• Davutoğlu, Financial Times’a konuştu: Eğer eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaşlar konuşamaz

  Bir süredir Türkiye’nin çeşitli illerinde “Gönül dostları” buluşmaları yaparak AK Parti yönetimine yönelik eleştirel çıkışlarını sürdüren eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünyanın saygın gazetelerinden Financial Times’a konuştu.

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Financial Times’tan Laura Pitel’e konuştu. Pitel, Davutoğlu için “Ahmet Davutoğlu ’nin partisinden ayrılma yolunda” değerlendirmesi yaptı. Röportaj şöyle:

  Ahmet Davutoğlu partinin temel değerlerinden uzaklaşmasının partinin tabanında ve yukarıdaki elitlerinde büyük rahatsızlık oluşturduğunu söyledi.

  ”AK PARTİ BİR DÖNEM ADALET, ÖZGÜRLÜK, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İLE ANILIRDI”

  AK Partinin bir dönem “adalet, özgürlük, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü” ile anıldığını belirten Davutoğlu Financial Times’a  verdiği mülakatta “son birkaç yılda tüm ömrümüzü verdiğimiz ve saygı duyduğumuz bu değerlerden uzaklaşıldığını görüyorum” dedi.

  “ERDOĞAN’A DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ YETKİLER VERİLDİ”

  Başkan Erdoğan’a daha önce görülmemiş yetkiler veren yeni sistemin temel yapılara zarar verdiğini belirten Davutoğlu “Kurumlar zayıflıyor” dedi.

  DAVUTOĞLU, AK PARTİ’YE KARŞI KAMUSAL OLARAK SESİNİ YÜKSELTEN İKİ KRİTİK İSİMDEN BİRİ

  2002’den beri AK Parti’nin önemli figürlerinden olan Ahmet Davutoğlu, iktidar partisinin Türkiye’nin başkenti Ankara ve İstanbul’u kaybetmesinden sonra kamusal olarak sesini yükselten iki kritik isimden bir oldu.

  BABACAN, ‘TÜRKİYE’NİN YENİ BİR UFKA İHTİYACI OLDUĞUNU’ SÖYLEDİ

  Eski Başbakan AK Parti’nin durumunu ele alan bir eleştiri ortaya koyarken Ali Babacan ’nin yeni bir ufka ihtiyacı olduğunu söyledi.

  ERDOĞAN, ELEŞTİRİLERE ‘BU TÜR İHANETLERE GİRENLER BUNUN BEDELİNİ AĞIR ÖDER’ YANITINI VERDİ

  Ekonomik sorunlarla ve batı ile uğraşan Erdoğan’a bugüne kadar yaşanmamış bir şekilde eleştiri yöneltenlere karşı Erdoğan’ın sinirli bir şekilde ‘Bu tür ihanetlere girenler bunun bedelini ağır öder” cevabını verdi.

  YENİ PARTİ İÇİN TAKVİM YOK

  Hâlâ AK Parti üyesi olarak devam eden Davutoğlu partiyi reforma tabi tutmak konusunda hâlâ sorumluluğu olduğunu ifade ederken çok da umutlu olmadığını söyledi. Yeni parti için bir takvim yok.

  BAZI KESİMLER DAVUTOĞLU’NU; ARAP BAHARI SONRASI TÜRKİYE’NİN YAŞADIĞI İZOLASYONUN SORUMLUSU OLARAK GÖRÜYOR

  Yeni partinin Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretemeyeceğini savunanlar Davutoğlu’nu Arap Baharı sonrası ’nin yaşadığı izolasyonun sorumlusu olarak görüyor.

  OTORİTERLEŞME SÜRECİNE İLİŞKİN: BEN BİRÇOK GAZETECİYİ SAVUNDUM, FİKİRLERE VE ENTELEKTÜEL ÖZGÜRLÜĞE SAYGIYI SAVUNDUM

  Davutoğlu kendi zamanında ’nin otoriterleşme yönündeki süreçlerine ilişkin olarak da “Ben bir çok gazeteciyi savundum, fikirlere ve entelektüel özgürlüğe saygı gösterilmesini savundum” diyor.

  “DEMİRTAŞ BEN GÖREVİ BIRAKTIKTAN 6 AY SONRA TUTUKLANDI”

  Demirtaş’ın kendisi görevden bıraktıktan 6 ay sonra tutuklandığını belirten Davutoğlu konunun hukuki bir süreç olduğunu ifade etti.

  “HİÇBİR ANA AKIM MEDYA ORGANINDA BENİM KANALLARA ÇIKMAMA İZİN VERİLMİYOR”

  Eski başbakan, “Siyasetçiler dinamikleri takip etmek yerine onu değiştirmeli” dedi ve hedefinin Türkiye’de yeni bir siyasi iklim yaratmak olduğunu söyledi. “İhtiyacımız olan açıklık, saydamlık, özgürlük ve korkmadan konuşabilme üzerine kurulmuş yeni bir psikoloji” diyen Davutoğlu, “sesini ilk yükseltmeye karar verdiğinde” hiçbir ana akım medya organının kendisinin kanallara çıkmasına izin vermediği söylemini tekrarladı.

  “OĞHAN, SAYMAZ VE BEKİ’NİN SPUTNİK’TEKİ PROGRAMLARINA SON VERİLDİ”

  Davutoğlu, kendisini konuk eden Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin Sputnik ile RS FM’deki programlarına son verildiğini hatırlattı.

  “YOLSUZLUK VE AKRABA KAYIRMACILIĞI NET BİR ŞEKİLDE TARTIŞILMALI”

  Davutoğlu; yolsuzluk ve akraba kayırmacılığını net bir şekilde tartışmaya açmak istediğini anlattı:
  “Eğer eski bir başbakan olarak ben korkarsam vatandaşlar konuşamaz” dedi ve ekledi:
  “Eğer konuşmaktan ve düşünmekten korkarsanız çözüm bulunamaz.”