• Ahmet Türk: İstanbul’un durumu belirsiz olmasaydı 1 Nisan’da kayyum atanacaktı

  Görevden alınan belediye başkanları basın açıklaması düzenledi.

  Yerlerine kayyım atananDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk İstanbul’da ortak basın açıklaması düzenledi.

  Görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün yaptığı açıklaması şöyle:

  “Göreve gelmişiz ama belediye başkanları başka para aktardıkları için görevden alındığı söylendi. Bütün ilçelerin borçlarını büyükşehir belediyesine verildi. Belediyenin 426 milyon borçla devraldım. İşçilerin, memurların parasını ödemeyi ancak başardık. Belediyede bir kuruş yok. Farklı yerlere para aktardığımız konusunda devamlı açıklamalar yapılıyor. İstanbul’un durumu belirsiz olmasaydı 1 Nisan’da kayyum atanacaktı. Bugüne kadar yaptığımız siyasette kardeşçe yaşadığı bir Türkiye yaratma mücadelesi. Bugün yürütülen siyasette Kürtleri potansiyel tehlike olarak görülüyor. Bu siyasetin kimseye yararı yok. Bütün zorluklara, zindanlara, gözaltılara rağmen bu sorunun demokratik siyasetle çözüleceğini biliyoruz”

  “Devlet aklını oluşturamazsak kutuplaşmanın başka bir yola girmesinden endişeliyiz. Bunu engelleyecek olanlar demokrasiye inananlar. Kamuoyunu bilgilendirmek zorundayız. ”

  “UMUDUMUZ OLMASAYDI SİYASETİN İÇİNDE OLMAZDIK”

  “46 yıldır aktif siyasetin içindeyim. Her zaman barış konusunda, demokratik gelecek konusunda hiçbir zaman olumsuz olmadım. Bugün de çok sancılı bir sürecin içindeyiz. Demokrasiye inanlar ciddi ve ortak bir tavır ortaya koymalı. Silahla şiddetle hiçbir şeyin çözülmeyeceğini biliyorum. Bu bir olgunlaşma sürecidir. Geçmişte söylediklerimizin Türk halkı için pek bir değeri yoktu, bugün barışı sağlamaya çalışıyoruz. Umudumuz olmasaydı siyasetin içinde olmazdık. Bu iftiralara rağmen bunları paylaşıyorsak gelecekle ilgili umudumuzu kaybetmediğimizdendir.”

  “SİZLERE GÖREV DÜŞÜYOR”

  “İnsanlar tepkilerini gösteriyor. Türkiye’de medya bağımsız değil. Polisler tek bir adım atmamıza izin vermedi, etrafımızı kuşatarak. Tepkisini gösteren bir halk var. Gerçekten demokrasiye inanan sizlere görev düşüyor.”

  “Adalet Yürüyüşü oldu. Her gün bölücülerle kol kola diye haber yapılıyor. Buna cevap bile verilmedi. Bir bütün olarak bunu büyütmek gerekiyor. Demokrasi, haklarımız için ortak değerler çevresinde buluşmamız gerek.”

  “VALİ BEY 400 KİŞİYİ İŞTEN ÇIKARMIŞ”

  “Bu hukuksuzluğa karşı sesimizi çıkarmadan oturmamızı kimse beklemesin. Bizi anlamakta sanki biraz güçlük çekiyorsunuz. CHP’ye çağrımız şu, biz CHP’ye değil demokrasiye destek verdik. Başka türlü durduramayız. Belediyenin kapalı olduğu, seçimden bir gün önce işçi alınmış. Bu hukuksuz. futbol kulübü kurmuş, belediyeden maaş alıyor. Vali bey 400 kişiyi işten çıkarmış.”

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

  “1 Ağustos’ta yaşanan durum sıradan bir hadise değil. Bir yandan HDP’ye dönük bir yandan da yerel yönetime ve seçmen iradesine yönelik bir tutumdur. Kaygı sahibi olan her çevrenin tutumunu, tarafını belli etmesi gerekiyor. Haksızlık karşısında yanımızda dostlarımızı görmemiz kıvanç yaşadığımız bir durum. İmamoğlu’nun ziyareti konusunda ayrıntıya sahip değilim”

  Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan ise şöyle konuştu:

  “Bizlere yönelik algı yaratma operasyonu var. Kadına yönelik şiddete karşı çalışmalar yaptık. Bütün alanlara dair özel çalışmalar vardı. Kayyım atandıktan sonra kurduğumuz sığınma evi kapatıldı. Eş başkanlık sistemi tüzüğümüzde var. Siyasi partiler kanununda da bir düzenleme var. Bütün örgütsel yapımızda yürürlülüktedir. Meşruluğunu halkın tepkisinden alıyor aslında. Oldukça demokratik ve yerel demokrasiyi de güçlendiren bir anlayıştır. Eş başkanlık sistemi bizim için vazgeçilmezdir. Her kademede kadınların var olduğu bir sistemi hayata geçirmekte kararlıyız.”