• HDP: Diyarbakır’da eylem yapan anneleri Meclis’e davet ediyoruz

  Sözcüsü Günay Kubilay, HDP Diyarbakır İl Binası önünde eylem yapan anneleri Meclis’e davet etti. Kubilay, dün Kulp’ta meydana gelen patlamaya ilişkin ise “HDP’ye yönelik yeni bir algı operasyonu” dedi.

  Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde dün gece meydana gelen ve 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 10 kişinin de yaralandığı patlamayla ilgili konuşan Günay Kubilay, saldırıyı kınadıklarını ve saldırının bir an önce etkin biçimde soruşturulması için gerekli adımların atılması ve sorumluların bulunmasını yetkililerden talep ettiklerini ifade etti.

  “YAPILMASI GEREKENLER KONUSUNDA KARARLIYIZ”

  Saldırı sonrası ’lilere dönük gözaltı operasyonlarına dikkati çeken Kubilay, bu gözaltılarla ciddi bir soruşturma yerine yeni bir algı operasyonu olduğunu söyledi. Kubilay, “Bu toprakların her bir karışının barış ve huzur içinde insanca yaşanabilir bir hale gelmesi için hem demokratik siyasette hem de toplumsal siyasette yapılması gerekenler konusunda kararlı olduğumuzu huzurunuzda belirtmek istiyoruz” dedi.

  Sözcüsü, Diyarbakır’da zırhlı aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren 6 yaşındaki Efe Tektekin’le ilgili, “Çocukların sokakta özgürce oynayabileceği bir dünya kuracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Tüm bu kayıpların nedeni savaş ve şiddet politikalarıdır” diye konuştu.

  TASFİYE EDİLMEK İSTENİYOR”

  31 Mart yerel seçimlerinden sonra ’ye yönelik saldırıların hız kesmeden devam ettiğini vurgulayan Kubilay, kayyum atanan 3 belediyenin kayyumlar tarafından feshedildiğini hatırlattı. Kubilay, şöyle devam etti:

  “Böylece yerel demokrasinin olmazsa olması olan yerel yönetim meclisinin yani büyükşehir belediye meclisinin kapısına da kilit vurulmuştur. Belediye meclislerini feshederek devre dışı bırakmak, her bir yerelde tek dam rejimi inşa etmek, yerelleri kayyımlar vasıtasıyla saray rejiminin organik ve siyasi uzantısı haline getirmek demektir. Kayyım atanan valiler İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlıdır. yerel yönetimlerden bütünüyle tasfiye edilmek isteniyor.”

  “ANNELERİN TALEBİ SON DERECE HAKLIDIR”

  Kubilay Günay, Diyarbakır İl Başkanlığı önünde eylem yapan annelerle ilgili olaraksa şöyle konuştu:

  “3 Eylül’den itibaren Diyarbakır İl binamız önündeki annelerin talebi son derece haklı bir taleptir. Bizim de talebimiz hiç kimsenin tırnağı dahi kanamadan toplumsal barışın sağlanarak bütün gençlerin evlerine sağ salim geri dönmeleridir. Bizim bu konudaki duruşumuz nettir. Biz bütün gençleri güven içinde evlerine dönsün ve toplumsal barış sağlansın diye uğraşıyoruz. Peki AKP-MHP Koalisyonu ne diyor, saray ne diyor. Barış mı diyorlar gençler sağ salim dönsün mü diyorlar? Tabii ki hayır. Savaş çığırtkanlığı yapmaya devam ediyor. Eğer çocuklar ailelerinden uzaksa, gencecik insanlar yaşamını yitiriyorsa bunun sorumlusu Kürt sorununu çözmeyenlerdir. olarak çocuklarını arayan ve yanında olmak isteyen tüm ailelerin yanındayız. Ama sorunun asıl muhatabı devlet ve devleti yönetenlerdir.

  “ÖNERİMİZE AK PARTİ KARŞI ÇIKTI””

  Örneğin bu olaydan çok daha önce toplumun önüne gelmiş olan PKK’nin alıkoyduğu asker ve polislere ilişkin önerimiz hala geçerlidir. Ne demiştik? Bir heyet kuralım, insan hakları kuruluşlarının da içinde yer aldığı bir heyet kuralım önerimiz olmuştu. Bu öneriye önce AKP karşı çıkmıştır. Bir kez daha tekrar ediyoruz. İktidar oluşturulacak bir heyete engel çıkarmadığı ve güvence verdiği takdirde içinde insan hakları kuruluşlarından temsilcilerin de olduğu bir heyet oluşturulabilir ve hızla bu sorunu çözebilecek adımları atabilir.

  “BİZ ANNELERİ MECLİS’E DAVET EDİYORUZ”

  Her gün savaş tamtamları çalan, savaştan başka çare yok diyen parti midir? Dolmabahçe Mutabakatını reddeden çözüm masasını deviren ölümlere kapı açan HDP midir? Bu konuda AKP basını da bütünüyle ikiyüzlülük yapıyor. HDP’yi hedef gösteriyor, HDP’yi suçlayarak sorunun kaynağı olan iktidarı aklamaya çalışıyor. Biz AKP’nin annelere yaklaşımını Galatasaray Meydanı’ndan biliyoruz. Açıkça Erdoğan’a çağrı yapıyoruz. Sayın Erdoğan önce Berfo Ana’ya verdiğiniz sözü tutun. Bu vesileyle İl binamızın önünde oturan annelere de seslenmek istiyoruz. Biz anneleri Meclis’e davet ediyoruz.

  Dün MYK toplantımızı gerçekleştirdik. Kayyımlara dönük olarak sürecek olan mücadelenin ve meşru direnişin biçimleri üzerine de konuştuk. Kayyımlar geldikleri yere gidene kadar, belediye eşbaşkanlarımız görevlerine iade edilene kadar meşru direnişimizi genişleterek büyüterek sürdüreceğiz. Bakınız son görüşmelere de Sayın Öcalan bir çağrı yaptı. Dedi ki bu sorunu biz bir haftada çözebiliriz. Eğer 96 yıllık geçmişten bakiye bir sorunu bir haftada çözebilecek bir bakış söz konusu ise akan kan duracaksa bu ülkenin halkları eşit haklar temelinde birlikte yaşayabilecekleri özgür günlere kucak açacaksa kimin ne zararı olabilir. Biz siyasi iktidarı düşünmeye ve Daha fazla birlikte yaşamanın imkanlarını yok edecek zararlı yanlış politikalardan dönmeye davet ediyoruz.”