• Sezai Temelli: Cumhurbaşkanı seçilmişleri tehdit ederek aslında tüm toplumu tehdit etmektedir

  HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 3 belediye başkanının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasının ardından başladığı ziyaretlerini sürdürüyor. Temelli bugün Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği, TİHV-İHD ve DİSK’i ziyaret etti. İHD-TİHV’i ziyaret etti.

  Topluma, Türkiye’ye, Türkiye halklarına savaşı ve şiddeti dayatıyor. Belki de bu şiddetin en son, en önemli fotoğrafı kayyım atamalarıdır. Kayyım atamaları başlı başına bir hak ihlalidir. İnsan hakkı ihlalidir. Meseleye en temelde böyle yaklaşıyoruz. Çünkü tüm bir halkın iradesini, başta Kürt halkının iradesi olmak üzere tüm Türkiye halklarının iradesini yok sayan bir yaklaşımdır. Demokrasiyi, sandığı, seçme-seçilme hakkını yok sayan bir anlayıştır. Bu anlayış diktatoryal rejime bir çağrıdır. Bu nedenle, bugün ziyaretlerimizde demokrasi mücadelesini, birlikte Anayasayı, yargı meselesini tartışmayı amaçlıyoruz.

  İktidarın bugüne kadar sürdürdüğü politikaların geldiği son aşama kayyımlardır

  Ama tüm bunlara başlarken bugün içinde bulunduğumuz koşulları da birlikte değerlendirmek zorundayız. Buradan tüm Türkiye toplumuna, sivil topluma, demokrasi mücadelesi veren herkese, vicdan sahibi herkese, partilere çağrı yapmak istiyorum. Bugün ortaya çıkmış olan kayyım atamalarına karşı mutlaka ses çıkarmalıyız. Bu, iktidarın bugüne kadar sürdürdüğü politikaların geldiği son aşamadır.

  Cumhurbaşkanı seçilmişleri tehdit ederek aslında tüm toplumu tehdit etmektedir

  Eğer bugün güçlü bir tepki ortaya koyamazsak iktidar bu hak ihlalleri konusunda geri adım atmayacaktır. Atmayacağının en önemli göstergesi de Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamalarıdır. AKP lideri kimliğini her zaman ön planda tutan Cumhurbaşkanı, yine HDP’yi, belediye başkanlarını, milletvekillerini tehdit etmiştir. Velhasıl topyekun Türkiye halklarını, Türkiye emekçilerini, kadınları Türkiye’de yaşayan herkesi tehdit etmektedir. Çünkü seçilmişleri tehdit etmek onu seçen iradeyi tehdit etmektir. Bunda da kararlı görünüyor.

  Türkiye, demokrasi güçlerinin buluşacağı bir zemini yaratmak zorundadır

  Türkiye bu kabustan uyanmalıdır, bu karanlık gidişe bir an önce dur demelidir. Hak ihlalleri konusunda yan yana gelmelidir, bu zeminde buluşmalıdır. Çağrımız bu yöndedir. Ziyaretlerimizi yaparken, Anayasa strateji metni, demokrasi ittifakı metni ve yargı konusunda strateji belgemizle geliyoruz ama tüm bu tartışmalar özünde bir demokrasi ve barış mücadelesine çağrı yapmak içindir. Türkiye bir an önce demokrasi güçlerinin buluşacağı bir zemini yaratmak zorundadır. Hepimize düşen en önemli sorumluluk buradadır.

  Şiddet dünyasına karşı acil adım atma zamanı

  Bugün ortaya çıkan tablo bunu bir zaruret haline getirmiştir. Suriye’de yaşanan gelişmeler, Türkiye’de yaşanan gelişmeler, kayyım rejimi, kadın cinayetleri, emek cinayetleri. Tüm bu yaşanan şiddet dünyası göz önüne getirildiğinde şimdi acil bir şeyler yapma zamanıdır. Bunları arkadaşlarımızla, dostlarımızla, bu mücadelede her zaman en önde yürüyen İHD ve TİHV ile konuşmak için buradayız. Hazırlamış olduğumuz dosyaları kendilerine ileteceğiz, kendilerinin görüşlerini alacağız ve birlikte bu sorunlara çözüm arayacağız.