• ÖZEL – Tanal: (Milli Piyango) Daha önce kamu görevlilerine çıktı mı, bu isimler hangi görevde?

  Milli Piyango’nun yılbaşı çekilişinde verdiği 70 milyon lira milyonlarca kişinin hayaliydi ama bir kişiye çıktı. Daha doğrusu bir kişiye çıktığı açıklandı ama o kişi hala ortada yok. Altı buçuk ay oldu çekiliş yapılalı. Para alınmadığı için kaybedilen 10 milyona yaklaştı. Hal böyle olunca uzun süredir özellikle muhalefet milletvekillerinin dile getirdiği şaibe iddiaları yine gündeme geldi. Konu TBMM’ye de taşındı. Ocak ayından bugüne 6 yazılı soru önergesi verildi. Önergeler ‘çekilişlerdeki şaibe’ iddialarını içeriyor. Muhatapları Bakanı Berat Albayrak ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay. Önergelerden dördü zamanında cevaplanmadı. İkisi ise hâlâ işlemde.

  70 MİLYONLUK TALİHLİ NEREDE?

  Geçtiğimiz günlerde Milli Piyango İdaresini arayan bir kişi talihlinin kendisi olduğunu söyledi. İsmini vermek istemeyen ve gurbetçi olarak Avrupa’da yaşadığını söyleyen talihli, İstanbul’a bir cenaze töreni için geldiğini, evinde bıraktığı bileti bulunca büyük ikramiyenin kendisine çıktığını fark ettiğini belirtti. İsminin açıklanmasını istemeyen kişi ilk uçakla ’ya giderek ikramiyesini almak istediğini Milli Piyango İdaresi yetkililerine iletti. Ancak 10 gün geçmesine rağmen hala ikramiyesini almadı.

  “HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA AYKIRI”

  TBMM’ye soru önergesi veren isimlerden biri CHP milletvekili Mahmut Tanal. Tarafsız Haber Ajansı’na konu ile ilgili açıklama yapan Tanal, durumun hayatın gerçekleri ile bağdaşmadığını söyledi.

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

  “ŞAİBELİ İSİMLER VAR… BU DURUM RÜŞVETİ PERDELEMENİN BAŞKA YOLU”

  Milli Piyango biletlerinin çıktığı isimlere bakıldığında bazı isimlerin şaiyayı gündeme getirdiğini ifade eden CHP’li Tanal, “Şaibeli isimler. İsim söyleyemeyeceğim. Bu nedir, rüşveti perdelemenin başka yolu milli piyango bileti. Kara para aklama gibi … Kamu görevlilerinden para çıkan var mı,  ve hangi görevdeler” diye sordu.

  Mahmut Tanal, bu durumun yolsuzluğu, kara parayı aklama aracı haline getirildiğini ya da burada devletin vatandaşı kandırdığını ifade etti. Şans oyunlarının ekonominin kötü olduğu dönemlerde pik yaptığını belirten Tanal, “Bu para gerçekten büyük bir servet. Milli piyangodan bu para çıkacak ve siz gidip bu parayı almayacaksınız. Yani eğer bu bilet çıkmışsa ve kişi gidip bunu almıyorsa bu bileti neden aldı. Almanın sebebi ne? “diye sordu.

  “BU ANORMAL BİR DURUM”

  Söz konusu durumun hayatın gerçekleri ile olağan akışıyla uygun olmadığını söyleyen Tanal, “Hadi bir an için biletini unuttu ihtimalini verelim. Geldi, gördü, çıktığını anladı ve yine duruyor. Bu hayatın olağan akışı ile örtüşmüyor. Hayatın olağan akışında normal bir insan, böyle bir hadisede gider alır. Olağan bir insan milli piyangoda bilet çıkmışsa gider alır. Bu anormal bir durum. Her şey akla gelebiliyor” dedi.

  “SORU ÖNERGESİNE YANIT VERİLMEMESİ ANAYASAL SUÇ”

  CHP Milletvekili Mahmut Tanal, soru önergesine yanıt alamaması durumunda tekrar verebileceğini belirterek, “Aslında anayasal suç işleniyor. Anayasal suç işleme ile ilgili bunları şikayet ettim mi, geçmişte etmiştim. Yazılı soru önergelerine yanıt verilmese ve ben şikayet etsem de yasama dokunulmazlığı nedeniyle işlem yapılamıyor. Bunun cezasını halkın vermesi lazım, seçimlerden seçime. Ama tabii Milli Piyango bileti ile ilgili Mahmut Tanal soru önergesi vermiş, cevap verilmemiş halk ne kadar ilgileniyor. Ne kadar günlük sorunların arasında yer alıyor o da ayrı bir soru. Ben yine şikayet ederim ama bir yere gitmiyor…“

  TALİHLİ ORTAYA ÇIKMAZSA NE OLACAK?

  Para hazineye devredilecek. Biletin süresi bir yıl. Talihli için son gün 31 Aralık 2019.