• 4+4+4’le başlayanlar 8’inci sınıfta… 2020’de LGS’ye 611 bin fazla öğrenci girecek, kontenjan artırılmazsa ne olacak?

  Eğitim yazarı Pervin Kaplan, pervinkaplan.com internet sitesinde LGS ile ilgili çok önemli bir noktaya dikkat çekti. İlk ve orta öğretim için uygulanmasına başlanan 4+4+4 sisteminde öğrenciler 8’inci sınıfa kadar geldi ve bu yıl LGS sınavına girecekler. Bu yıl 8’inci sınıfta okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 1.8 milyonu bulacak. Geçen yıllara göre 611 bin öğrenci fazla. Eğer kontenjan artırımına gidilmezse on binlerce öğrenci hayal kırıklığı yaşayacak.

  Pervin Kaplan’ın internet sitesi pervinkaplan.comda yetkilileri, öğrencileri ve velileri uyardığı yazısı şöyle:

  2012-2013 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlayan 4+4+4 eğitim yasası ile eğitim sistemi temelden değişti. Öğretim kademeleri 4’er yıllık bölümlere ayrıldı. Bu yasanın en çok tartışma yaratan bölümü ise okulların açıldığı eylül ayı sonunda 66 ayını dolduracak çocukların zorunlu 1’e başlatması oldu. 60-66 aylıklar ise ailesinin isteği ile ilkokula başladı. Bu yasanın en çok eleştirilen yönü de işte okul olgunluğuna erişmemiş çocukları zorunlu okula başlatması oldu. Bu zorunluluktan aileler ancak çocuklarına “yetersizdir” raporu alarak kurtulabildi. Ama çocuklarının da bu şekilde damgalanmasından endişe edenler zorunlu çocuklarını 1’e başlattı.

  4+4+4’LER ARTIK 8’İNCİ SINIFTA… BU YIL LGS’YE KAÇ ÖĞRENCİ GİRECEK?

  İşte 2012-2013 öğretim yılında o dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) paylaştığı verilere göre 66 aylık 448 bin 517, 60 aylık ise 163 bin birinci sınıfa başladı. Her yıl ortalama 1.2 milyon çocuk 1’e başlarken, bu yasanın uygulanmaya başladığı yıl 611 bin 517 “fazla” sayıda çocuk da okullu oldu.

  İşte bu çocuklar bu yıl 8’nci sınıfa başlıyor. Yani 8’nci sınıfta geçmiş yıllarda olduğu gibi 1.2 milyon değil, yaklaşık 1.8 milyon öğrenci var.

  GEÇEN YILLARA GÖRE 611 BİN FAZLA ÖĞRENCİ VAR

  4+4+4 sisteminin kurbanı olan bu öğrenciler de yılında yapılacak LGS’ye katılacak. Bu anlamda bu yıl sınava girecek öğrenciler geçmiş yıllara göre 611 binden fazla olacak. 2019 yılında 8. sınıfı başarıyla tamamlayan 210 bin 112 öğrenciden 1 milyon 74 bin 13’ü 2019 LGS’ye başvururken, yılında bu sayı 1.8 milyonu bulabilecek. LGS’ye katılımın yüzde 88’in üzerinde olduğu düşünüldüğünde sınava yaklaşık 1.6 milyon öğrencinin girecek.

  Her ne kadar bir yıl sonra rapor zorunluluğu kaldırılmış olsa da 2013-2014 öğretim yılında da yine 400 binin üzerinde 1’e başladı. Yani 2021 yılında da sınava girecek öğrenci sayısı yüksek olacak.

  2019’DA OKUL SAYISI 1.526, KONTENJAN 139 BİN 600’DÜ… YENİ OKUL YAPILMAZSA LİSELİLER AÇIKTA KALACAK

  Bu yıl sınavla öğrenci alan okulların kontenjanlarına gelince 2019 yılında sınavla öğrenci alan okulların sayısı 1526, kontenjanları ise 139 bin 600 oldu. Şimdi gelecek 1.8 milyon öğrenci için ne bu kontenjan yeterli gelecek ne de liselerin kapasitesi. Okulların yetersiz kapasitesi sadece sınavla öğrenci alan okullar için değil, aynı zamanda sınavsız öğrenci alacak okullar için de yetersiz kalacak. Bu yüzden de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu yıl öncelikli olarak yapacağı yatırımın yeni lise yapmak olmalı.

  YAŞ KRİTERİ 611 BİN ÖĞRENCİYİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK

  LGS’de yerleştirme kriterlerinin de nakil uygulaması dahil değişmesi gerekecek. Gelecek yıl yaş kriterinin kullanılması mağduriyet yaratacak. Çünkü 611 bin çocuk, 1.2 milyon çocuktan daha küçük olacağı için “yaş” onlar için avantaj olacak. Bu yüzden de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) bu kriteri artık kullanmaması gerekecek.

  MEB yetkililerine de konuyu aktardığımızda sayının yüksek olduğunun farkında olduklarını, coğrafi bilgi sisteminin de bu yüzden oluşturulduğunu dile getiriyor. Bununla ilgili planlamaları da önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını ifade ediyorlar

  2024 YILINDA DA YENİ LİSE MÜFREDATI BAŞLAYACAK

  2019- öğretim yılında 8’inci sınıf olan öğrencileri bekleyen sıkıntı sadece liseye yerleşme değil. Aynı zamanda onlar açıklanan yeni lise müfredatı ile liseye başlayacaklar. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından bir süre önce açıklanan bu müfredat ise seçmeli derslere, okul dışı alınacak sertifika programlarına dayanıyor. Aynı zamanda bu öğrenciler bu yeni uygulanacak müfredata göre de üniversite sınavlarına girecekler. Bakan Selçuk bu sisteme uygun ilk üniversite sınavının ise 2024 yılında yapılacağını açıklamıştı.

  YÖK İLE MEB KARŞI KARŞIYA GELMİŞTİ

  Gerçi bu açıklama Selçuk ile YÖK’e de karşı karşıya getirmişti. YÖK,  yaptığı açıklamada “Gündemimizde üniversiteye giriş sisteminde hali hazırda yeniliğe gitme gibi bir düşüncemiz olmadığı gibi bu hususta yeni bir çalışmamız da bulunmamaktadır” demiş bunun üzerine Bakan Selçuk da şöyle demişti:

  “Biz Bakanlık olarak bürokratik kültür ve nezakete sahip bir kurumuz, kanunlarla bize verilmiş yetki ve sorumlulukların da farkındayız. Şunu sormak lazım: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmediği veya belirlemediği kazanımlardan sınav yapabilir mi?”

  İşte ‘4+4+4 çocuklarını’ bunlar bekliyor.