• CHP’li Altay: Kumpas davalarında ölenler şehit sayılmalı

  Engin Altay, TBMM’de bir basın toplantısı düzenledi. Sistem tartışmalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Altay, “ AK Parti eskilerine ulufe dağıtmakla e-kendini kurtarmaz. Yeni kumpas davalarıyla Ali Babacan’a, Meral Akşener’e, Canan Kaftancıoğlu’na, Gezi’ye, Gezi üzerinden yürüttüğü, başlattığı yeni kumpas davaları da AK Parti’yi kurtarmaz” dedi. Altay, “Ali Tatar başta olmak üzere bu davadan sebep ölenlerin de itibarlarının iade edilmesi, onların da şehit sayılması gerekir diye düşünmekteyim” diyerek çağrı yaptı.

  Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, “Ergenekon ve diğer kumpas örgütlerinin, kumpas davalarının bu kumpası yapan örgütün asıl niyetinin 15 Temmuz’da ortaya çıktığını hep birlikte gördük” diyerek şöyle devam etti: “Bu süreçte 60 bini aşkın insan dinlendi. Devletin kozmik odasına da girildi. 600 insan tutuklandı. 8 insan hayatını kaybetti. Aradan geçen yıldan sonra böyle bir örgütün olmadığı bunun FETÖ terör örgütünün Türkiye Cumhuriyeti Devletini tahrip etmeye yönelik bir kumpas olduğu ve bu kumpası devlet gücüyle ve devlet marifetiyle yargı gücü ve yargı marifetiyle yaptıkları ortaya çıktı.

  “ŞEHİT SAYILMASI GEREKİR DİYE DÜŞÜNMEKTEYİM”

  Ali Tatar başta olmak üzere bu davadan sebep ölenlerin de itibarlarının iade edilmesi, onların da şehit sayılması gerekir diye düşünmekteyim.
  Ergenekon da hayatlarını kaybedenlerin şehit sayılması onlara milletçe yapabileceğimiz son görevdir.

  “DEVLETİN GEREKLİ TAZMİNATI ÖDEMESİ LAZIM”

  Elbette yaşadıkları maddi kayıpların, manevi kayıpların zararların temini için bu davada maddi manevi zarar gören herkese de devletin gerekli tazminatı ödemesi lazım. Dönemin başbakanının da iki şey yapması lazım. Birincisi Zekariya Öz’ün kaçmasına kimler yardım ettiyse bunları bulabilmesi lazım. İkincisi televizyonun karşısına sizlerin karşısına geçip Ergenekon mağdurlarından kumpas davaları mağdurlarından ve 82 milyondan özür dilemesi lazım.”

  “BU SİSTEM TÜRKİYE’Yİ UÇURACAK DEDİLER, İCRALIK DOSYALARI UÇURDULAR”

  Sistem tartışmalarına işaret eden Altay, şunları söyledi: “Bizim ucube dediğimiz sisteme, ‘bu sistem Türkiye’yi uçuracak’ dediler. ‘Uçacağız’ dediler. Ama eğitim, adalet, ekonomik başta olmak üzere çakıldılar. Enflasyon, faiz, işsizlik, iç borç, dış borç, intiharlar, icralık dosyaları uçurdular. Bunlar uçtu. Dünya demokrasi liginden hızla uzaklaşıyoruz.

  “TIKIR TIKIR DEMOKRASİNİZ OLURSA, ŞIKIR ŞIKIR EKONOMİNİZ OLUR”

  Tıkır tıkır demokrasiniz olursa, şıkır şıkır ekonominiz olur.
  Sistem sıkıştı, AK Parti bu sistemini yürümediğini gördü ama şimdi erken bir geri vites yapmak yerine iki yeni hamleye yöneldi.

  CHP, AYM’YE GİTTİ

  Biz bu Yüksek İstişare Kurulunu hem bu mali konularda Cumhurbaşkanının yetkisizliğine dayanarak hem de ucu açık belirsiz ve keyfiliğe yol açtığı için dün Anayasa Mahkemesine getirdik. Yani bu konuda da top yargıdadır. Canan Kaftancıoğlu devlete ‘katil’ demedi ama Tayyip Erdoğan İstanbul İl Başkanı’yken bir rapor neşretti. Devletin terör örgütü olduğunu söylüyor Tayyip Erdoğan.  
  Kendine karşı olan herkesi FETÖ ile ilişkilendirip cezaevine koyarsan ey Tayyip Erdoğan Türkiye’de herhalde artık bu 23 Haziran’dan sonra 50 milyonu cezaevine koyman lazım.

  “YENİ KUMPAS DAVALARI DA AK PARTİ’Yİ KURTARMAZ”

  AK Parti’nin yeni dönemde tıkanan bu sistem tartışmalarını kenarda tutmak ve milletin gözünden bunu kaçırmak için bir Yüksek İstişare Kurulu ve benzeri arpalıklarla banka genel müdürlükleri, yönetim kurulu üyelikleriyle AK Parti  eskilerine ulufe dağıtması AK Parti’yi kurtarmaz. İkincisi yeni kumpas davalarıyla Ali Babacan’a, Meral Akşener’e, Canan Kaftancıoğlu’na, Gezi’ye, Gezi üzerinden yürüttüğü, başlattığı yeni kumpas davaları da AK Parti’yi kurtarmaz.” Yargı reformuna ilişkin Altay, “Yargı reformuna gidilecekse önce anayasa değişecek” ifadesini kullandı.

  EMEKLİYE YAPILAN ZAM

  Emekli zammına ilişkin soruya Altay, “TÜİK aynı şey gibi oldu Yüksek Seçim Kurulu ve HSK gibi oldu. Erdoğan’ın iradesine ve keyfine göre beyanat vermek, iş ve işlem yapmakla meşgul. Saatleri ayarlama kurulu diye bir şey vardı. Fiyatları ayarlama kurulu var. TÜİK’ün kullandığı sepet pinpon topu sepetidir. Çayın, şekerin elektriğin için de olmadığı bir sepettir. Böyle olunca enflasyonu eksiğe bile çekersiniz.  Vatandaş sokakta, pazarda, çarşıda enflasyon canavarının ayaklarının altında inim inim eziliyor” yanıtını verdi.

  “KAMUOYU VE BEN BUNU CUMHURBAŞKANIMIZA YÖNELİK BİR AŞAĞILAMA OLARAK DEĞERLENDİRDİK”

  Trump’un açıklamalarının hatırlatılması üzerine Altay, “Trump’un yaptırımların kalkacağına dair bir ağzından çıkan sözü de yok” derken, “Üzücü olan şu; Amerikan Devlet Başkanının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını, Cumhurbaşkanımızı Hollywod setlerinde aktörlere  ve figüranlara benzetmesidir. Kamuoyu ve ben bunu Cumhurbaşkanımıza yönelik bir aşağılama olarak değerlendirdik” dedi.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA