• Çevre ve şehircilik Bakanı açıkladı: Kentsel Dönüşüm Anayasası geliyor

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme ilişkin yenilikleri açıklıyor. Bakan Kurum, 5 yıllık Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın hazırlandığını söyledi.Kurum, “Kentsel dönüşüm eylem planı bir dönüşüm seferberliğidir” dedi.

  Bakan Kurum’un konuşmasından satır başları şöyle:

  – Kentsel dönüşümde temel hedefimiz  her şeyden önce insanımızın can ve mal güvenliğini sağlamaktır.

  –  82 milyon vatandaşımızla hep birlikte gerçekleştireceğiz. Nitekim dün, Sayın Cumhurbaşkanımızın ev sahipliğinde büyükşehir belediye başkanlarımızla Cumhurbaşkanlığı Külliyemizde bir araya geldik. Belediye başkanlarımızın yapacakları çalışmalara dair bizden taleplerini aldık, ihtiyaçlarını not ettik, birlikte neler yapabileceğimizi istişare ettik.

  – Kentsel Dönüşüme dair her konuda belediyelerimize kapımız sonuna kadar açıktır, eser siyaseti anlayışıyla ortaya koyulan tüm projelerde belediyelerimizin yanındayız, destekçisiyiz.

  -2012’den bu yana ne yaptık. Bir seferberlik ruhuyla hayata geçirdiğimiz Kentsel Dönüşümle alakalı geldiğimiz noktayı özetlemek isterim. 

  -53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 281 alanda çalışmalarımıza başladık.

  – Riskli alanlarda ve yapılarda, toplamda 1 Milyon 166 Bin bağımsız birimi dönüşüm kapsamına aldık. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında toplam 11 milyar lira kaynak kullandık.

  -Yeni yapı denetim sistemimizle bugüne kadar 730 bin binamızı denetledik. Bu binalarda yaklaşık 5 milyon 500 bin bağımsız bölüm var. Hala inşaatı süren 393 bin binanın denetimine ise devam ediyoruz. Bu yapılarda da yaklaşık 3 milyon bağımsız bölüm var. Bugüne kadar yaptığımız denetimlerle  yaklaşık 22 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda güven içinde oturmasını sağladık. Devam eden inşaatların da tamamlanmasıyla bu rakam, nüfusumuzun yüzde 45’ine, 35 milyona ulaşacak.

  -Önümüzdeki 5 yıl içerisinde atacağımız adımlar… 3 olmazsa olmaz ilke üzerine bina ettik.

  – Birincisi yerinde dönüşüm. Herkes kendi mahallesinde, komşularıyla birlikte, alıştığı, benimsediği çevreden kopmadan dönüşüme katılmak istiyor. biz de önceliğimizi yerinde dönüşüme verdil.

  -İkincisi gönüllü dönüşüm. Vatandaşımızın rızası olmayan hiçbir kentsel dönüşüm projesini yapmayacağız, yaptırmayacağız.

  -Üçüncüsü hızlı dönüşüm. Kentsel dönüşüm çalışmalarının kısa sürede tamamlanması için gerekli mevzuat düzenlemelerimizi yaptık.

  KARTAL YEŞİLYURT APARTMANINDAKİ ÇÖKME

  -Biliyorsunuz Kartal’da Yeşilyurt apartmanının çökmesi sonucu 21 canımızı kaybettik. 48 gün sonra hemen dönüşüm sürecini başlattık, temellerimizi attık.Aralık ayında tamamlanacak yuvalarını teslim edeceğiz.

  “KENTSEL DÖNÜŞÜM 4 ANA BAŞLIK ALTINDA TOPLANDI”

  -3 temel ilke çerçevesinde kentsel dönüşümü 4 ana başlıkta gerçekleştireceğiz. 

  Bu dört ana başlık:

  •     Deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü,
  •     Sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü,
  •     Tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü,
  •     Sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü.

  “8 MADDELİK KENTSEL DÖNÜŞÜM EYLEM PLANI”

  1-“KENTLERİN DÖNÜŞÜM ANAYASASINI OLUŞTURACAĞIZ.

  Bu sayede her bir şehrimizin kendine özgü bir anayasası olacak.Buna göre her kentin kendi dönüşüm alanları  o kentin bir bölümüne değil, bütününe yönelik yapılan analizlerle belirlenecek. Yine o şehirde belirlenecek dönüşüm alanı  şehrin kültürel ve geleneksel dokusuna uygun şekilde imar edilecek. O kentteki risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve işyeri ihtiyacı ve çevresel etkiler göz önünde bulundurulacak.

  • -İlaveten, kentsel dönüşüm alanlarında Bakanlığımız, TOKİ, İlbank, Emlak Katılım Bankası, yerel idareler, vatandaşlarımız ve yatırımcılarımızın sorumluluklarını içeren “Kentsel Dönüşüm Rehberimizi” de hazırladık. Bu rehber doğrultusunda kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız.

  2-“HER YIL 300 BİN KONUT DÖNÜŞTÜRÜLECEK

  – 6.7 milyon konuttan hâlihazırda acil dönüştürülmesi gereken 1 milyon 500 bin konutu 5 yıl içerisinde dönüştürmüş olacağız. Bu çerçevede 100 bini İstanbul’da olmak üzere here yıl 300 bin konutun dönüşümünü sağlış olacağız.

  -Bugüne kadar kentsel dönüşüm kapsamında tüm Türkiye’de, toplam 152 bin konutumuzun ihalesini yaptık, 115 bin konutumuzu tamamladık. 2023’e kadar TOKİ Başkanlığımız eliyle yılda en az 30 bin olmak üzere 5 yılda toplam 150 bin konutu dönüştüreceğiz.

  3- “TAŞKIN, HEYELAN VE SEL RİSKİ TAŞIYAN ALANLARDAKİ YAPILAR TAŞINACAK

  -Hâlihazırda, Üsküdar’da 1849, Esenler’de 8000, Gaziosmanpaşa’da 4748, Kâğıthane’de 850, Zeytinburnu’nda 713, Bağcılar’da 1015 olmak üzere, İstanbul’un birçok ilçesinde kentsel dönüşüm konutlarımızı üretiyoruz.

  -Bugün itibariyle, yıl içerisinde temeli atılan konutlarla birlikte, 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesini başlatmış oluyoruz.

  -1923-2016 yılları arasında ülkemizde meydana gelen afetler incelendiğinde, can kayıplarının yüzde 90’ı depremlerden kaynaklanıyor.Kalan yüzde 10’u ise heyelanlar, seller, taşkınlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bunun başlıca sebebi iklim değişikliğine bağlı yağış artışı ve dere yataklarındaki sağlıksız yapılaşmalardır.  

  -Bildiğiniz üzere, 12 Temmuz’da Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planını açıkladık. Öncelikle dere güzergâhı içerisinde kalan taşkın ve sel riski altındaki yapıları belirledik.

  -Burada, yani o bölgede taşkın riski taşıyan ne kadar yerleşim alanı varsa tespit ediyoruz. Vatandaşlarımızı bu alanlara taşıyacağız. Yapacağımız 15 bin yeni konutla, heyelan, sel ve taşkınlardan kaynaklanan can ve mal kaybına karşı etkin bir önlem almış olacağız.

  -Önümüzdeki süreçte 7 bölgemizin tamamını kapsayan İklim Değişikliği Eylem Planlarımızı hazırlayacağız.

  4- “TARİHİ KENT MERKEZİ VE MEYDANLAR YENİLENECEK.

  -Tarihi kent merkezi ve meydanlar yenilenecek. Tarihi dokusuna kavuşturulacak.

  -Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak  tarihi kent merkezlerimizin korunmasıyla  tarihimizin, kültürümüzün, kimliğimizin geleceğe en güzel şekilde aktarılmasını sağlayacağız.

  – Bu bölgelerdeki ticareti artırmak, turizmini geliştirmek, bu  değerlerimizi cazibe merkezleri haline getirmek için canla başla çalışıyoruz.

  -Tarihi kent merkezlerimizi belediyelerimizle iş birliği içerisinde sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme, çevre düzenlemesi gibi faaliyetlerimizi hayata geçiriyoruz.

  -Öncelikli olarak  Ankara Hergelen Meydanı önem arz ettiğimiz bir projemiz. tarihi yapıların korunması sürecini balkatacağız. İstanbul’da Fatih’te önemli bir süreç başlatıyoruz. Konya Mevlana Meydanı’nda Mevlana Hazretlerinin bulunduğu alanla şehri birleştirecek bir proje gerçekleştireceğiz. Niğde Kaleiçi, Erzurum Hacı Cuma, Kastamonu Nasrullah Cami ve çevresi, Afyon Mısri Çarşı, Kayseri Kaleiçi gibi son derece önemli projelerle çalışmalarımıza başladık. Diyarbakır,  Tokat, Amasya ve Giresun illerimizde de çalışmalarımıza devam ediyoruz. 81 ilde binlerce yapıyı yeniliyoruz. Yaylalarımızda kıyılarımızda, koylarımızda da bu süreci işleteceğiz. Tıpkı Bodrum ilçemizde, Ayder’de, Uzungöl’de olduğu gibi kaçak yapılaşmaya hiçbir şart altında müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz

