• “Ekrem İmamoğlu’nun oy sayısı, yeni kurulacak partilerin önünü açacaktır… İstanbul’da AK Parti’den CHP’ye oy geçişinin önü açıldı”

  Binali Yıldırım yüzde 47, Ekrem İmamoğlu ise yüzde 46.7 oranında alarak başabaş bir sonuç göstereceğini açıklayan ORC Araştırma’nın sahibi Mehmet Pösteki seçim sonuçlarıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Yavuz Oğhan‘ın RS FM’de hazırladığı “Bide Bunu Dinle Seçim Özel” programına telefon bağlantısı ile konuk olan ORC Araştırma’nın sahibi Mehmet Pösteki resmi olmayan seçim sonuçlarıyla ilgili “Ekrem İmamoğlu’un sayısı, yeni kurulacak partilerin önünü açacaktır” dedi.

  Seçimlerden önce açıklanan anket sonuçlarında Ekrem İmamoğlu’nun seçimi küçük bir farkla kaybedeceğini duyuran ORC Araştırma’nın sahibi Mehmet Pösteki sözlerine şöyle devam etti:

  “EKREM İMAMOĞLU’UN SAYISI, YENİ KURULACAK PARTİLERİN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR”

  “Ekrem İmamoğlu Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da aldığı oydan daha fazla almıştır. Oy oranı olarak söylemiyorum, oy sayısı olarak söylüyorum. Bu, ciddi anlamda önümüzdeki günlerde tartışılacak bir şeydir. Yeni kurulacak olan partilerin önünü açacaktır ve çok kısa bir süre içerisinde; Ak Parti cenahından görüşmelerim de onu gösteriyor, ‘bu ülkenin yavaş yavaş erken seçim konuşacağını’ düşünüyorum.

  “SONUÇLARIN ALEYHTE GİTMESİ DURUMUNDA SÜRECİN ERKEN SEÇİME DOĞRU GİTMESİ BİLİNİYORDU”

  Yavuz oğhan’ın “Ak partide Erken seçime fikirsel olarak bir hazırlık var mı?” sorusuna ise Mehmet Pösteki şöyle yanıt verdi.

  “Bilmiyorum. Fakat, görüşmelerim gerek üst düzey, gerekse teşkilat mensuplarıyla yaptığım görüşmelerde zaten seçim öncesinde de seçim sonuçlarının aleyhte çıkması durumunda sürecin buna doğru gitmesi biliniyordu. Bununla ilgili bir hazırlık olduğunu da düşünmüyorum.”

  “SONUCUN HİZMETLE ALAKASI YOK”

  “Bu hizmetle alakalı bir şey değil. Sandıktan çıkan budur. İstanbul’a AK Parti az hizmet yaptı, çok hizmet yaptı meselesi değil, hizmet noktasında herkes Binali Yıldırım’ın da şahsında hizmet noktasında hiçbir sıkıntı yaşamadığını yaşamadığını, yaşatmadığını biliyor. Buradaki olay biraz başka. Bir tepki vardı vatandaşlardan gelen verilerde. ‘Kibirli olunması, vatandaşın yeterince dinlemiyor olması’ gibi. Talihsiz açıklamalar da yapıldı.”

  “İSTANBUL’DA AK PARTİ’DEN CHP’YE GEÇİŞİNİN ÖNÜ AÇILDI”

  “Seçmen kendini net gördü. 300 bin civarında bir kaybı var. 31 mart’ta Binali Yıldırım’ın aldığı bırakın üstüne koymayı bir oy kaybı da çıkmış oldu ortaya. Ekrem İmamoğlu’na gitmiş oylar.  Yani bu Karadenizli seçmenler olabilir. Bu Pontus-Yunan meselesiyle ilgili bir tepki olabilir. İstanbul’da AK Parti’den CHP’ye oy geçişinin önü açıldı. Önümüzdeki seçim dönemlerinde CHP’nin bu şekilde bir strateji izlemesi, doğru adaylarla yürümesi durumunda  oy atmaya eli gitmeyen seçmenlerin de artık eli gidecektir.”

  YAYININ TAMAMI İÇİN…

  “AK PARTİ’NİN EN BÜYÜK HATASI…”

  “ AK Partini en büyük hatası hizmet noktasında başlamayıp beka söyleminde bulunmasıydı. 31 Mart’ta da birçok belediyeyi bu yüzden kaybettiğini düşünüyorum. İnsanlar diyorlar ki ne alakası var bunun bekayla.”

  “BUNDAN SONRASI AK PARTİ’NİN KENDİNİ YENİLEMESİYLE ALAKALI”

  “MHP ile ittifak sürecinin sorgulanacağını önümüzdeki günlerde bununla alakalı bir şeyler yaşanacağını düşünüyorum. Seçmen gerekli mesajı çok net bir şekilde vermiştir. Sonuçlar onu gösteriyor. Bundan sonrası artık AK Parti’nin kendini yenilemesiyle alakalı.”

  “ABDULLAH GÜL VE AHMET DAVUTOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE CESARET EDECEKLER”

  Bu zamana kadar parti kuramayan Abdullah gül ve Ahmet Davutoğlu kanadının da önceden cesaret edemediğini ama önümüzdeki günlerde cesaret edeceklerini düşünüyorum.

  ‘İSTANBUL SEÇİMİ BİTTİ ÖNÜMÜZDE SEÇİM YOK’ SANILMASIN

  ‘İstanbul Seçimi bitti önümüzde seçim yok’ gibi bir durum asla söz konusu değil. Mutlaka ülkede insanlar bunu isteyeceklerdir, CHP, İYİ Parti, HDP hatta ittifaktan koparılması halinde MHP’de bunu isteyecektir.”