• İBB Başkanı İmamoğlu, Saraçhane’de halka seslendi: 16 Milyon İstanbul’lu kazandı

  İmamoğlu daha sonra Saraçhane’deki belediye binası önünde kendisini bekleyen vatandaşlara seslendi.

  İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

  Bugün İstanbul’un bayramı. İstanbul’a hayırlı olsun. 31 Mart gecesi durdurmak istedikleri saati 23 Haziran’da millet çalıştırdı millet. Milletin iradesini hiçbir güç geri çeviremez. Milletin iradesini hiç kimse ama hiç kimse yok sayamaz. Milletin iradesine ve milletin emanetini iade etmeye çalışırsanız millet de öyle bir karar alır ki, bunun önünde hiç kimse ama hiç kimse duramaz. Sizler bunu ispat ettiniz. İstanbul bunu ispat etti.

  “İSTANBULLULAR 806 BİN DEFA MİLLET İRADESİNİ İMAMOĞLU’NA VERDİ”

  Milletin iradesini yok sayanlara İstanbul size dedi öyle bir ders veriyorum ki, alın 806 bin defa millet iradesini İmamoğlu’na teslim ediyorum. Millet ne yaptı? Millet iradesi öyle bir  ders verdi ki, ‘Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın demokrasi’ dedi. İstanbullu dedi ki, benim adalet duygularımla oynayamazsınız, İstanbullu dedi ki, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.

  “İSTANBULLULAR DEMOKRASİYE VERİLEN TAHRİBATI TAMİR ETTİ”

  İstanbullu 23 Haziran’da Cumhuriyet’e ve demokrasiye olan bağlılığını tescilledi. Bu tescil dünyaya da şunu gösterdi, Türkiye herhangi bir Ortadoğu ülkesi değildir, Türkiye damarlarına kadar demokrasiye inanmıştır. İstanbullu sadece bize oy verenler değil, bütün İstanbullular tüm barışçıl duygularıyla adalete inanan, tüm duygularıyla.

  Ben bu şehrin 16 milyon insanına teşekkür ediyorum, hiç ayrım yapmaksızın. Hep beraber demokrasiye verilen zararı tadil ettik, demokrasiyi hiçe sayanları bir kez daha milletçe yok saydık. O bir avuç insan yok hükmündedir. Eşitiz biz. Zengini, fakiri eşitiz. Eşitlik duygusu çok önemli. Yok ayrımcılık, Türk, Kürt herkes eşit. Ermeni’si, Rum’u, Süryani’si, Yahudi’si, Arab’ı, Arnavut’u herkes eşit. Milletçe biriz biz biriz.

  “İSTANBUL’DA İTTİFAK PARTİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

  Sünni’si Alevi’si hep bir aradayız. Hristiyan’ı, Musevi’si birlikte mutlu olacağız. Birlikte mutluluk yaşatacağız bu kente. 16 milyon bütün hemşerilerimi, 16 milyon vatansever olarak bu millet için, bu devlet için her zaman hizmeti en önemli karakter biliriz. Bunun mücadelesini verdik. 23 Haziran bir kez daha bu şekilde büyük bir mesajı vermiştir İstanbul’a. İttifak partilerimize teşekkür ediyorum. Evladı olduğum, beni yetiştiren ve bugüne getiren Cumhuriyet Halk Partisi’ne teşekkür ediyorum.

  Genel Başkanım sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. İttifak partimiz İYİ Parti’ye çok teşekkür ediyorum. Saygıdeğer genel başkanı sayın Meral Akşener’e teşekkür ediyorum. Partilerimizin tüm çalışanlarına, emekçilerine, her iki il başkanıma, onların nezdinde ilçe başkanlıklarına, kadın, gençlik kollarına, milletvekillerine, parti meclisi üyelerine, genel başkan yardımcılarına çok ama çok teşekkür ediyorum. Canan Kaftancıoğlu’na, Buğra Kavuncu’ya teşekkür ediyorum.

  “DESTEK VEREN VERMEYEN HERKESE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

  Tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Bu süreçte demokrasiye katkı sundukları için, bize destek veren, vermeyen tüm siyasi partilere teşekkür ediyorum. Ama ben biliyorum çok kıymetli oylarını alsak da almasak da eşit vatandaş olarak hepsine gururla hizmet sunacağım gururla. Ve özellikle siyasi partilere teşekkür ederken hem destek olan hem demokrasiye katkı sunan HDP’li hemşerilerime teşekkür ediyorum. AK Partili hemşerilerime teşekkür ediyorum.

