• Özkoç’un AK Parti’lileri kızdıran TBMM’deki konuşması tutanaklara nasıl yansıdı

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “Zekeriya Öz elini kollunu sallayarak yurt dışına çıktı, kendisinden hala haber alınamıyor. Bütün bu organizasyonların arkasında dimdik duran kişi ‘Hata ettik, yanıldık, affedin’ dedi ve hâlâ Cumhurbaşkanı” dedi. AK Parti Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı da, “Sayın grup başkan vekili yapmış olduğu konuşmada çok provokatif bir dille hain terör örgütüyle Sayın Cumhurbaşkanımız arasında bir yakınlık, ilişki varmış imasında bulunmuştur”  diye konuştu.

  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  TBMM Genel Kurulu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel gündemle toplandı.

  “15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNİN ÖNCESİ VE SONRASI VARDIR”

  Genel Kurul’da konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, “15 Temmuz darbe girişiminin öncesi ve sonrası vardır. Öncesinde dershaneler, yurtlar, Türkçe olimpiyatları, Milli Eğitimde, orduda, yargıda örgütlenmeler, iş dünyasında örgütlenme ve siyaseti araç olarak kullanmak. Bunu biraz daha açacak olursak bu dönemde kim Fetullahçı terör örgütüne daha çok yardımcı olmuştur. Bunun cevabını Sayın Cumhurbaşkanı vermektedir. 8 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı ‘FETÖ’nün bizim zamanımızda büyüdüğü iddiasını ben reddetmem’ demektedir. ‘17 üniversite istediler, verdik; okul için yer istediler, verdik; ‘Türkçe Olimpiyatları’ dediler, ‘Tamam.’ dedik, yurt dışında destek istediler, verdik; ne istedilerse verdik.’ demiştir. Oysa ki asıl olay tam da bu değildi. Asıl olay, Balyoz ve Ergenekon davalarıdır. Askerî Casusluk’tur, Amirallere Kumpas, Poyrazköy, Kozmik Oda ve daha niceleridir” dedi.

  AK PARTİLİ VEKİLLER SIRA KAPAKLARINA VURDU, “YAZIKLAR OLSUN” SESLERİ YÜKSELDİ

  Sıra kapaklarına vuran AK Partili vekiller “yazıklar olsun”, “ayıp ediyorsun, ayıp!” diye bağırdı.
  Tutanaklara ise şu konuşmalar yansıdı:
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Değerli arkadaşlarım, FETÖ uzun yıllardan beri örgütleniyor fakat Türkiye’yi tek başına idare eden bir kişi sayesinde hiç bu kadar güçlü bir duruma kavuşmamıştı. (AK PARTİ sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)
  ORHAN KIRCALI (Samsun) – Ayıp ediyorsun, ayıp!
  BAŞKAN – Arkadaşlar…
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Bir kişinin denetimsiz iktidarı sayesinde FETÖ darbe girişiminin altyapısını hazırlayan savcı Zekeriya Öz’ün önü açılıyordu. (AK PARTİ sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)
  ORHAN ERDEM (Konya) – Yazıklar olsun!
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Zekeriya Öz “Arkanda ben varım.” diyen dönemin Başbakanı sayesinde darbenin bütün hazırlıklarını elini kolunu sallayarak yapıyordu. (AK PARTİ sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)
  OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Tankların önünden niye kaçtınız?
  BAŞKAN – Arkadaşlar…
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Bu ülkenin Başkanı bir terör örgütünün mensuplarının gizli tanıklığıyla müebbet hapse mahkûm ediliyordu. Darbeci generaller ve subaylar tek tek önemli yerlere atanıyordu. (AK PARTİ sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)
   
  ZÜLFÜ DEMİRBAĞ (Elâzığ) – 15 Temmuz gecesi liderin neredeydi?
  “VATANSEVERLER YARGILANIRKEN ÖLÜYORLAR, HAİNLER GÖREV BAŞINA GETİRİLİYORLARDI”
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Vatanseverler yargılanırken ölüyorlar, hainler görev başına getiriliyorlardı.
  OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Havaalanından kaçanlardan bahset!
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Basın mensuplarının, akademisyenlerin, dünyaca ünlü tıp adamlarının, vatanseverlerin sesleri hücrelerde yankılanıyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam, istihbarata ve emniyet güçlerine rağmen Türkiye’de cirit atıyor ve darbe planlıyordu. (AK PARTİ sıralarından sıra kapaklarına vurmalar, gürültüler)
  BAHAR AYVAZOĞLU (Trabzon) – Yazıklar olsun!
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – 15 Temmuz FETÖ’cü generallerin emriyle köprüler kesiliyor, basın-yayın organları ele geçirilmeye çalışılıyor, Gazi Meclis darbeciler tarafından bombalanıyordu. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
  BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen, cevap verilebilir, böyle bir usul yok.
   
