• TBMM lokantaları zarar etti, zam geliyor, vekiller sıkıntılı: Çok misafir geliyor, biz ödüyoruz

  TBMM Başkanlık Divanı’nda “lokantaların zarar ettiği” gerekçesiyle yemek ücretlerinde zam yapılması kararlaştırıldı. Yapılan çalışmanın ardından ay sonunda yeni fiyatlar uygulanacak. Meclis’e çok yoğun misafir geldiğini ve masrafları kendilerinin ödediğini anlatan vekiller ise dertli… HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, “Bir fiyat artışı yapmaları makul gelir bana da… Seçmen kitleleri geliyor… Şu anda aldığım gerçekten yetmiyor esasında. Ay sonunu zor getiriyorum” dedi.

  Mehtap GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  Başkanlık Divanı’nda dün lokantalar gündeme geldi. Yapılan bilgilendirmede lokantaların zarar ettiği, artan girdi fiyatları nedeniyle yemek fiyatlarına zam yapılması gerektiği ifade edildi. Lokantalarda uygulanacak yeni fiyat listesine ilişkin Genel Sekreterlik bir çalışma yapacak.

  LOKANTALAR ZARARINA ÇALIŞTI

  Başkanlık Divanı toplantısında yapılan bilgilendirmede, “lokantaların zarar ettiği” ifade edildi. Zararı giderici bir artış yapılması gerektiği belirtilerek,  “Girdi maliyetleri nedeniyle zarar ediyoruz. En azından kar etmeyecek ama zarar da etmeyecek bir zam yapmamız kaçınılmaz” denildi ve lokantalar da zam yapılması kararlaştırıldı. Fiyatlar belirlenecek ve uygulamaya konulacak.

  “ZAM YAPILMASI KAÇINILMAZ”

  Toplantıda fiyatlar konusunda Genel Sekreterliğin bir çalışma yürütmesi kararlaştırıldı ve ay sonu itibarıyla da yeni fiyatların uygulanacağı ifade edildi.

  Eski TBMM Başkanı Bİnali Yıldırım, yenilenen Meclis lokantasının mutfağını ziyaret etmiş, denetleme yapmıştı.

  YAPILACAK ÇALIŞMANIN ARDINDAN YENİ FİYATLAR UYGULANACAK

  Toplantıda yeni fiyatlar konusunda rakam verilmedi ancak örnekler verildi. Edinilen bilgiye göre, “1 lira olan çorba 2 lira olabilir. Ufak miktarlar da yüzde yüz olur. Et yemeği örneğin 10 lira ise 12 lira olur. Sık olarak yenilen yemeklerden çorba gibi yemeklerden fiyatın artırılması örneğin çorbanın 1 liradan 2 liraya çıkarılması ama etli yemeklerden bu oranın biraz daha olacağı” ifade edildi.

  VEKİLLER NE DİYOR?

  Tarafsız Haber Ajansı’nın sorularını yanıtlayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Meclis lokantalarına yapılacak zamma ilişkin, “Yurt dışındayım, konuyu da tam bilmiyorum. Mutlaka maliyetlerini karşılamalı. Bizim lokantalarda sadece oradaki 600 milletvekili ve personel yemiyor. Birçok insan yiyor. Teorik olarak her şey zamlanırken bu da zamlanacaktır. Piyasaya göre daha ucuz yemek yeniyor ama mutlaka maliyetlerinin de karşılanması lazım. Maliyetlerin devletin bütçesinden değil, gerçek maliyetlerinde sunum yapılması gerekiyor diye düşünüyorum. Sadece milletvekilleri yiyormuş gibi düşünülüyor ama herkes kullanabiliyor. Çok kâr amacı gütmeyen ama en azından maliyetleri karşılayan bir ücretin olması gerekiyor” dedi.

