, adaylar açısından bir şeyi değiştirmedi.

  “BİR KURNAZLIK YAPILMAYA ÇALIŞILIYOR”

  ODA TV Soner Yalçın: İktidar yakını anketçiler “İmamoğlu’nun kazanacağını” söylüyor! İktidar yanlısı anketçiler, İmamoğlu’nun kazandığını neden açıklama ihtiyacı duyuyor?

  İKİ SEBEBİ VAR:

  1) Küskün kendi tabanlarını toparlayıp -pekiştirerek sandığa gitmelerinisağlamak için!
  2) İmamoğlu seçmenlerini “zaten kazandık” rehavetine sokup, sandığa gitmemelerini sağlamak için!

  İmamoğlu seçmenlerinin bir bölümü İstanbul dışında yazlıkçı! 23 Haziran öncesi (ya da aynı gün) İstanbul’a gelip, evi açıp, oy verip, dönmeleri yorucu-zahmetli. İşte…

  Bu zorluk karşısındaki seçmenin, “İmamoğlu kazandı” diye kafasını karıştırıp, İstanbul’a gitmesini engellemek istiyorlar! Yazlık bölgelerindeki CHP’li belediyeler İstanbul’a bedava otobüs kaldırıyor. Yazlık bölgelerindeki insanların sandığa gitmemeleri için hiçbir bahaneleri mazeretleri yok, belediyeler emirlerinde! Sandığa gitmemenin bedeli ağır olacaktır… Bu kadar başa baş giden İstanbul seçiminde oy kullanmayan üşengeçler, eminim en yakın çevreleri tarafından bile dışlanacaktır. Sorumluluk her seçmenin omuzunda.

  “SEÇİM YENİDEN GÜNDEME GELİR Mİ?”

  BBC Ayşe Sayın: Sonucu kritik gören AKP’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha taktik değişikliğine gitti ve sahaya indi. Seçim kampanyasını 31 Mart öncesinde olduğu gibi 23 Haziran sürecinde de adayı Ekrem İmamoğlu üzerine kuran CHP ise “seçimi farklı alma” hesabı yapıyor. 31 Mart yerel seçimlerini “ meselesi” olarak gören ve çok sayıda miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimi için taktik değiştirmiş ve seçim stratejisi partinin adayı Binali Yıldırım üzerine kurulmuştu.
  Ancak son haftaya girildiğinde, Erdoğan yeniden 31 Mart öncesindeki gibi “toplu açılış” programıyla ilçe ilçe miting yapıyor.

  “ERDOĞAN NEDEN SAHAYA İNDİ?”

  31 Mart yerel seçimlerini “ meselesi” olarak gören ve çok sayıda miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yenilenen İstanbul seçimi için taktik değiştirmiş ve seçim stratejisi partinin adayı Binali Yıldırım üzerine kurulmuştu. Ancak son haftaya girildiğinde, Erdoğan yeniden 31 Mart öncesindeki gibi “toplu açılış” programıyla ilçe ilçe miting yapıyor. Bu durum siyasi kulislerde, Yıldırım’ın hem genel çalışma hem de televizyon programındaki performansının istenilen etkiyi yaratmamasına bağlanıyor. Düzenlediği mitinglerde, Ekrem İmamoğlu’nu sert sözlerle hedef alan ve yerel seçimler öncesindeki söylemine geri dönen Erdoğan’ın böylece, 31 Mart’ta sandığa gitmeyen seçmenini konsolide etmek istediği ifade ediliyor.

  “YÜZDE 5’LİK KİTLE RENK VERMİYOR”

  Türkiye Gazetesinden Yücal Kayaoğlu: AK Parti yönetimi, sürecin Binali Yıldırım lehine işlediğini, ancak İstanbul’daki yüzde 5’lik seçmen kitlesinin tercihi konusunda fikir edinmede zorluk yaşandığını dile getiriyor. Bu kitlenin, ne kadarının ikna edildiğinin edilemediğini belirten AK Parti kurmayları, “Seçimin sonucunu ne yapacağında emin olmadığımız yüzde 5’lik kitle belirleyecek. Onların tercihleri bir aday lehine önemli fark oluşturacak. Bu kitle tüm görüşme ve temaslara rağmen tercihleri konusunda fazla fikir vermiyor. Ne kadar ikna oldular kimse bilmiyor. Adeta karar verici olmanın keyfini yaşıyorlar. Sandığa gidip gitmeyecekleri de belli değil” değerlendirmesini yapıyor.

  Peki seçimlerle ilgili araştırma şirketlerinin verileri nedir?

  KONDA ARAŞTIRMA

  Konda araştırma şirketinin gerçekleştirdiği son ankete göre İmamoğlu oyların yüzde 49’unu alırken Yıldırım yüzde 40,9 oranında oy toplayacak.

  ORC ARAŞTIRMA EĞİTİM DANIŞMANLIK

  ORC Araştırma Eğitim Danışmanlık’ın son anketine göre Ak Parti’nin adayı Binali Yıldırım yarışı yüzde 47 ile önde götürüyor. ORC’nin “23 Haziran’da kime oy vereceksiniz ?” sorusuna CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu diyenlerin oranı ise yüzde 46,7’de kaldı.

  OPTİMAR ARAŞTIRMA

  Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran’da yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı son ankette CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu.

  ADA ARAŞTIRMA

  ADA Araştırma şirketinin yaptığı ankete katılanların verdiği cevaplara göre kararsızların dağıtılması sonucunda Binali Yıldırım yüzde 48,30 destek alırken, Ekrem İmamoğlu yüzde 50,64’lük oranla öne geçti.

  MAK DANIŞMANLIK

  MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre 23 Haziran’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım’ın 2 puan önünde.

  GEZİCİ ARAŞTIRMA ŞİRKETİ ANKET SONUÇLARINI AÇIKLAMAMA KARARI ALDI

  Gezici Araştırma şirketi, tekrarlanacak olan İstanbul seçimi için yaptıkları anketi kamuoyuna açıklamama kararı aldıklarını duyurdu. Şirket, “Doğruluk ve güven ilkesini kendisine misyon edinen Gezici Araştırma’nın, bilgi kirliliğinden beslenen böylesi kutuplaşma sürecinin bir parçası olmasını istemediğimiz ve anket çalışmalarına verdiğimiz değer ve duyduğumuz saygıdan dolayı böyle bir karar aldığımızı kamuoyuna duyuruyoruz” açıklamasında bulundu.