• CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Erdoğan’ın önünde cübbelerinin olmayan düğmesini iliklemeye çalışıyorlar

  Yargıtay Başkanlığı tarafından düzenlenen 2019-2020 Adli Yıl Açılış Töreniyle ilgili açıklama yapan CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Kaçak Saray’da yapılan toplantıda Erdoğan’ın önünde cübbelerinin olmayan düğmesini iliklemeye çalışıyorlar” dedi. Diyanetin 30 Ağustos hutbesiyle ilgili de konuşan Öztrak, şöyle devam etti: “Hutbede Atatürk’e uygulanan sansür ilk olay değildir… Kışlaya, adliyeye, camiye siyaset girmemeli… Milletin birlik ve beraberliği çürür”

  Öztrak’ın açıklamasında şunları söyledi:

  ATATÜRK’ÜN ADINI HUTBEDE GEÇİRMEDİ

  Diyanet, cuma hutbesinde millet dedi, haysiyet dedi, vatan dedi zillet demeyi unutmadı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adını hutbede geçirmedi. 30 Ağustos’ta Atatürk’e uygulanan sansür aslında tek olay değil. 15 Mart’ta da Atatürk’ü tek cümle olsa dahi anmadı. 10 Kasım’da bir rahmet dahi dilenmedi.

  CÜBBELERİNİ DERHAL ÇIKARSINLAR

  Bu milletin ortak değeri üzerinden kin ve nefret siyaseti üretmeye çalışanlar cübbelerini derhal çıkarsınlar. Koltuklarımızda otururuz diyorlarsa, sorumluluk onu oraya atayan Saray’a aittir. Saray bu kendini bilmezleri, bu makamda bir dakika bile tutarsa bu suça ortaktır.

  İktidar eliyle hazinesinden, maliyesine, askeriyesine kadar çürürken Diyanet de kendi payını almıştır.

  Genel Başkanımız 15 Temmuz sonrası Yenikapı’daki mitinge katıldı. Üç yere siyaset girerse kurumlar çürür. Bundan biraç yıl öncesine kadar Yargıtay’da yapılan artık Saray’da yapılıyor. AK Parti Genel Başkanı’nın önünde ayağa kalkıp, cübbelerinin olmayan düğmesini iliklemeye çalıştılar.

  Kanunsuzluğa dekor olmayı nasıl hazmedebiliyorlar? Milletten adalete güvenmesine nasıl beklerler.

  Sanayi ve hizmetler sektörü üç çeyrektir; inşaat sektörü 4 çeyrektir daralıyor. Bugün medyada haberlere bakarsanız ‘Toparlandık’ diyorlar. Yatırım olmadan nasıl büyüyeceğiz? Savrulan büyüme rakamları bunlar.

  Doğal gaza yüzde 32 zam yapıldı, elektriğe yüzde 15 arttı. Fiyatı iktidar tarafından belirlenen ürünlere zam yağdı. Bu zamlar şirketlerin üretim maliyetini de etkiliyor. Bugün oradaki planları da olumsuz etkileyecek. Bu isyanın sebebi bu. İktidar milleti adeta haraca bağladı.

  Seçimden önce AK Parti Genel Başkanı, “Bay Kemal dinlesin, doğal gaza yüzde 10 indirim yapacağız” dedi. Yüzde 32 zam yapıldı. Bize yemin dersi vermeye kalkıyor.

  Seçimlere ‘tarafsız’ kalacağını söyleyerek giren kişinin yemin dersi vermeye çalışanına İsmet Paşa’nın sözü ile yanıt verilir. Hadi canım sen de.

  Tam bir yağma düzen. Sarayın kibirli adamı milleten koptu, milleti unuttu. Türkiye’de her yıl sahnelenen bir oyun var. Hakem Heyeti iktidar ne karar veriyorsa onu yapıyor. Sonra da buna toplu sözleşme görüşü diyorlar. Buna dört dörtlük tiyatro denir.

  KAYNAKLAR BU VAKIFLARA PEŞKEŞ ÇEKİLMEYECEK

  357 milyon lira vakıflara harcandığını öğrenmiş olduk. Vakıflar bizim kültürümüzde önemli müesseselerdir. Tüyü bitmedik yetimin parasını harcıyorlarsa bunun hesabı sorulur.

  Son iki yılda yapılan bağışları bilmiyoruz. ABD’de çiftlik alınıyor, gökdelen yapılıyor. Güya yurt yapıyorlar, tabii yerseniz. Şunu çok iyi biliyoruz CHP’li belediyelerin kaynakları bu vakıflara peşkeş çekilmeyecek.

  Adana’da yapılanlar dünya yolsuzluk literatürüne geçecek cinsten. Kuyu açıldığı iddia ediliyor. Kapak var, kuyu yok. Biz bu ülkenin kaynakları doğru kullanılırsa ülkemizin çok kısa zamanda ayağa kalkacağına inanıyoruz. Bunu tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Saray’ın kibirlisi başkanlarımızı hedef alıyor