• ÖZEL HABER-Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nde iş verilmedik akraba kalmamış

  Diyarbakır Bağlar Belediye yardımcısı Haşim Merdoğlu istifa etti. Nedeni, kamuoyundaki ‘akraba’ tartışmaları. Zira Merdoğlu Bağlar belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu’nun kardeşi.

  SOREL DAĞISTANLI/ TARAFSIZ HABER AJANSI 

  Bağlar belediyesindeki ‘başkanın akrabaları’ iddiası sadece Merdoğlu ile sınırlı değil. İddialara göre; Milli Eğitim’den memur olarak atamayla gelen diğer yardımcısı Deniz Güldeğin başkanın eşinin kız kardeşi. Henüz çalışmaya başlamadı, izne ayrıldı. Özel Kalem Müdürü Sıddık Ayci de yine Başkan Beyoğlu’nun eşi Dürdane Beyoğlu’nun yakın akrabası. Dürdane Beyoğlu’na belediyede başkanın bulunduğu katta bir oda verildiği ileri sürülüyor. Belediye çalışanlarına göre, başkanın eşi Dürdane Beyoğlu eş gibi hareket ediyor ve her gün düzenli olarak mesai yapıyor. Başkan Beyoğlu’nun ilk evliliğinden olan oğlunun da başkanlık makamında çalıştığı, sekreterinin de yine akrabası olduğu belirtiliyor.

  “BELEDİYEYİ BAŞKANIN EŞİ YÖNETİYOR GİBİ”

  Konu ile ilgili ulaştığımız Bağlar Belediyesi meclis üyesi HDP’li Zübeyde Zümrüt, Tarafsız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada Beyoğlu’nun yaptıklarının Bağlar halkına hizmet olmadığını söyledi. Beyoğlu’nun hukuk dışı yolla başkanlık makamına geldiğini ifade eden Zümrüt, icraatlarının AK Parti’ de zarar verdiğini belirtti. Başkanın kendi ve çevresini getirerek bir kurumun içine doldurmasının en büyük hukuksuzluk olduğunu belirten Zümrüt, belediye meclisi açıldığında bu durumu gündemleştirip kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti. Başkanın eşi Dürdane Beyoğlu’nun düzenli olarak her gün belediye binasına geldiğini bildiren Zümrüt, fiiliyatta sürekli geliyor. Belediyeyi başkanın eşi yönetiyor gibi” dedi.

  HDP’li meclis üyesi Zübeyde Zümrüt

  “EŞİMİN BELEDİYEYLE İLİŞKİSİ YOK, KARDEŞİM İSTİFA ETTİ”

  Beyoğlu ise iddialara düzenlediği bir basın toplantısı ile yanıt verdi. Eşi Dürdane Beyoğlu’nun belediye ile hiçbir ilişkisinin olmadığını savunan Beyoğlu, göreve geldiğinde deneyimlerinden faydalandırmak için Başkan Yardımcılığı’na getirdiği kardeşi Haşim Merdoğlu’nun da  dün itibariyle istifa ettiğini açıkladı. ‘Bizim kimseden gizli saklımız yok ve olamaz’ diyen Başkan Beyloğlu, “20 yıllık eşim olan Dürdane Hanım, benim bu hayatta en büyük destekçimdir. Fakat Dürdane Hanım’ın belediyede resmi veya gayri resmi hiçbir görevi yoktur. Haşim Merdoğlu benim kardeşimdir. Neden kendisini başkan yardımcısı yaptım? Çünkü biz bu göreve gelirken belediyeyi tanımıyorduk. Haşim Bey’in ise 10 yıllık belediye ve 20 yıllık eğitim yöneticiliği tecrübesi var, faydalanmak istedik” dedi. Bir diğer konu eşimin ablası ile ilgili. Kendisi Milli Eğitim’de 30 yıllık memurluk ve yöneticilik tecrübesine sahip. Belediyemize memur olarak naklini gerçekleştirdi. Ancak kendisine hiçbir görev vermedik. Dün itibarıyla emekliliğe ayrıldığını açıkladı” dedi.

  Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu

  “BAŞKANIN EŞİ KADIN PROJELERİ VE HAYIR İŞLERİNDE GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR”

  Tarafsız Haber Ajansı olarak konuştuğumuz kaynaklar Başkan Beyoğlu’nun kamuoyunda son günlerdeki ‘akraba’ tartışmaları nedeniyle kardeşinin istifa etmesini istediğini söyledi. Belediyede özel kaleme alınan kişinin Başkanın eşi ile tek ortak yönünün Bingöllü olması olduğunu öne süren kaynaklar, “Bingöllü olduğu için insanlar işe alınmayacak mı?” diye donuştular. Başkan Beyoğlu’nun eşi Dürdane Beyoğlu’nun kadın projeleri ve hayır işlerinde çalıştığını belirten başkana yakın kaynaklar, “ her zaman değil, arada belediyeye uğruyor” dediler.

  HDP’Lİ CEYLAN KHK’LI OLDUĞU GEREKÇESİYLE MAZBATASI VERİLMEMİŞTİ

  31 Mart seçimlerinde Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanlığı’nı HDP’li Zeyyat Ceylan yüzde 70.34 oy alarak kazanmıştı. Ancak Ceylan KHK’lı olduğu için ikinci sırada yer alan AK Partili Hüseyin Beyoğlu’na verildi. Beyoğlu, seçimlerde yüzde 25.46 oy almıştı.