• Milli Savunma Bakanlığı: “Son 3 ayda 489 terörist etkisiz hale getirildi. 337 bin 729 Suriye vatandaşının dönüşü sağlandı”

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Albay Tamer Zincir yaptığı açıklamada, “Yurt içinde ve IrakR7;ın kuzeyindeki operasyonlarda son 3 ayda 24’ü sözde lider kadroda, 489 terörist etkisiz hale getirildi. FETÖ ile mücadelede 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar 17 bin 505 personel ihraç edildi. 6 bin 425 personel hakkında adli ve idari süreç sürüyor” dedi.

  Bakanlıkta düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Albay Zincir, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), asil milletin sevgi ve güveninden aldığı güçle, 780 bin kilometrekare kutsal vatan toprağının güvenlik ve bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı için 82 milyon vatandaşın huzur ve güvenliğini hedef alan FETÖ/PDY, PKK/KCK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve sınır ötesinde mücadelesini azim ve kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti.

  Zincir, ayrıca TSKR7;nin, Türk hava sahası ve 462 bin kilometrekare olan mavi vatanda da uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatlerini azim ve kararlılıkla korumaya devam ettiğini söyledi.

  “ÜÇ AYDA 489 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

  Yurt içinde ve dışındaki teröristle mücadele harekatları hakkında da bilgi veren Zincir, şöyle devam etti: “Son üç ayda PKK/KCK terör örgütüne karşı yurt içinde ve IrakR7;ın kuzeyinde kararlılıkla ve taarruz anlayışı ile yürütülen operasyonlarda, 24’ü sözde lider kadroda olmak üzere, toplam 489 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Sözde lider kadroda yer alan 24 teröristin biri kırmızı listede, ikisi mavi listede, 7’si turuncu listede ve 14’ü gri listede yer almaktadır. Operasyonlarda 235 silah, 31 ağır silah, 150 bin 150 hafif silah mühimmatı, 22 bin 518 ağır silah mühimmatı, 5 bin 658 kilogram patlayıcı madde ile 651 el bombası ele geçirilmiş, 360 el yapımı patlayıcı (EYP) imha edilmiş, teröristler tarafından kullanılan 536 silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiştir.”

  177 TERÖRİST HAVA HAREKATLARIYLA ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

  Zincir, 27 MayısR7;ta başlatılan Pençe Harekatı ile koordineli olarak, Irak’ın kuzeyinde terör örgütünün barınmaya çalıştığı Zap, Avaşin, Basyan, Sinat, Haftanin, Gara, Metina ve Kandil bölgelerinin de hava harekatları ve kara ateş destek vasıtalarıyla birçok kez vurulduğunu söyleyerek, “Pençe Harekatı’nın başladığı tarihten bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde etkisiz hale getirilen toplam 204 PKK’lı teröristin 71’ini Pençe Harekatı kapsamında, Hakurk bölgesinde etkisiz hale getirilenler oluşturmuştur. Etkisiz hale getirilen 204 teröristin 177’sinin düzenlenen hava harekatları ile etkisiz hale getirilmiş olması hava harekatlarının etkinliğini ortaya koymaktadır.” dedi.

  FETÖ/PDY İLE MÜCADELE: “7 BİN 505 PERSONEL İHRAÇ EDİLDİ”

  Diğer bir önemli tehdit olan FETÖ/PDY ile mücadeleye belirlenen müşterek kıstaslar çerçevesinde kararlılıkla devam edildiğini vurgulayan Zincir, “Bu çerçevede yürütülen soruşturmalar neticesinde, 5 Temmuz 2016’dan bugüne kadar toplam 17 bin 505 personel ihraç edildi. 6 bin 425 personel hakkında ise adli ve idari süreç sürüyor. OHAL’in kalkmasından bugüne kadar Bakan onayı ile 2 bin 423 personel ihraç edildi, 226 emekli personelin rütbeleri geri alındı.” bilgisini verdi.

  “337 BİN 729 SURİYE VATANDAŞININ DÖNÜŞÜ SAĞLANDI”

  Zincir, Fırat Kalkanı Harekatı (FKH) bölgesinde, bölge halkının geri dönmesi için uygun koşulların oluşturulması amacıyla mayın ve EYP temizliğinin sürdürüldüğünü, altyapı çalışmaları emniyetle icrasına destek sağlandığını belirterek, bu kapsamda bugüne kadar 337 bin 729 Suriye vatandaşının gönüllü olarak FKH alanına döndüğünü bildirdi.

  Uluslararası hukuktan kaynaklanan haklar çerçevesinde icra edilen ve bugüne kadar 4 bin 645 teröristin etkisiz hale getirildiği Zeytin Dalı Harekatı bölgesinde de hayatın normale dönmesi çalışmalarına devam edildiğini ifade eden Albay Zincir, bölge halkının emniyeti kapsamında devam eden faaliyetler çerçevesinde, bugüne kadar 300 mayın ve bin 734 el yapımı patlayıcının imha edildiğini kaydetti.

  Zincir, özellikle Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekat alanlarına, terör örgütü tarafından yapılan saldırılara bölgedeki unsurlar tarafından meşru müdafaa kapsamında gerekli cevabın verildiğini vurgulayarak, “Tel RıfatR7;tan unsurlarımıza olan saldırıları önlemek ve bölgede istikrarı temin etmek maksadıyla önceden varılan mutabakat çerçevesinde şu ana kadar Türk Silahlı Kuvvetleri ve Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından 19 bağımsız/koordineli devriye faaliyeti icra edilmiştir.” ifadesini kullandı.

  AA