  5-“KÖHNELEŞMİŞ, ÇÖKÜNTÜ HALİNE GELMİŞ SANAYİ ALANLARINI DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

  -Şehir merkezindeki köhneleşmiş, çöküntü haline gelmiş sanayi alanlarını dönüştürmek. İnşa edildiği yıllarda, şehrin dışında yer alan sanayi alanlarımız, şehirlerin genişlemesiyle beraber merkezde kalmıştır. Bu da trafik yoğunluğundan sağlık sorunlarına, görüntü kirliliğinden fiziksel kirliliğe kadar çok çeşitli problemlere sebep olmaktadır.

  -Esnafımızın ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelen sanayi alanlarımızı kentlerimizin dışına çıkarıyoruz. Böylelikle hem bu alanları vatandaşlarımızın kullanımına açıyor, hem de yeni sanayi alanları oluşturarak sanayicilerimizin, esnafımızın yüzünü güldürüyoruz.

  -Bu kapsamda, öncelikli olarak başta İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya olmak üzere 10 bin bağımsız birimi üretmek için çalışmalarımıza başladık.5 yıl içerisinde bunu da yaymış olacağız.

  6-“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ.”

  -Yeni hibe, teşvik ve kredi imkânlarıyla kentsel dönüşümde finansman desteği sağlayacağız. İller Bankası bu anlamda altyapı hizmetlerinin sağlanması amacıyla gerek teknik, gerekse kaynak desteğini artıracak. Belediyelerimize 4 milyar liralık kaynak ve dönüşüm kredisi sağlayacağız. kredilerimizde yüzde 50’ye kadar kredi finansmanında hibe desteği sağlayacağız.

  -Yeni hizmete açtığımız Emlak Katılım Bankası ulusal ve uluslararası düzeyde finans kaynaklarının tespitinde önemli bir noktaya geldi. Yine, Emlak Katılım Bankamız ile konut alım sürecinde, taraflara finans sağlayacak, konut alımını çok daha kolaylaştıracağız. 

  -Şunu da özellikle vurgulamak isterim. Bundan böyle  dönüşüm alanlarında üretilecek yapılarda enerji verimliliği ne kadar fazla ise belirli bir oranda hibe vereceğiz veya kredi sağlayacağız. Böylelikle enerji verimliliğini esas alan projelerin sayısını arttıracağız ve ülke ekonomimize büyük katkı sağlayacağız.

  -Sıfır atık projesine uygun şekilde inşa edilmesini sağlayacak düzenlemeleri de hayata geçiriyoruz.

  – Çevre karnesi yüksek projeleri destekleyeceğiz. Vereceğimiz desteklerle sıfır atık projesini, tüm ülkede yaygınlaşmış olacağız.

  7- İMAR PLANLARI YAPILARAK MÜLKİYET PROBLEMLERİ ÇÖZÜLECEK

  -Çarpık yapılaşmanın ve mülkiyet sorunlarının yaşandığı alanlarda, yatay mimari ve modern şehircilik ilkelerine uygun imar planları yapacak, önceliği hak sahiplerine vererek dönüşümü gerçekleştireceğiz.

  -Bir yandan yapıları dönüştüreceğiz, bir yandan da vatandaşlarımızı sağlam güvenli konutlarda, tapularına kavuşturmuş olacağız.

  8- İMAR BARIŞINDAN FAYDALANAN VATANDAŞLARIMIZIN YAPILARININ GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN MEVZUAT ÇALIŞMASI YAPACAĞIZ.

  -imar barışından faydalanan vatandaşlarımızın yapılarının güçlendirilmesi için mevzuat çalışması yapacağız.Teknik bilgiler çerçevesinde tespit edilen yapılar, Yapı Kayıt Belgesi almak koşulu ile imar kanunundaki kısıtlamalara tabi olmaksızın mevcut yapı alanlarında herhangi ilave artış ve kullanım kararı değişikliği meydana getirmeden güçlendirme ruhsatı alabileceklerdir. 

  -Bu çerçevede her yıl 50 bin konutu güçlendirilerek sağlam ve güvenli bir şekilde vatandaşlarımızın bu konutlarda yaşama imkanı getirmiş olacağız.

  Ayrıntılar geliyor…