• Fikret Bilâ: ‘İmamoğlu’nun kazanması, Öcalan’ın mesajıyla seçim kazanmayı ummaktan daha mı büyük sorundur?’

  Gazeteci-yazar Fikret Bilâ, halktv.com.tr’deki köşesinde, Öcalan’ın seçimine iki gün kala HDP’ye “seçimde tarafsızlık ve üçüncü yol çağrısı” yaptığı mektubun paylaşılma yöntemini değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Bilâ’nın “İmamoğlu kazanmasın diyeR0;” başlıklı yazısı şöyle…

  • Ekrem İmamoğlu’nun 1 Mart’ta seçimini kazanmasından ve iptal edilmesinden sonraki süreçte performansını arttırmasının iktidarı değiştirdiğini ve peşinden sürüklediğini bir önceki yazıda vurgulamıştım.
  • İmamoğlu’nun 2 Haziran seçiminde yeniden ’u kazanması olasılığının; iktidarı seçim kampanyasını, söylemini ve yöntemini nasıl değiştirdiğine ilişkin örnekler vermiştim. İktidarın, İmamoğlu’nu taklit ettiğini, belediyeyle ilgili önerilerini hayata geçirmek zorunda kaldığını, aynı yönde vaatlerde bulunduğunu, Millet ittifakı için illet, zillet ve beka sorunu söylemini terk ettiğini, ilk kez Binali Yıldırım’ın canlı yayında İmamoğlu’nun karşısına çıkmayı kabul etmek zorunda kaldığını, TRT’nin İmamoğlu’nu yayına davet ederek muhalefete ambargosunu delmekten başka yol bulamadığını, Yıldırım’ın Diyarbakır’a gidip “Birinci Meclis’te vekilleri vardı” diyerek HDP oylarına göz kırptığını belirtmiştim.

  ÖCALAN’DAN MESAJ İHTİYACI

  • Binali Yıldırım,  Ekrem İmamoğlu’yla çıktığı canlı yayında  bir atak yapamadı. İktidar canlı yayının İmamoğlu lehine sonuçlanmasını örtmek için kafa karıştırmaya yöneldi. Moderatör İsmail Küçükkaya’nın İmamoğlu ve Yıldırım’la yaptığı görüşmeleri konu etti. İmamoğlu’yla The Marmara otelinde görüşmeye giderken görüntülerini yayınladı, ancak bu çabaları da etkili olamadı.
  • İmamoğlu’nun iktidar üzerindeki etkisi o kadar arttı ki, bu kez, seçime iki gün kala, bir son hamle daha geldi.  PKK terör örgütünün lideri Abdullah Öcalan’ın mesajı Ajansı (A.A) üzerinden bir tweetle İstanbul’daki HDP seçmenine yansıtıldı. 
  • A.A’nın attığı tweet’e göre, Abdullah Öcalan, HDP seçmenine “İstanbul seçiminde bir adaydan yana olmayın, tarafsız kalın” mesajı yollamıştı. Bunun amacının, HDP seçmeninin Ekrem İmamoğlu’na oy vermemesi, en azından sandığa gitmemesini sağlamak olduğu çok açıktı. 

  BU HAMLEDEN ÇIKAN SONUÇ

  • Bu hamleden çıkan sonuç ise iktidarın, Ekrem İmamoğlu’nun kazanma şansının giderek yükseldiğini gördüğü ve  bunu önlemek için Öcalan’a mesaj verdirmeye ihtiyaç duyduğuydu. 
  • Bu durum üzücü ve düşündürücüdür…
  • İktidar açısından bu hamlenin ortaya koyduğu sonuç,  İmamoğlu’nun İstanbul seçimini yeniden kazanmasından duyulan endişedir. 

  ERDOĞAN’IN “İMRALI, DEMİRTAŞ-HDP VE DAĞIN KENDİSİNE İHANET ETTİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR” YORUMU

  • A.A’nın bu mesajı üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İmralı’nın “bir adaydan yana olmayın tarafsız kalın” mesajı verdiğini ifade etmesi,  “İmralı, Selahattin Demirtaş, HDP ve dağın kendisine ihanet ettiğini düşünüyor” mealinde yorumlar yapması, iktidar kanadında İmamoğlu kaygısının ne kadar yüksek olduğunu gösteren işaretlerdir.

  “CHP VE İYİ PARTİ’Yİ ‘TERÖRİST’, ‘PKK DESTEKÇİSİ’ İLAN ETTİKTEN; ‘BEKA SORUNU’ DEDİKTEN SONRAR0;

  • 1 Mart öncesinde, CHP ve İYİ Parti’yi, “PKK destekçisi” , “terörist” , “beka sorunu” diye ilân ettikten sonra, bugün gelinen noktada, iktidara “bu re perhiz bu ne lahana turşusu” sorusunu yöneltmek gerekiyor.
  • İktidar açısından şu soruyu sormak gerekir:
  • İstanbul Belediye Başkanlığı’nı Ekrem İmamoğlu’nun kazanması, Öcalan’ın mesajıyla seçim kazanmayı ummaktan daha mı büyük bir sorundur?
  • İşte herkesin durup, şapkasını önüne koyup düşünmesi gereken nokta da budur.