• ÖZEL HABER – Sendikacılar: Türk-İş Başkanı içinden geçeni söyledi, sarı sendikacılığın en güzel örneğini gördük

  Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ın mikrofon açık kalınca ifade ettiği “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” şeklindeki sözlerine tepki büyüyor. 

  MEHTAP GÖKDEMİR/TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA  

  Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ın istifasını isterken, “Eğer onurluysa, bir duruşu varsa bu arkadaşın istifa etmelidir” diyerek tepkisini dile getirdi. Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel de, “Bence dil sürçmesi filan değil, içinden geçeni söyledi. Derhal istifa etmeli” dedi.

  “YANLIŞ OLMUŞ”

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, “Yanlış olmuş diyorum. Genel Başkansın, bir konfederasyon başkanısın, dikkat etmesi şart, dikkatsizlik, büyük bir talihsizlik olmuş” dedi.

  “MAALESEF İŞÇİLER TEKRAR SATILDI”

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da Türk İş Başkanı Ergün Atalay’ı istifaya çağırarak, “Bana göre istifa etmelidir. Eğer onurluysa, bir duruşu varsa bu arkadaşın istifa etmelidir” diyerek şöyle devam etti:

  “Mikrofonun açık kalması takdiriilahi diyorum beklediğimiz bir sonuçtu. Yıllardır Türk-İş’in yaptığı olay bu. Sonuç itibarıyla iktidarın arka bahçesi gibi çalışan ve iktidardan bağımsız hareket etmeyen yani tabiri caizse sarı sendikacılığın en temiz örneğini gördük. Maalesef işçiler tekrar satıldı. İşçiler tekrar yok kabul edildi.

  “EYLÜL’DEN SONRA FİLAN SOKAKLARIN ISINACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

  Ben bu bayramı da geçirdikten sonra Eylül’den sonra filan sokakların ısınacağını düşünüyorum. Ve böyle bir durumda da biz Emekli-Sen olarak her türlü katkıyı vereceğiz, mücadelenin olduğu her yerde olmaya devam edeceğiz.

  Memur-Sen’in de görüşmeleri var, ücretlerin pazarlıklarıyla birlikte ben diğer sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin, EYT’lilerin sokaklara çıkmaya başlayacağını duyuyorum, tahmin ediyorum ve bekliyorum açıkçası. Bu anlamda söyledim bunu. Bu anlamda ben sokakların ısınacağını, memurların, işçilerin, çalışanların, emeklilerin Eylül ayından başlayarak meydanlarda olacağını düşünüyorum. Biz de itici bir güç olmaya çalışacağız, katkı sunacağız.”

  “BENCE DİL SÜRÇMESİ FİLAN DEĞİL, İÇİNDEN GEÇENİ SÖYLEDİ”

  Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel de, “Bence dil sürçmesi filan değil, içinden geçeni söyledi” diyerek şunları söyledi:

  “Bu süreçte kamu toplu iş sözleşmeleri sürecinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu süreci adeta orta oyununa çevirdi ve iktidara endeksli bir sendika başkanı olduğunu biz yıllardır savunageldik, söyleyegeldik kendisi bunu diliyle de açıklayarak tüm işçi sınıfını bir kez daha aydınlanmasına vesile oldu, derhal istifa etmeli, bir sendikacıya yakışan derhal bu süreçte işçileri iktidara nasıl amiyane tabiriyle işçilerin ücretleri de dahil kazanımlarını iktidara nasıl teslim ettiğini en hafif deyimiyle nasıl teslim ettiğinin ilamıdır bu süreç, bence derhal istifa etmeli. Eğer gerçekten onun dediği gibi ertesi gün televizyon kanalında bunu sendika başkanları Kamu Koordinasyon Kurulunda bulunan sendika başkanlarıyla birlikte karar vermişlerse tümü birden istifa etmelidir, yakışmadı, hiçbirine yakışmadı. Türk-İş Başkanı’nın artık sendikacılık yapabilme ihtimali yok bence.”