• “Bakanlar ‘Erdoğan’ı S-400 almamaya ikna edemiyoruz’ dedi”

  CHP’nin ABD temsilcisi Yurter Özcan, bazı bakanların Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemini ‘almaktan vazgeçiremediğini’ iddia etti. Özcan, katıldığı bir canlı yayında “Bakan seviyesinde bazı isimler yabancı muhataplarına kendilerinin de kişisel olarak S-400 alımına karşı olduklarını ama Tayyip Bey’i bu konuda ikna edemediklerini iddia ediyorlar” ifadelerini kullandı.

  Özcan, Halk TV’de Ayşenur Arslan’ın programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, ABD ve Türkiye ilişkilerinde, Rusya’dan satın alınan S-400 füzelerinden kaynaklanan gerilim ve yaptırım konularına değindi.

  G-20 zirvesindeki Türkiye-ABD görüşmesinin ardından Erdoğan’ın, “Yaptırım olmayacağını Trump’tan öğrenmiş olduk” dediğini hatırlatan Özcan, ABD Başkanı’nın yaptırımları ortadan kaldırma yetkisinin olmadığını ifade etti. Özcan, “Başkan’ın veto ettiği bir şeyi bile ABD Kongresi her iki kanatta üçte iki oy kullanarak o vetoyu ortadan kaldırabilir” diye konuştu.

  Türkiye’ye hali hazırda yaptırım uygulanmakta olduğunu belirten Özcan, İran’dan petrol ithalatına yönelik muafiyetin ABD tarafından kaldırılmasını örnek gösterdi. CHP’li temsilci, ABD Kongresi’nin motorunu ABD’li şirketlerin ürettiği Atak helikopterlerinin Pakistan’a satılmasına engel olduğunu belirtti.

  Danışman ve bürokratlarının yaptırım konusunda Erdoğan’ı yanlış yönlendirdiğini ifade eden Özcan, “Tayyip Bey’in yakınındaki danışmanları, bakanları kendisine bunu söylüyorlarsa yalan söylüyorlar. Ya yalan söylüyorlar ya da yetersizler” dedi.

  Özcan, Erdoğan’ın yakın çevresinin yurt dışında yabancı siyasilerle görüşmelerinde ikili tutum izlediklerini de iddia etti. Bu isimlerin bazılarının bakan seviyesinde olduğunu belirten Özcan şunları söyledi:

  “Tayyip Bey’in yakın çalışma arkadaşlarının birçoğunun dışarıda farklı konuşup, yabancı muhataplarla birebir kaldıklarında farklı konuştuklarını biliyorum. Bakan seviyesinde bazı isimler yabancı muhataplarına kendilerinin de kişisel olarak S-400 alımına karşı olduklarını ama Tayyip Bey’i bu konuda ikna edemediklerini iddia ediyorlar.”

  HULUSİ AKAR’DAN PENTAGON’DA ÖZEL GÖRÜŞME

  Özcan, 1 Mart’tan sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bulunduğu Türk heyetinin ABD’ye gittiğini, görüşmeden sonra Akar’ın ABD Savunma Bakanlığı’na vekalet eden Patrick Shanahan’la baş başa görüştüğünü belirtti.

  Görüşmenin teamüllere aykırı şekilde gerçekleştiğini belirten Özcan şu soruları yöneltti:

  “Heyetlerle olan görüşmeden sonra bizatihi sn. Akar’ın talebi ve isteği üzerine Amerikan muhatabı Shanahan’la birebir bir görüşmesi oldu mu? O görüşmede yanlarına ne için hiç kimsenin alınmamasını özellikle Hulusi istedi?”

  ABD’Lİ TERCÜMAN TALEBİ

  AK Parti Milletvekili Mücahit Arslan‘ın da bizzat Erdoğan’ın talimatıyla Washington’a gittiğini belirten Özcan, Arslan’ın yalnızca milletvekili sıfatıyla ABD Dışişleri Bakanlığı, Beyaz Saray, Pentagon, birtakım gazeteciler ve bazı düşünce kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirdiğini ifade etti. Özcan görüşmeyle ilgili detayları şöyle anlattı:

  “Orada ABD Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmede o da yanında kimseyle gitmedi. Kendisi İngilizce bilmediği için tercümanın da bizzat Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nda Amerikalı bir yapılması talebinde bulundu.”

  Özcan, mayıs ayında gerçekleşen ziyaretin Erdoğan’a yakın Mücahit Arslan tarafından yapılmasını “Berat Albayrak ve Hulusi Akar’ın gezisinden sonra orada bir durum tespit ziyareti” diye yorumladı.