• Mansur Yavaş’tan doğalgaz hamlesi… Haksız alınan sayaç bedelleri için hukuk mücadelesi verilecek

  ABB Mansur Yavaş, doğalgaz sorunu yaşayan Ankaralılara seslendi: “Belediyenin doğalgaz dağıtım hizmetleri için kurduğu Başkentgaz A.Ş 2013’te özelleştirilmiştir. ABB’ye hisse bırakılmamıştır” dedi. Başkentgaz A.Ş yönetiminde belediyeden bir temsilcisinin bulunması için yasal sürecin başlatıldığını kaydeden Yavaş, peşin ödeme yapanların cezalandırıldığını vurguladı.

  TARAFSIZ HABER AJANSI

  Ankara Büyükşehir Belediye Mansur Yavaş, çok fazla şikâyet gelen doğalgaz kullanımı ve fiyatlandırmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

  Toplantıya, Tüketici Dernekleri Federasyonu Sekreteri (TÜDEF) Ergün Kılıç, Tüketici Hakları Derneği Turhan Çakar ve STK temsilcileri de katıldı.

  Yavaş, doğalgaz sayaçları ve haksız alınan bedellerle ilgili şikâyetleri çözüme kavuşturmak için verdikleri sözü yerine getireceklerini ve her türlü hukuki mücadeleyi vereceklerini söyledi.

  BAŞKENTGAZ A.Ş 2013’TE ÖZELLEŞTİRİLDİ, ABB’YE HİSSE BIRAKILMADI

  Ankara’ya doğalgazın Büyükşehir Belediyesi tarafından getirildiğini hatırlatan Yavaş, “Belediyenin doğalgaz dağıtım hizmetleri için kurduğu Başkentgaz A.Ş 2013 yılında tümü ile özelleştirilmiştir. düzenlemelerin aksine bu özelleştirme sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne hisse bırakılmamıştır. Belediyeye Türk Ticaret Kanunu ile verilen ve denetim kurullarında temsil hakkını düzenleyen hüküm de kaldırılmıştır” dedi.

  HEMŞERİLERİMİZ YAŞANAN SIKINTILARIN BELEDİYEMİZLE İLGİLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNMEKTEDİR

  Yavaş, doğalgaz dağıtımını yapan şirketin özelleştirilmesine rağmen ilgili tüm şikâyetlerin hala belediyeye yapıldığını söyleyerek, “Bazı hemşerilerimiz yaşanan sıkıntıların belediyemizle ilgili olduğunu düşünmektedir. Bu konu sosyal medyada da geniş bir şekilde yer almaktadır.  2 milyon aboneyi ilgilendiren bu yakınmalar konusunda bizim ilgisiz kalmamız,  dağıtıcı şirket karşısında Ankaralıların yalnız bırakılması düşünülemez elbette.  Belirtilen nedenlerle sivil toplum kuruluşları ve tüketici dernekleri ile de işbirliği yapılarak belli başlı yakınma konuları tespit edilmiş, bunların hukuk zemininde giderilmesi, yargı denetiminden geçirilmesi için her türlü hazırlıklar yapılmış, avukatlar görevlendirilmiştir” diye konuştu.

  BAŞKENTGAZ YÖNETİMİNDE BELEDİYEDEN TEMSİLCİ BULUNMASI İÇİN YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI

  Doğalgaz aboneliği nedeniyle yaşanan sorunların çözülmesi için Başkentgaz A.Ş yönetiminde belediyeden bir temsilcisinin bulunması için gereken yasal sürecin başlatıldığını kaydeden Yavaş, konuya ilişkin başvurunun da EPDK’ya bugün itibarıyla gönderildiğini aktardı.

  Yavaş, en çok şikâyet gelen konunun “sayaç bedeli olarak alınan 300 doların iadesi” olduğunu belirterek, Ankaralılardan bağlantı ve doğalgaz sayacı bedeli olarak tahsil edilen 300 doların güvence bedeli olarak belirtilmediği için geri iadesinin olanaklı görünmediğini söyledi. Geçmişte alınan 300 doların 150 dolarlık bölümün ABB tarafından sayaç bedeli olarak tahsil edildiğini anlatan Yavaş, 2019 itibariyle abonelerden sayaç ücreti ve doğalgaz bağlantı ücreti olarak 700 TL tahsil edildiğini, buna karşın önceden 150 dolar ödemiş olan abonelerin bile uygulamada sayaçlarının sahibi olmadığını söyledi.

  PEŞİN ÖDEME YAPANLAR CEZALANDIRILIYOR

  Başkentgaz’ın 950 bin ön ödemeli doğalgaz abonesini mevzuata ve hukuka aykırı bir şekilde faturalı sayaca geçmeye zorlandığını ifade eden Yavaş, daha ağır hükümler içeren yeni sözleşme imzalattırılarak, abonelere ortalama 510 TL de güvence bedeli alındığını belirtti.

  Yavaş, parasını peşin ödeyerek almış ön ödemeli doğalgaz abonelerinden, tüketim tarihleri itibarıyla ilave ücret alınarak, sadece dağıtıcı şirketlerin menfaatlerinin dikkate alındığı, abonelerin haklarının göz ardı edildiği, hatta peşin ödeme yapanların cezalandırıldığını vurguladı.