• TBMM Başkanı: İstanbul seçiminin sonucu sistemi çökertemez, hükümet sisteminde sorun yok

  Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tartışmalarına ilişkin, “Anayasal düzlemde hükümet sistemiyle ilgili sorun teşkil eden bir hususun olmadığı kanaatindeyim. Bu seçim sonuçlarının cumhurbaşkanlığı sistemini etkileyecek bir tablo ortaya çıkarttığı kanaatinde değilim” dedi. Başkan Şentop, “Bu sistemle erken seçim ihtimali çok düşük” değerlendirmesi yaptı.

   TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27. Dönem 2. Yasama Yılı Değerlendirme Toplantısında konuştu.

  “SİSTEMDEN KAYNAKLANMAYAN, SİSTEMLE ALAKASI OLMAYAN BİRÇOK TARTIŞMAYI, İTİRAZI SORUNU SİSTEME HAMLEDEREK DEĞERLENDİRİRSEK YANLIŞ YAPARIZ”

  Parlamento muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelen Şentop, sistem tartışmalarına ilişkin, “Hükümet sistemi tartışmalarına sistemin kendi tabiatından kaynaklanan sıkıntılar varsa konjonktürden, aktörden kaynaklanan sıkıntıları birbirinden ayırmamız lazım. Sistemden kaynaklanmayan sistemle alakası olmayan birçok tartışmayı itirazı sorunu sisteme hamlederek değerlendirirsek yanlış yaparız” dedi.

  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Meclis Tören Salonu’nda medya kuruluşlarının Ankara temsilcileri ve Parlamento muhabirleri ile 27. Dönem 2. Yasama Yılı değerlendirme toplantısında bir araya geldi. Toplantı sonrası TBMM Başkanı Şentop, basın mensupları ile hatıra fotoğrafı çektirdi. ( Murat Kaynak – Anadolu Ajansı )

  “ANAYASAL DÜZLEMDE BİR DEĞİŞİKLİĞE İHTİYACIN OLMADIĞI KANAATİNDEYİM”

  TBMM Başkanı soruları da yanıtladı. “Sisteme dokunulmamalı mı, yoksa kısmi bir revizyona ihtiyaç var mı?” sorusuna TBMM Başkanı, “Anayasal düzlemde hükümet sistemiyle ilgili sorun teşkil eden bir hususun olmadığı kanaatindeyim. Ama bunun dışında alt mevzuatta gerek kanunla gerek cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılabilecek değişiklikler her zaman olabilir. Anayasal düzlemde bir değişikliğe ihtiyacın olmadığı kanaatindeyim” yanıtını verdi.

  “TAHRİK EDİCİ BİR SORU”

  “Partili bir cumhurbaşkanlığı modelinde cumhurbaşkanlığına kanun hükmünde kararnameyle bir parti üyesi olarak kalması ama genel başkanlıktan ayrılmasına ilişkin bir düzenleme olabilme ihtimaline ne dersiniz?” sorusuna TBMM Başkanı, “Tahrik edici bir soru. Gerek anayasada gerek alt mevzuatta cumhurbaşkanının siyasi parti genel başkanı olmasına dair mecburiyet yok. Bir engel de yok, bir mani de yok, doğrusu da budur. Cumhurbaşkanı hükümetin başı. Bir icraat için geliyor. Şimdi ki Cumhurbaşkanı tamamen siyasi bir kişilik” dedi.

  “Genel Kurul’da elektronik sistemde bir çalışma mı yapılıyor?” sorusuna da TBMM Başkanı, “Bu yıl yapılmayacak, yetişebilecek bir çalışma değil. 1996’da yapıldı. Sistemin işleyişi ile ilgili bazı sıkıntılar var. Yenilenecek bu tatilde yok, daha ileride” dedi.

  “İSTANBUL SEÇİMİYLE FALAN ÇÖKERTİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL”

  “Yerel seçimden sonra sistemin çöktüğüne yönelik eleştiriler var, ne düşünüyorsunuz” sorusuna TBMM Başkanı, şu yanıtı verdi:
  “Kimseye cevaben söylemiyorum bunları ama bu seçim sonuçlarının cumhurbaşkanlığı sistemini etkileyecek bir tablo ortaya çıkarttığı kanaatinde değilim. Bu sistem doğru bir sistem olduğu kanaatindeyiz, İstanbul seçimiyle falan çökertilmesi mümkün değil.”

  “(KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ) ÖYLE BİR ŞEY OLACAKSA YEMİN İÇİN BİR FORMÜL BULUNUR”

  Erken seçim tartışmalarının hatırlatılması üzerine TBMM Başkanı, “Bu sistemle erken seçimi ihtimali çok düşük. Siyaseten de hukuken de seçim kararı ihtimalini görüyorum” diye konuştu.
  “Kabine değişikliği olursa bakanlar ne zaman yemin eder, Meclis olağanüstü toplanır mı?” sorusuna TBMM Başkanı, “Bir formül bulunur herhalde öyle bir şey olacaksa” dedi.