  MHP’li hemşerilerime teşekkür ediyorum. DSP’li, BBP’li, BTP’li, Vatan Partili, Demokrat Partili dostlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca demokrasiye her ortamda katkı sunarak adaylığını devam ettiren Vatan Partisi adayına da teşekkür ediyorum. Ama özellikle demokrasiye büyük katkısı olan her zaman demokrat duruşuyla sürece katkı sunan Saadet Partisi’ne teşekkür ediyorum, adayına teşekkür ediyorum. Ben İstanbul halkının öncüleri olarak bize her ortamda, her aşamada sahip çıkan yanımızda olan, kampanyaya katkı sunan İstanbul gönüllülerine teşekkür ediyorum.

  “O BÜYÜK KALPLERİYLE İSTANBUL’UN ÇOCUKLARINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

  İstanbul gönüllülüğü kavramı sadece seçimle kalmayacak, bugün itibarıyla bütün İstanbul’u İstanbul Gönüllüsü olmaya davet ediyorum. Değerli dostlar, güzel insanlar Haziran ayı itibarıyla bu önemli kampanyamıza destek olan, yanımda olan kampanya çalışanlarına, basın danışmanıma, basın heyetime, bütün danışmanlarıma, yol arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma, emekçilerime, bu meydanları bize hazırlayan herkese çok teşekkür ediyorum.

  Türkiye’nin yaratıcı insanlarına, Türkiye’nin iş insanlarına, Türkiye’nin emekçilerine kısacası o büyük kalpleriyle İstanbul’un çocuklarına teşekkür ediyorum. Enerjisiyle beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan İstanbul’un gençlerine teşekkür ediyorum. İstanbul’un kadınlarına teşekkür ediyorum. Toplumun vicdanlı kadınlarına teşekkür ediyorum. Bu şehrin beyefendilerine, insanlarına, güzel hemşerilerime teşekkür ediyorum. Ama özellikle altını çizerek cesaretleriyle bugüne kadar yanımızda olan bundan sonra da yanımızda olacağına inandığım sanatçılara teşekkür ediyorum.

  “SİZLER İÇİN GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMAYA SÖZ VERİYORUM”

  Hepinize şunu söyleyeyim; Ekrem İmamoğlu’nun size söz verdiğim gibi İstanbul’da israf bitecek, tasarruf başlayacak. Gelir adaleti başlayacak. Hakça, hukuka uygun eşit bir şekilde İstanbul’un nimetlerini 16 milyon insana paylaştıracağım. Biliyorum benim sefer görev emrim çıktı. Kendimi bu şehrin insanlarına, kendimi bu şehrin çocuklarına, gençlerine adayacağım ve sizler için gece gündüz çalışmaya söz veriyorum. Artık zaman kaybetme vaktimiz bitti. Hiçbir lüksümüz yok.

  Gece gündüz çalışmamız lazım. Seçim bitti. Bu yaptığımız İstanbul buluşmasıyla artık hepinizin bana yardımcı olmasını istiyorum. Çözüm üreteceğiz, hep birlikte. İstanbul’a herkesin gönül vermesini istiyorum. Hep birlikte yardımcı olacağız birbirimize. Her yere göz kulak olmanızı istiyorum. Bana yardımcı olmanızı istiyorum. Hep birlikte İstanbul’da benimle beraber çalışmaya hazır mıyız?

  “BUGÜN İTİBARIYLA ARABADA KORNA ÇALMAYACAĞIZ”

  Birlikte İstanbul’u ayağa kaldıracağız. İş insanlarına mali anlamda hazır olan iş insanlarına sesleniyorum. İlk etapta başta kreş kampanyamız olmak üzere çocuklara ve sosyal anlamdaki birçok projemize eşlik etmelerini bekliyorum. İstanbul’un her kesimini bu süreçte seferberliğe davet ediyorum. Kıymetli dostlar, biz bu şehrin inançlarını, kurucu değerlerini hep birlikte var edeceğiz. Şehrin her kesimini, insanlarına saygınlık kazandıracağız.

