• İhracı istenen Üstün: AK Parti MYK’sı kendi tüzüğüne aykırı davrandı

  eski Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, partiden ihracına ilişkin, “AK Parti MYK’sı maalesef kendi tüzüğüne aykırı davranmış, düşünce ve ifade hürriyeti gibi en temel hakkı oylama konusu yapmıştır. Bizim eylem ve söylemlerimizde Tüzüğe aykırı hiçbir husus yoktur” dedi.

  MEHTAP GÖKDEMİR
  TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA

  İhraç kararının kendisine tebliğini değerlendiren Ayhan Sefer Üstün, MYK’nın Merkez Disiplin Kurulu’na sevk gerekçelerinin 5 konu ile 5 maddede toplandığını belirtti.

  NEREDEYSE PELİKANA DOKUNAN YANIYOR

  Üstün, “Birincisi; paralel yapılara ve Pelikana işaret ettiğim için ihraç ediliyorum. Bizim hakkımızda bu gerekçe ile disiplin kararına verilmesi son derece yanlıştır. Neredeyse Pelikana dokunan yanıyor. İkincisi; cumhurbaşkanlığı sisteminin mevcut halini eleştirdiğim için ihraç ediliyorum. Ben bir siyasetçi ve hukukçu olarak sisteme ilişkin herhangi bir değerlendirme yapamayacak mıyım, bunun ile ne alakası var, ne ilgisi var? Kaldı ki, AK Parti de hükümet de sistemle ilgili tıkanıklıkları gördüğü için bu konuda çalışma yapmak üzere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir komisyon kurdu. Benzer değerlendirmeleri bizim de yapmış olmamız Tüzüğün hangi maddesini ihlal edebilir” dedi.

  MYK YÖNETİMİ ANLAŞILAN HİÇ KİMSENİN KONUŞMASINI İSTEMİYOR

  Üstün, eski Başbakan ’nun sözlerini hatırlatarak, “Sayın Ahmet Davutoğlu Ankara Dostları Platformunun vermiş olduğu iftar yemeğindeki konuşmasında bir cümle sarf etmiş; ‘Ümidini kaybedenin yarını olmaz, konuşmaktan korkmayın’. Konuşmaktan korkmayın cümlesini almışım, tweette paylaşmışım. Konuşmaktan korkmayın ifadesi soyut bir ifade. Bizler siyasetçiyiz. Konuşarak ancak meramımızı anlatabiliriz. Konuşarak sorunları çözebiliriz. Türkiye demokratik bir ülke, milletimiz elbette ki, konuşacak. Mevcut MYK yönetimi anlaşılan hiç kimsenin konuşmasını istemiyor. Totaliter rejimlerde olduğu gibi kapalı kapılar ardında düşünebileceğimizi ama zinhar düşündüklerimizi üçüncü kişilerle paylaşamayacağımızı ifade ediyor. Acaba rejim değişti bizim haberimiz mi yok?” diye konuştu.

  BU SÖZLERİMİZİN NERESİNDE TÜZÜK İHLALİ VAR?”

  İhracın nedenlerini sıralamaya devam eden Üstün, şunları söyledi: “Dördüncüsü, ’den MHP’ye oy akışını işaret ettiğim için ihraç ediliyorum. Seçimler geçtikten sonra bir durum tespiti yapmışız. Burada sosyolojik bir tespit yapılmış. AK Parti’nin uğradığı zararlara işaret edilmiş. Tedbir alınması istenmiş. Bu sözlerimizin neresinde Tüzük ihlali var?

  Beşincisi; 20 Ağustos 2019 tarihinde atmış olduğum bir tweet var. Bu tweeti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ı etiketleyerek atmıştım. Bu tweet öncesinde Sayın Mahir Ünal halen üyesi ve ikinci genel başkanı Türkiye Cumhuriyetinin 26. Başbakanı Sayın ’na sözlü saldırıda bulunmuş, hakaret ve iftira içeren sözler sarf etmiştir. Sayın Mahir Ünal’ın içinde bulunduğu durumu göstermek için tweet attım.

  ASIL DİSİPLİNE VERİLMESİ GEREKEN VE SAYIN MAHİR ÜNAL’DIR

  Birbirini tamamlayan bu süreçte asıl disipline verilmesi gereken ve Parti Tüzüğünün 117. maddesini ihlal eden, bir başka parti üyesine, eski Genel Başkanı’na hakaret eden, iftirada bulunan Sayın Mahir Ünal’dır.

  Aslında yapmış olduğumuz beyan ve değerlendirmelerimizin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğu açıktır. programında da ‘düşünce ve ifade özgürlükleri uluslararası standartlar temelinde inşa edilecek, düşünceler özgürce açıklanabilecek, farklılıklar birer zenginlik olarak görülecektir’, ‘özgürlükler demokrasinin temelini oluşturur, hiçbir bireysel ve kurumsal baskı kabul edilemez’,  ‘Temel hak ve özgürlükler oylama konusu yapılamaz’.

  AKP MYK’sı maalesef kendi tüzüğüne aykırı davranmış, düşünce ve ifade hürriyeti gibi en temel hakkı oylama konusu yapmıştır. Bizim eylem ve söylemlerimizde Tüzüğe aykırı hiçbir husus yoktur”