• ABD’de alışveriş merkezine silahlı saldırı… Teksas Valisi Abbott: 20 ölü var

  Saldırı, ABD’nin Teksas eyaletine bağlı kentinde meydana geldi. El Paso polisinin verdiği bilgiye göre alışveriş merkezinde etrafa rast gele ateş açıldı. Teksas Valisi Abbott saldırıda 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Aralarında bir bebeğin de bulunduğu 40 yaralı var. Saldırganın 21 yaşındaki Patrick Crusius olduğu belirtiliyor.

  Saldırı anı, o sırada AVM’de olan bir müşteri tarafından böyle çekildi.

  ONLARCA ÖLÜ VE YARALI

  Polis açıklamasına göre gözaltına alınan 3 şüpheli var. Teksas Valisi Greg Abbott saldırıda 20 kişinin öldüğünü duyurdu. basını biri bebek 40 yaralı olduğunu duyurdu.

  ABD’nin Teksas eyaleti kentinde bir kişinin alışveriş merkezinde etrafa ateş açtı. Alışveriş merkezindeki dükkanlar kapatılırken, bölgeye polis takviyesi yapıldı. ( EPA-EFE/IVAN PIERRE AGUIRRE – Anadolu Ajansı )

  TEKSAS VALİSİ: İĞRENÇ VE ANLAMSIZ BİR ŞİDDET EYLEMİ

  Abbott, yaptığı basın açıklamasında, Cielo Vista alışveriş merkezi içindeki Walmart mağazasında düzenlenen saldırıyı “iğrenç ve anlamsız bir şiddet eylemi” olarak nitelendirdi ve olaya ilişkin tüm güvenlik ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini belirtti. 

  Elde edilen en son bilgilere göre saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 20’e ulaştığını aktaran Abbott, yaralanan 26 kişinin de çevre hastanelerde tedavi altına alındığını ifade etti.

  (Sadece Türkiye içinde kullanılabilir) ABD’nin Teksas eyaleti kentinde bir kişinin alışveriş merkezinde etrafa ateş açtığı bildirildi. Alışveriş merkezindeki dükkanlar kapatılırken, bölgeye polis takviyesi yapıldı. ( EPA-EFE/IVAN PIERRE AGUIRRE – Anadolu Ajansı )

  SALDIRGAN 1 GÜN ÖNCE NEFRET İÇERİKLİ BİR MANİFESTO YAYINLAMIŞ

  Polis Şefi Greg Allen, saldırganın bir gün öncesinden bir manifesto yayımladığını ve nefret içerikli paylaşımlarda bulunduğunu belirterek, saldırının “muhtemel nefret suçu” olabileceğini vurguladı.

  polis merkezi yetkilileri, yerel saatle sabah 10 civarında saldırı ihbarı aldıklarını ve bölgeye ulaştıklarında içinde en az 3 bin kişinin bulunduğu mağazada çok sayıda insanın saldırgan tarafından vurulmuş olduğunu gördüklerini belirtti.

  SALDIRGAN KAÇARKEN OTOMOBİLİNDE YAKALANDI

  Yetkililer, şüphelinin 21 yaşındaki Patrick Crusius adlı beyaz bir Amerikalı olduğunu ve kendisinin gözaltına alındığı duyurmuştu. 

  BEYAZ SARAY: TRUMP YAKINDAN İZLİYOR

  Beyaz Saraydan da konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapılmış, Başkan Donald Trump’ın saldırıya dair bilgilendirildiği ve konuyu yakından takip ettiği belirtilmişti. 

  İDDİA: GEREKÇE, TEKSAS’A İSPANYOL İSTİLASI

  ABD’nin Teksas eyaletinin kentinde düzenlenen ve 20 kişinin öldüğü silahlı saldırının faili Patrick Crusius’a ait olduğu öne sürülen manifestoda, “saldırının Teksas’a İspanyol istilasına bir cevap” olarak düzenlendiği belirtiliyor.

  El Paso Belediye Başkanı Dee Margo, eyalet polisinin, Walmart mağazasındaki saldırıdan hemen önce internette paylaşılan ırkçı manifestonun kim tarafından yazıldığının araştırıldığını açıkladı.

  Crusius’a ait olduğu belirtilen “Uygunsuz Gerçek” başlıklı 4 sayfalık manifestoda yazar, ilk cümlesinde, mart ayında Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen ve 51 kişinin öldüğü saldırıları desteklediğini belirtiyor.

  ABD’ye bir İspanyol akınından endişe duyduğunu aktaran yazar, Teksas’a gelen İspanyol kökenli kişilerin yaşlanan beyaz nüfusun yerini alarak Teksas’ı ve ABD Başkanlığını muhtemelen Demokratlara kazandıracağını ifade ediyor.

  AMERİKA İÇTEN ÇÜRÜYOR

  Saldırıyı “Teksas’a İspanyol istilasına bir yanıt” olarak düzenlediğini kaydeden yazar, manifestoda olmayan hedeflerin daha büyük etkisi olsa bile, “ kardeşlerimi öldürmeyi nefsime yediremiyorum. Kısaca, Amerika içten çürüyor ve bunu durduracak barışçıl yollar neredeyse imkansız görünüyor. Uygunsuz gerçek, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi liderlerimizi yıllardır bizi yüzüstü bırakıyor.” ifadelerine yer veriyor.

  Manifestoda beyaz ırkın üstünlüğünü savunmadığını ileri süren yazar, “ırkların karışmasının” ABD ulusunu yok ettiğini savunarak ülkeyi ırka göre yerleşim yerlerine bölmeyi tavsiye ediyor.

  Saldırının faili 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Patrick Crusius gözaltına alınmıştı.

  Son nüfus sayımına göre, El Paso’nun nüfusunun yüzde 80’inden fazlasını Latin kökenliler oluşturuyor. Her gün on binlerce Meksikalı yasal şekilde sınırı geçerek çalışmaya ve alışverişe kente geliyor.