   “MİLLETVEKİLLERİNİN ÇOK MİSAFİRLERİ GELİYOR”

  HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da, “Zarar etmemesi lazım, ediyorsa da gerekli düzenlemenin yapılması gerekiyor. Kamuoyunda çok tartışılıyor Meclis lokantasındaki fiyatlar. Milletvekillerinin çok misafirleri geliyor. Normal dışarıdaki fiyatlarla aynı olması mümkün olmayabilir. Meclis’i bilmeyenler için dışarıdan çok kolay yorum yapılıyor bu konuda. Biz de milletvekili değilken bu konuda çok yorum yapardık. Çok yoğun misafir akışı söz konusu. Dolayısıyla her misafirimize de yemek yediriliyor. Dışarıdaki fiyatlarla birebir aynı olmayabilir ama Meclis lokantasının da tabii ki zarar etmesini istemeyiz yani netice itibarıyla bu konuda düzenleme yapılabilir. Bizim açımızdan sorun değil. Zarar etmeyecek şekilde düzenlenebilir” dedi.

  “ŞU ANDA ALDIĞIM YETMİYOR”

  HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu da şunları söyledi:
  “Bu halk da genel olarak milletvekillerinin çok fazla para aldığı ve çok ucuza Meclis lokantasında yemek yediklerine dair söylentiler var. Ben üniversite hocasıydım. Aldığım maaş itibarıyla bir takım danışmanlık gelirleri dersek şu an da aldığımdan çok farklı değil ama şu anda aldığım gerçekten yetmiyor esasında, niye yetmiyor diye sorabilirsiniz. THY ile gidip geliyoruz, haftada en iki defa gidiyoruz. Bunları aldığımız maaştan ödüyoruz. Her hafta iki defa gidiyorum. Bayağı ciddi para ödüyoruz, uçaklara.

  “EN 30-40 BİLEMEDİNİZ 50-60 OLUYOR”

  Seçmen kitleleri geliyor, geldiklerinde Meclis lokantasına götürüyoruz. Mesela diyelim ki salı günkü grup toplantımıza İstanbul’dan birinci bölgeden insanlar geliyor. En 30-40 bilemediniz 50-60 oluyor. Yemekler veriliyor.

  “BİR FİYAT ARTIŞI YAPMALARI MAKUL GELİR BANA DA”

  Tamam doğrudur, cüzidir fiyatlar yani bunu anlayabiliyorum bu itirazı. Bunu anlıyorum. Enflasyon da oldu. Bir fiyat artışı yapmaları makul gelir bana da ama bugün bir gazetede gördüm neredeyse dalga geçiyorlar, milletvekili çok para alıyorlar anlamında. Valla hiç öyle değil.
  Sizin partinizden birisi kötü duruma düşmüş, geliyor, sizden para yardımı istiyor, siz çıkarıyorsunuz, veriyorsunuz.

  “BORÇ İSTİYORLAR, YARDIM TALEBİNDE BULUNUYORLAR”

  Sizin partinizden olmasa da insanlar sizin milletvekili olduğunuz öğrenince sanki çok büyük paralar kazanıyormuşsunuz gibi davranarak borç istiyorlar, yardım talebinde bulunuyorlar.
  Twitter’da yansıyan konuyu gündeme getiren tweet’ler gerçeği tam yansıtmıyor.
  Bu kadar da ucuz olması gerekmiyor hakikaten ama öte yandan da bize öyle zam yapılmıyor, devlet şu kadar para harcamışsın, alın bunu size demiyor.

  “AY SONUNU ZOR GETİRİYORUM”

  Ay sonunu zor getiriyorum. Açıkçası söyleyeyim size.  
  Yolculuklara kendimiz cebimizden para veriyoruz.
  En temel de ben iki defa haftada gidip geliyorum. 300 liradan düşünün en 3 bin liraya yakın bir para ödüyorum uçak paralarına. Havaalanlarına gidiş gelişler var.
  Ben sonuç olarak memurdum. Üniversitede bir hocaydım. Milletvekili oldum. Kimileri zaten varlıklı ailelerinin çocukları olabilir. Onlara bir şey dokunmayabilir. Benim için öyle değil.”