• Erdoğan: Hatay patlamasında araçtakiler Suriyeli, bomba olduğu belli

  Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bir araçta patlama meydana geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Araçtakiler Suriyeli, bomba olduğu belli” dedi. Erdoğan, İçişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre araçtaki 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

  Patlamada araçtaki 3 Suriyeliden 2’si olay yerinde öldü, biri yaralandı. İskenderun Devlet Hastanesinin yanık merkezine kaldırılan yaralı, burada öldü.

  Bomba imha timlerinin çalışma yaptığı bölgede, polis ekipleri de çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı.

  Tampon 7 katlı binanın çatısına fırladı

  Patlamanın etkisiyle otomobilin bazı parçaları etrafa yayıldı, tampon da 7 katlı bir binanın çatısına fırladı.

  El yapımı patlayıcı şüphesi

  Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Reyhanlı ilçesinde saat 12.0 sıralarında seyir halindeki bir otomobilde patlama meydana geldiği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “Patlamanın araçtaki el yapımı patlayıcıdan meydana geldiği değerlendirilmekte olup, olaya karışan aracın Suriyeli sahibinin kimlik bilgileri tespit edilmiştir. Araçta bulunan kişilerin tüm bağlantıları araştırılmaktadır. Bütün birimlerimiz olayı tüm yönleriyle aydınlatmak için çalışmakta olup, meydana gelen olayda herhangi bir vatandaşımızda ve çevrede zarar meydana gelmemiştir. Olayla ilgili kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Reyhanlı’daki patlamanın terörle bağlantısı olabilir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Reyhanlı’daki patlama) Araçtakiler Suriyeli, bomba olduğu belli. Şu andaki tespitler, daha çok terörle bir bağlantısı olabilir istikametinde” dedi. 

  ‘Araç seyir halindeyken patladı, el yapımı patlayıcı’

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Antalya’da katıldığı “Hayatıma kastım yok kaskım var” projesinin tanıtım toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Reyhanlı’daki patlamaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

  Patlamanın seyir halindeki bir aracın içerisinde el yapımı patlayıcıdan kaynaklandığını düşündüklerini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

  “Oradaki sonuçlara ihtiyacımız var. Üçünün de kimliği belli. Üçü de geçici koruma kapsamında geçici kimliği ile beraber Türkiye’de yaşayan Suriyeliler. İkisi hayatını kaybetti, birisi de ağır yaralandı. Araç seyir halindeyken patladı. Yani ya içerisindeki EYP’nin (El Yapımı Patlayıcı) zaman ayarı ya da başka bir dış etkenle iç etkenden kaynaklanmıştır. Olayla ilgili tam soruşturma ve tüm bilgiler veriler değerlendirildiğinde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

  Patlama nedeniyle etrafta hasarın söz konusu olmadığını belirten Bakan Soylu, “En yakındaki arabada bile en ufak bir hasar söz konusu değil. Tüm bağlantılarla ilgili de arkadaşlarımız çalışıyorlar. Elde edilen bir takım bilgiler ve veriler var. Bunlar netleşince kamuoyu ile paylaşacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

  Patlamanın meydana geldiği Mehmet Akif Ersoy Caddesi, Reyhanlı Kaymakamlığı’nın yaklaşık 70 metre yakınında.

  Çevrede büyük korkuya neden olan patlamanın ardından otomobil, alev topuna döndü.

  BBC’nin Suriye yapımcısı Riam Dalati, Twitter üzerinden patlamayı duyurarak olaya ilişkin görüntüleri paylaştı.