• AK Parti kurucularından Yalçınbayır: Her işin bir ömrü var

  Kurucuları arasında yer aldığı ve 2017’de istifa ettiği AK Parti’ye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ertuğrul Yalçınbayır, “Her işin bir ömrü var. Bu işin sürdürülebilmesi için ya programın ya da anlayışların revize edilmesi lazım” dedi. Yeni partiyle anılan isimler için de, “Bu süreçte samimi olarak çıkıyorlarsa yolları açık olsun. Samimiyet yerine AK Parti’ye husumetten çıkıyorlarsa o husumetten hayır gelmez” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  58’inci Hükümet’in Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır, kurucusu olduğu AK Parti’ye ilişkin Tarafsız Haber Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

  YA PROGRAMIN YA DA ANLAYIŞLARIN REVİZE EDİLMESİ LAZIM

  Yalçınbayır, “Her işin bir ömrü var, doğdu, büyüdü, güçlendi sözler verildi, sözler kısa sürede uygulanmamaya başladı. Programlar askıya alındı. Bu programların uygulanmasıyla ilgili eylem planları verildi, askıya alındı, bütün bunlara bakıldığında bu iş sürdürülebilir mi, bu işin sürdürülebilmesi için ya programın revize edilmesi lazım ya anlayışların revize edilmesi lazım” dedi.

  ŞU ANDAKİ AK PARTİ YÖNETİMİNİN DURUMU NE?

  Geleneklerde, liderin zulme uğrayanlarla her hafta toplantı yapmasının var olduğunu söyleyen Yalçınbayır, “Haftanın iki günü zulme uğrayan kişilerle ilgili açık görüşler vardı, onların arasında yiğitbaşı olan kişilerle görüşme, o yiğitbaşının isyan etme hakkı vardı, peki biz isyan etme hakkını kullansak ne olur? Denilecek ki yönetenlerin şu andaki AK Parti yönetiminin durumu ne, yönetenler ve onun başındakiler bütün halkı kucaklıyor mu? Yüzde 50 evet, yüzde 50 artı 1 evet, yüzde 49,9 hayır. İkiye bölünmüş durumda” diye konuştu.

  Yalçınbayır, AK Parti’den istifasına da değinerek, “Partinin tüzük ve programının artık uygulanamayacağı apaçık askıya alındığı çok önceden belli olmasına rağmen kendim de 2017 Mayıs’ında ayrıldım” dedi.

  SAMİMİLERSE YOLLARI AÇIK OLSUN

  Yeni parti çalışmalarıyla anılan isimler için de konuşan Yalçınbayır, “Onlardan bazılarının, geçmişte Davutoğlu yoktu bizim dönemde. Sayın Babacan, Sayın Gül, geçmişte Sayın Arınç bazıları sözlerini söyleyebiliyorlardı, ne kadar söyleyebiliyorlardı, söyleyebildikleri kadar, onlar da fevkalade sınırlıydı. Peki, sözünü o zaman söyleyemeyenin, tavrını o zaman koyamayanın samimiyetini insanoğlu test etmeyecek mi? Yani Davutoğlu’nun söylemleri karşısında insanoğlunun bilme, öğrenme hakkı yok mu? Yönetenlerin o konularla ilgili halka bilgi edinmeleri çerçevesinde bir şekilde hesap vermeleri bilgilendirmeleri yok mu? Yooo. O zaman geçmişte bu konularda samimi olmayanların tutum ve davranışları bakımından verebileceklerini düşünmek için zamana ihtiyaç var. Herkesin arınma, tövbe etme yeniden yapılanma hakları olabilir ama bu konu samimiyet, dürüstlük, açıklık isteyen, bilgi vermeyi, denetimi isteyen bir süreci kapsar. Bu süreçte samimi olarak çıkıyorlarsa yolları açık olsun. Samimiyet yerine AK Parti’ye husumetten çıkıyorlarsa o husumetten hayır gelmez” dedi.