  Göreceksiniz başka bir mutluluk, sevgi, saygı ve huzur ortamı inşa edeceğiz. Hepinizden, bütün İstanbul’a sesleniyorum; bugün itibarıyla trafikte korna çalmayacağız. Yolda giderken arabadan, camdan dışarıya çöp atmayacağız. Atanları uyaracağız. İstanbul’u hep birlikte temiz tutacağız. Yaya geçidinde bir yaya gördüğümüzde ona araçlar ve şoförler yol verecek. Uygar bir olacağız.

  “BELEDİYEDE BAŞKA İŞLER PEŞİNDE KOŞUYORSA ONUNLA İŞİM OLMAZ”

  Otobüste, metroda yaşlı bir hemşerimize, hamileye, engelliye yol vereceğiz, yerimizi vereceğiz, kibar, uygar İstanbullular olacağız. Bu şehirde her yönüyle başka dönem başlatıyoruz. Biz bu şehrin her anını sizinle paylaşacağız, şeffaf, katılımcı bir İstanbul olacağız. Hiç kimseyi dışarıda bırakmayacağız. İstanbul adil bir kent olacak.

  Hızlıca hizmet üretecek. Buradan duyurmak istiyorum, işine sahip, alın teri döken ve bu için çalışan kişiye partiye değil 16 milyon İstanbul için çalışan, her büyükşehir belediye çalışanın yeri başımın üstü. Ama başka öncelikleri olan varsa, iş hukukuna, iş ahlâkına göre davranmıyorsa, belediyede başka işler peşinde koşuyorsa benim onunla beraber işim olmaz.

  “SEÇİMİN KAZANANI İSTANBUL VE TÜRKİYE’DİR”

  Liyakatiyle çalışanları başımızın üstünde tutacağız. Bu şehirde biz onlar diye bir ayrım olmayacak. Biz bu şehrin 16 milyon insanını rengi, ahengi olarak görüyoruz. Biz bu şehirde kaynakları adil dağıtmaya geliyoruz. Bu bir hoşgörü şehri olacak. Herkesi içine katan. Şunu bilin, seçimin kazananı biz ya da buradakiler değil. Seçimin kazananı İstanbul ve Türkiye’dir. Benden önce bu şehre iyi işler yapmış kim varsa teşekkür ediyorum. Bu şehre emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Biz bu şehrin yaşayanlarını barıştıracağız. Siyasette kirli dili yok edeceğiz. Partizanlığı bu binalardan söküp atacağız. Artık liyakat, adalet var.

  “GALATASARAY’IYLA, FENER’İYLE, BEŞİKTAŞI’YLA ÇOK GÜZEL İŞLER BAŞARACAĞIZ”

  Ne demiştik? Yolumuz uzun. Ne demiştik? Heyecanımız var, gençliğimiz var. Çalışacağız ve başaracağız. Kimsenin şüphesi olmasın. Allah şahit, çok çalışacağım, benimle gurur duyacağınız işler yapacağız. Bize hatamız olduğunda lütfen bizi uyarın. Bize önerilerinizi yollayın. Bizi yalnız bırakmayın. Bizi eleştirin. Bizim arkamızdan başka işler çevirenler varsa onlardan da bizi koruyun. Var mıyız? Biz şunu söylüyoruz.

  Bu şehrin çoğunluğu millet, bu şehrin insanları hizmet bekliyor. Biz ne dedik? Kişilere değil partilere değil biz İstanbul’a hizmet etmeye geliyoruz. Onların sevgisi, onların güzel duyguları her sabah kalktığımızda bizi şarj edecek güne enerjik başlayacağız. Bu şehrin güzel renkleriyle, çok güzel işler başaracağız. Tüm takımlarıyla Galatasaray, Fener’i, Beşiktaş’ıyla çok güzel işler başaracağız.

  “KENDİMİ 16 MİLYON İSTANBUL’A EMANET EDİYORUM”

  Bu alanda giderken bana  dualarınızı esirgemeyin. Yardımınıza, desteğinize ihtiyacım var. Ben kendimi 16 milyon İstanbul’a emanet ediyorum. Sizlerle birlikte çok güzel işler başaracağız. Sizleri de Allah’a emanet ediyorum. Hepinizi çok seviyorum. Her şey güzel olacak.