• “Hükumetin politikası meyve verdi, imam hatip ile meslek liselerinin doluluk oranı arttı”

  Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına göre sınavla öğrenci alan fen, sosyal bilimler ve Anadolu liseleri yüzde 100 dolarken, Anadolu imam hatip liseleri yüzde 99,9, mesleki ve teknik Anadolu liseleri yüzde 98 doluluk oranına ulaştı. Peki, kontenjanları artırılmasına rağmen Anadolu imam hatip liseleri ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin doluluk oranları nasıl bu kadar arttı? Bu durum neye işaret ediyor? Eğitimci Alaaddin DinçerR7;e göre hükumetin özendirici politikası sonuç verdi.

  Tarafsız Haber AjansıR7;na konuşan Dinçer şu sözleri kaydetti;
  R;Meslek liselerini özendiren bir takım adımlar attı. Bu liselerdeki yüzdelerin artmasında, bunun etkisi olduğunu düşünüyorum. Bununla birlikte imamhatip liselerini cazip hale getirmeye dönük, öğrencilerin akışını buralara sağlamaya dönük oldukça bir çaba gösteriyor hükümet. Bu durum da meyvelerini vermiş gibi görünüyor.”

  “KONTENJANLARI ARTMIŞ OLMASINA RAĞMEN DOLMUŞ”

  Dinçer, hükümetin mesleki liseler ile imam hatip liselerine yönelik yürüttüğü özendirici politikanın sonuç verdiğine dikkat çekti. Geçen yıla oranla dolan kontenjanların sisteme yönelik sorunların önünü açmayacağına değinen Eğitimci Alaaddin Dinçer şunları kaydetti;

  • R;LGS yerleştirme sonuçlarına göre yapılan yerleştirmeler, tercih sistemine göre; öğrencilerin tercihlerine göre gerçekleştiriliyor. Öğrenci tercih yaparken en fazla bir okul türünden, 3 okul yazmak zorunluluğunda, dolayısıyla bu okulları yazarken de belli özelliklere, kendi evine yakınlık derecesine, yaş durumu gibi kriterlere bakılarak yerleştirmeler gerçekleştiriliyor.
  • Sınavla öğrenci alan liselerin kontenjanları dolmuş vaziyette, geçen yıl özellikle meslek liselerinde ve Anadolu, imam hatip liselerinde açık kalmıştı. Bu sene bunların kontenjanları artmış olmasına rağmen dolmuş…”

  SONUÇLAR, MİLYON ÖĞRENCİNİN SINAV BASKISINI BİTECEK GİBİ GÖRÜNMÜYOR

  İlk tercihinde Anadolu lisesi yazan öğrencilerin yüzde 58’inin yerleştiğine dikkat çeken Dinçer şunları söyledi:

  • R;Sınavla öğrenci almayan okullardan bahsediyorum, bu oran imam hatiplerde biraz daha düşük, meslek liselerinde ise ilk tercihinde yerleşenlerin oranı yüzde 4 civarında.  
  • Yani sınavla öğrenci alan liseler, kontenjanlarının tamamına yakını dolmuş vaziyette, yüzde birlik bir boşluk söz konusu. Bu durumun, sınavın öğrenciler ve toplum üzerindeki baskısının azaltıldığı anlamına gelmiyor.
  • Oluşmuş olan sınav baskısı maalesef milyon öğrencinin bu sınavlara girmesiyle halen devam ediyor, kolay kolay da azalacak, bitecek gibi görünmüyor…”

  “HÜKÜMET MESLEK LİSELERİ İLE ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ İÇİN YÖNLENDİRİCİ BİR POLİTİKA İZLEDİ, SONUÇLAR BUNUNLA İLGİLİ”

  Dinçer, fen liseleri, Anadolu liseleri gibi okullardan ziyade imam hatip lisesi ve meslek lisesinin kontenjanlarının daha çok artırıldığını hatırlattı: 

  • “Meslek liselerini özendiren bir takım adımlar atıldı. Meslek liselerindeki yüzdelerin artmasında, bunun etkisi olduğunu düşünüyorum.
  • Bununla birlikte imam hatipleri de cazip hale getirmeye dönük, bunları tercihlerde öğrencilerin akışını oraya sağlamaya dönük oldukça bir çaba içerisinde hükümet. Bu durum meyvelerini vermiş gibi görünüyor.
  • Böyle devam ederse ileriye dönük olarak daha artacağı anlamına geliyor çünkü kontenjanları sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarını azaltmak bir yana, arttırdıklarını görüyoruz. Artırılan kontenjanlarda meslek liseleri ve imam hatiplerin kontenjanları.”    

  “NAKİL İŞLEMLERİNDE ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARIN ÇIKACAĞINI SANMIYORUM”

  Nakil işlemleri konusuna da değinen Dinçer, R;nakil işlemleri sırasında çok önemli sorunların çıkacağına ya da yoğunlukların yaşanacağını zannetmiyorum” dedi.

  OKUL PUANI, KRİTERLERE GÖRE YERLEŞTİRİLECEKLER

  Yerleştirilmeyen öğrencilerin akıbeti için Dinçer, R;Aldıkları puan, kendi ölçütleri içerisindeki kriterler ve evlerine yakınlık derecesine göre yerleştirilecekler” yorumunda bulundu.