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Ankara’da bulunan Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri ve diğer siyasi partili milletvekili arkadaşlarımız Türkiye Büyük Millet Meclisine gelerek “Öleceksek bu çatı altında ölelim.” dediler, Meclis demokrasimize sahip çıktı. Çünkü bu Meclis, bu vatan hepimizindi. Halk sokaklara çıktı, tankların önüne geçti, 251 insanımız şehit düştü, binlercesi yaralandı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
  OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Sen kendi genel başkanına bak.
  BAŞKAN – Arkadaşlar, sessiz olalım.
  Sayın Bak…

  “TÜRKİYE VE ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI ENİŞTESİNDEN ÖĞRENDİ DARBEYİ”

  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Darbe engellendi. El birliğiyle meşru direnme hakkımızı kullanarak darbenin önüne geçtik. Darbeyi ne MİT ne bir istihbarat birimimiz haber verdi. Türkiye ve ülkenin Cumhurbaşkanı eniştesinden öğrendi darbeyi. (AK PARTİ sıralarından gürültüler)
   
  OSMAN AŞKIN BAK (Rize) – Sen kendi genel başkanına bak.
   
  BAŞKAN – Sayın Osman Aşkın Bak…
   
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Adil Öksüz yakalandı, çırılçıplak soyulup kelepçelendi, sonra kelepçeleri söküldü, tekrar giydirildi, eline pasaportu verildi ve bırakıldı.
  NİLGÜN ÖK (Denizli) – Yazıklar olsun!

  “BÜTÜN BU ORGANİZASYONLARIN ARKASINDA DİMDİK DURAN KİŞİ ‘HATA ETTİK, YANILDIK, AFFEDİN’ DEDİ VE HÂLÂ CUMHURBAŞKANI”

  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Zekeriya Öz ellini kollunu sallayarak yurt dışına çıktı, kendisinden hâlâ haber alınamıyor. Bütün bu organizasyonların arkasında dimdik duran kişi “Hata ettik, yanıldık, affedin.” dedi ve hâlâ Cumhurbaşkanı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  ŞAHİN TİN (Denizli) – Size yazıklar olsun!
  YELDA EROL GÖKCAN (Muğla) – Yazıklar olsun, yazıklar olsun!
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – FETÖ yayın organı gazetesinin sahiplerinden Fettah Tamince dışarıda servetine servet katıyor.
  BAŞKAN – Sayın Özkoç…
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Bank Asyayı açanlar suçlu değil, para yatıranlar suçlu. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  BAŞKAN – Arkadaşlar…
   
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – İsyan 15 Temmuz gecesi tankların önüne kendini atan vatandaşlarımızdan geliyor.
  BAŞKAN – Sayın Özkoç…
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – 15 Temmuz gazisi Sabri Ünal o geceden sağ çıkmayı başardı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen…
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – …2’nci tankın paletlerine kol ve bacağı denk geldi. Cumhurbaşkanı bu kişiyi kürsüye çıkarıp alnından öptü. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  BAŞKAN – Arkadaşlar, sessiz olalım.
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Neydi ülkemiz için canını ortaya koyan gazimizi isyan ettiren? (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar) Fetullahçılarla çocukluktan beri Pensilvanya’ya defalarca giden, FETÖ’nün çağrısıyla üniversite kuran…
  BAŞKAN – Arkadaşlar, lütfen sessiz olalım.
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – …AKP-FETÖ kavgasından sonra bile gazetesinde hisse satın alan Fettah Tamince’nin yargıdan tertemiz çıkmasıydı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
   
  BAŞKAN – Tamam, cevap verilebilir.
  MEHMET ERDOĞAN (Gaziantep) – Cumhuriyet Halk Partisi her zaman…
  BAŞKAN – Cevap verilebilir.
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – FETÖ’nun okullarıyla, sendikasıyla, bankasıyla bir şekilde yolu kesişmiş olan insanlar, çocukları, kardeşleri sorgusuz sualsiz işten atılıyorlardı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  BAŞKAN – Arkadaşlar…
  MEHMET ERDOĞAN (Gaziantep) – Hakaret burada!
   
  ENGİN ÖZKOÇ (Devamla) – Darbe girişiminin kilit ismi 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edilen Mehmet Dişli’nin ağabeyi Şaban Dişli büyükelçi yapılıyordu. (CHP sıralarından alkışlar, AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar) Darbe girişimiyle ilgili 289 dava açıldı, onlarca ağırlaştırılmış müebbet, binlerce hapis cezası alan kişi var, on binlerce insan işten çıkartıldı. (AK PARTİ sıralarından gürültüler, sıra kapaklarına vurmalar)
  MEHMET ERDOĞAN (Gaziantep) – Olamaz böyle bir şey!”
  AK PARTİ: ÇOK PROVOKATİF BİR DİLLE
  AK Parti Grup Başkanı Mehmet Naci Bostancı da, “Sayın grup başkan vekili yapmış olduğu konuşmada çok provokatif bir dille hain terör örgütüyle Sayın Cumhurbaşkanımız arasında bir yakınlık, ilişki varmış imasında bulunmuştur” diyerek söz istedi.

  “SAYIN ENGİN ÖZKOÇ, SİZİN KONUŞMANIZ MARMARİS’E PARALEL DÜŞÜYOR”

  Bostancı şöyle konuştu:
  “Beni üzen şudur: Aynı gece burada bütün partilerden milletvekilleri vardı ve onlar demokrasiye sahip çıktılar. Lütfen Marmaris’i hatırlayın, oradaki suikast timini hatırlayın ve burada darbeye direnen bütün partilerden milletvekillerini hatırlayın.
  Sayın Engin Özkoç, sizin konuşmanız Marmaris’e paralel düşüyor, başka hiçbir yere değil.”