• HDP’den sonra CHP’den de önerge: Davutoğlu’nun terörle mücadeleyle ilgili sözleri araştırılsın

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiği 7 Haziran – 1 Kasım 2015 arası yaşananlara çekerek Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu. Ağbaba, 3 Kasım 2002 sonrasında AK Parti’nin ilk kez tek başına iktidar çoğunluğu kazanamadığı hatırlatarak 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşananlara çekti.

  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır” demişti.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, araştırma önergesini Başkanlığı’na sundu. Ağbaba’nın önerge gerekçesinde, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiği dönemde 694 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

  “AKP 13 yıl sonra ilk kez tek başına iktidar olamamıştı”

  “Bu süreçte yaşanan saldırılar aynı zamanda ülkenin siyasi atmosferini yakından etkilemiş ve ülkede farklı siyasal gelişmeleri de beraberinde getirmiştir.

  7 Haziran ve 1 Kasım süreçleri aralığında yaşanan olağanüstü olayların neticesinde siyasi tarihi boyunca ilk kez tek başına iktidar kuramayan AKP’nin yeniden erken bir seçim ile tekrar iktidara gelmesini sağlamış, ardından dönemin başbakanı Davutoğlu’nun görevine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son verilmiştir.

  “7 Haziran süreci 95 yıllık yönetim rejimi değişti”

  Türkiye Cumhuriyeti, 7 Haziran seçim süreci ile başlayan 1 Kasım erken seçim süreci ile geçen süreçte tarihinin en kritik siyasi eşiğini geçirmiş, 15 Temmuz askeri darbe girişimi ve ardından 16 Nisan referandumundan sonra ülkenin 95 yıllık yönetim rejimi değişerek Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçilmiştir.

  Kurulacak olan Araştırma Komisyonu ile 2015 tarihinde belirtilen süre aralığında yaşanan gelişmelerin gerek güvenlik gerekse de siyasi boyutunun tüm yönleri ile araştırılıp aydınlığa kavuşturulması amaçlanmıştır.”

  “Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi AKP içindeki kimi yetkili makamlardır”

  Ağbaba önergeyle ilgili açıklamasında ise şunları dedi:

  “Davutoğlu’nun sözlerinin öznesi, AKP içindeki kimi yetkili makamlardır.

  “7 Haziran sonrası yaşanan terör olaylarında paylarının, sorumluluklarının olduğunu, bunlar açıklanırsa insan içine çıkamayacaklarını kastetmektedir.

  “İhmalden çok daha fazlası akla geliyor”

  “Yüzlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüzlercesinin yaralandığı, sakat kaldığı bu olaylarda, sorumluluğu ya da ihmali olanların cezası tabii ki insan içine çıkamamakla sınırlı kalmamalıdır.

  HDP’den önerge: Davutoğlu’nun sözleri araştırılsın

  “Kaldı ki Davutoğlu’nun sözleri, ihmalden çok daha fazlasını akla getirmekte, kimi yetkililerin terör olaylarında bizzat sorumluluğu olma ihtimalini de düşündürmektedir.

  “AKP’nin en karanlık dönemidir”

  “Derin AKP’de çözülme başladığını görüyoruz. 7 Haziran-1 Kasım dönemi AKP’nin en karanlık dönemidir. Bu nedenle bahsedilen süreçte yaşanan tüm olayların hem güvenlik hem de siyasi boyutlarıyla aydınlatılması gerekmektedir.

  “Bu konuda acilen Davutoğlu’nun da bildiklerini açıklamasını bekliyoruz. Bu ülkeye Başbakanlık etmiş bir insanın, hala 82 milyon insana karşı sorumluluğu vardır ve bunu unutmamasını, gereğini yapmasını bekliyoruz.”