• Ali Kemal Özcan’a, Öcalan’la görüşeceğinden ne zaman ve nasıl haberdar olduğu soruldu, cevap veremedi

  Dün, PKK terör örgütünün İmralı’daki lideri Abdullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan’a ait olduğu iddia edilen mektubu kamuoyuna açıklayan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, RS FM’de Yavuz Oğhan’dan “Bidebunudinle” programına katıldı. Özcan, programda Öcalan ile görüşmesi hakkında sorulan sorulara cevap verdi.

  “ÖCALAN’LA YENİ BİR DİYALOG SÜRECİ Mİ BAŞLADI”

  Özcan, Yavuz Oğhan’ın “Siz Öcalan’ı önümüzdeki çözüm süreci konusunda umutlu mu gördünüz?” sorusuna “Elbette ki umutlu gördüm” cevabını verdi. Yeni yaşanan diyalog süreci kesinlikle eskisine benzemeyeceğini söyleyen Özcan, “Herkes ondan gerekli ders ve sonucu çıkarmıştır” diye konuştu. “Öcalan’la yeni bir diyalog süreci başlamış mıdır?” şeklindeki soruya, “Bu kuşkusuz bir diyalogdur” yanıtını veren Özcan sözlerine şöyle devam etti: “Benim İmralı’ya devletten habersiz, devletin onayı olmadan gitmem mümkün mü? Devletin bu imkanı sağlarken, bunun bilinci, ruhu ve sorumluluğuyla adeta bir yumurta küfesi taşır gibi hareket ettiğini düşünmek gerekir.”

  Görüşmenin amacı hakkında da konuşan Özcan, “Bu örgütlenmenin sosyolojik dinamiklerini, sosyolojik kaynaklarını ve bu isyan hareketinin özelliklerini 2 yıllık çalışmalarına odaklık eden bir şahsiyetin de bir misyonu olmalıdır” diye konuştu.

   “İSYAN HAREKETİ”

  Ali Kemal Özcan’ın PKK terör örgütünden “isyan hareketi” diye bahsetmesi dikkat çekti.

  Yavuz Oğhan’ın, “Seçimlere iki gün kala, mektubun kamuoyuna duyurulması için mi ziyaret gerçekleşti” şeklindeki sorusuna Özcan şöyle yanıt verdi:

  “Bu işin seçim odaklı olmadığını belirtmek isterim. Fakat seçim de tabi ki bu ülkenin bir vakasıdır. Bununla da alakası tabi ki var. Zaten açıklanan metin seçimlerle alakalı bir açıklama. Eğer bu seçimlerden önce yapılmayacaksa ne zaman yapılacak.”

  Programın ilerleyen dakikalarında Özcan’a, toplantının seçimden önce yapılmasının söz konusu mektubu kamuoyuna açıklamak amacı taşıyıp taşımadığına yönelik soru yöneltildi. Özcan yanıt olarak, “Bu uzun bir süreçtir, benim çalışmalarım 20 yıla yayılan bir süreçtir, isyan hareketi de yaklaşık 30-40 yıla uzanan bir süreçtir” ifadesini kullanınca sunucu Yavuz Oğhan müdahale ederek, Özcan’a PKK’nın bir terör örgütü olduğunu hatırlattı.

  Son bölümde Ali Kemal Özcan, Öcalan’a yapılan ziyaret planından ne zaman ve nasıl haberdar olduğuyla ilgili sorusuna cevap vermedi. Özcan, soruyu cevaplamak yerine geçmişte yazdığı kitap ve akademik kariyerinden bahsedince Yavuz Oğhan tarafından uyarıldı. Çıkan tartışma sonucunda Özcan programı terk etti. Yavuz Oğhan da Özcan’ın sorularına yanıt vermemesine sitem etti.

  İşte, röportajı bitiren son diyaloglar:

  Yavuz Oğhan: Pratikte o gün mü haber verdiler size, siz bu mektubu nasıl aldınız?

  Ali Kemal Özcan: Siz sorularınızı soruyorsunuz, size şöyle sorun diyor muyum. Ben kendi cevabımı kendim vermekle yükümlüyüm.

  Y.O: Hocam böyle bir şey olabilir mi? Gazeteci soru sorar, cevabının peşinden koşar.

  A.K.Ö: Siz sorunuzu sorarsınız ben de cevap veririm.

  Y.O: Siz (cevap olarak) istediğinizi mi söylersiniz?

  A.K.Ö: Cevap size birşey anlatmıyorsa, cevap vermiyorsam; cevap vermemek de bir cevaptır. Benim cevaplarımı tamamlamama müsaade edin.

  Y.O Peki hocam, sorumu sordum. Dedim ki; pratikte o gün mü haber verdiler size?

  A.K.Ö: Cevap veriyorum…

  Yavuz Oğhan’ın Doç. Dr. Ali Kemal Özcan ile röportajı:

  https://www.dailymotion.com/video/x7bnfby

  “ALİ KEMAL ÖZCAN İLE KONUŞTUK, DAHA DOĞRUSU KONUŞAMADIK”

  Gazeteci Yavuz Oğhan, ‘bidebunudinle’ programının Doç. Dr. Ali Kemal Özcan röportajının olduğu bölümün videosunu ilerleyen saatlerde Twitter hesabından paylaştı. Oğhan, paylaşımında ” Öcalan’ın mektubunu getiren Ali Kemal Özcan ile konuştuk, daha doğrusu konuşamadık!” dedi.