• İYİ Partili Oral: AYM durdurdu ama Van’daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşaatı hala devam ediyor

  Van Gölü kıyısına Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşa edilebilmesi için ‘torba yasa’yla getirilen yasa maddesini Anayasa Mahkemesi (AYM) iptal etti. Maddenin yanı sıra ‘köşk alanının’ gösterildiği kroki de iptal etildi. ‘Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ için inşaat çalışmaları Nisan 2019’da başlamıştı. AYM’nin kararıyla inşaat faaliyetinin durması gerekiyordu ancak İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, AYM’nin kararına rağmen inşaatta durma olamadığını ve devam ettiğini söyledi.

  Cumhurbaşkanlığı Köşkü inşasına, Bitlis’in Ahlat ilçesi, Kale Mahallesi, Kaleiçi Mevkinde toplam 32 dönümlük arazi üzerinde başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ağustos 2018’de Muş’un ilçesinde düzenlenen “Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı”nda yaptığı konuşmada projeyi duyurmuştu.

  Erdoğan, “Ahlat’a Cumhurbaşkanlığı köşkü yapacağız. Ahlat’ta 10 dönüm alanda, 1071 metrekare oturma alanına sahip bir otağ merkezi yapacağız. Savaşı’nın yaşandığı yeri milli park ilan ettik.” demişti. İnşaatın Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos 2019’da tamamlanması planlanıyordu.

  Ak Parti’nin ayında çıkardığı ‘torba yasa’ ile Kıyı Yasası’na madde ve krokiler eklenmişti. Maddeye göre, Çandarlı limanı, Rize İyidere Lojistik Merkez Limanı, Rize dolgu alanı ile Bitlis Ahlat’ta Van Gölü kıyısına yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Köşkü için Kıyı Yasası’ndaki kıyılar, sahil şeritleri, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan arazilere ilişkin yapı ve yapılaşmaya dair sınırlayıcı hükümler uygulanmayacaktı. Aralarında köşkün de bulunduğu yapılar için kıyılar doldurulabilecek, kıyıyı değiştirecek boyutta kazı yapılabilecek, kum, çakıl alınabilecekti.

  AYM: KIYI HERKESE AÇIK OLMALI

  CHP düzenlemenin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle AYM’ye başvurdu. AYM kararında anayasanın 2. maddesinde belirtilen hukuk devleti ilkesi hatırlatıldı. Yüksek Mahkeme, kıyıların devletin hüküm ve tasarrufu altında olmasının, buraların özel mülkiyete konu olamayacağı ve doğasına uygun olarak herkesin ortak kullanımına bulunmaları gerektiği anlamına geldiğini vurguladı.

  Denizden yararlanmanın ancak kıyının kullanımının herkese olması ile sağlanabileceğine işaret eden AYM, herkesin serbestçe yararlanmasına açık olan kıyıların aynı zamanda kamu malı olduğunu belirtti. AYM, kıyıda yapılması zorunlu olan kamuya yararlı yapı ve tesislere ilişkin düzenlemelerde anayasanın kıyıların ve çevrenin korunmasına ilişkin hükümlerine uyulmasının zorunluğu olduğunu hatırlattı. Kararda, kamu yararı amacıyla yapılması zorunlu olan yapı ve tesislerin olağan ihtiyaçları ile ilgisi olmayan yapılaşmalara izin verilmeyeceği de anlatıldı.

  ‘KÖŞK ALANI’ KROKİSİ DE İPTAL

  AYM, düzenlemeyi anayasanın cumhuriyetin niteliklerinin sıralandığı 2. maddesi, kıyılardan yararlanma başlıklı 43. maddesi ile sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması başlıklı 56. maddelerine aykırı bularak iptal etti. Yasadaki maddenin yanı sıra yasaya ekli krokiler de iptal edildi. Bu krokilerde “köşk alanı” da yer alıyordu. Karar oyçokluğuyla alındı. Dört üye muhalif kaldı. Mahkeme yürürlüğün durdurulması talebini ise reddetti.

  “ANAYASA MAHKEMESİ DURDURDU AMA İNŞAAT DEVAM EDİYOR”

  AYM’nin kararıyla inşaat faaliyetinin durması gerekiyordu. Ancak, Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’a açıklama yapan İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, “Cumhurbaşkanlığı sarayı son sürat yapılmaya devam ediyor. Anayasa mahkemesi durdurdu ama defakto devam ediyor. Çalışmalar hiç durmadı olduğu gibi devam ediyor” dedi.