• 31 Mart sonrası sandık görevlileri hakkında soruşturma açılmıştı 5.5 aydır işlem yok. CHP’li Atıcı ‘Tam saçmalıktı, takipsizlik mi çıkacak göreceğiz’

  CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı, 31 Mart seçimlerinde haklarında soruşturma açılan sandık görevlilerine ilişkin, “Tam bir saçmalıktı, 31 Mart’ı hazmedemeyen insanların acaba nereden tuttursam diye getirdikleri, bavullarla gelmişlerdi, o bavulların içerisinde ne buldularsa koydular” dedi.

   TARAFSIZ HABER AJANSI/ANKARA 

  Atıcı, Tarafsız Haber Ajansı’na konuştu. 31 Mart seçimlerinde haklarında soruşturma açılan sandık görevlilerine ilişkin Atıcı, şunları söyledi:
  “Tam bir saçmalıktı, 31 Mart’ı hazmedemeyen insanların acaba nereden tuttursam diye getirdikleri, bavullarla gelmişlerdi, o bavulların içerisinde ne buldularsa koydular. 31 Mart’ı iptal etmenin bir meşru zeminini aradılar, bir türlü bulamadılar, bu sefer uyduruk sebeplerle iptal ettiler, halk da gereken cevabı verdi.

  “SAÇMA SAPAN BİR ŞEYDİ VE TUTMADI”

  • Burada bunu herhangi bir delil olmadığı halde kabul eden bir Cumhuriyet savcısı takipsizlik kararı verdiğinde adalete olan güven yüzde 38’den kaça düşer acaba, yani yüzde 38 çok yüksek bir rakam bana göre burada gerçekten çok tehlikeli bir durum var.
  • Adalete verilen bu zarar hepimize her alanda geri dönecek. Saçma sapan bir şeydi ve tutmadı, tutması da ihtimal dahilinde değil.
  • Takipsizlik kararı mı verecek, bakalım ne yapacak. Bir kere onların hepsini oraya  valilikler, kaymakamlıklar atadı, bunların bilgisi olmadan atanır mı? Devlet memuru listesini gönderiyor kaymakam. Bunun içerisinde FETÖ’cü var mı, yok mu kaymakam bilemeyebilir, itirazım yok, ancak bu kişilerin devlet memuru olup olmadığını kaymakam bilmez mi? Olayın rezaletine bakın.

  “FETÖ’YÜ DE BURAYA SOS OLARAK KOYDULAR”

  • Kamu görevlisinin tanımı var. Buradan esas tokatlamaya çalıştılar. FETÖ’yü de buraya sos olarak koydular.
  • Dediler ki ‘FETÖ’cüler bizi böyle yaptı. FETÖ’cüler geldi kamu görevlisi olmayanların listesini verdiler.
  • İlçe seçim kurulu da bu FETÖ’cüleri aldı yerleştirdi. Ondan sonra bu sandıklarda düşük oy aldık’.
  • Halbuki biz araştırmasını da yaptık, o sandıklarda AKP’nin kamu görevlisi değil dediği sandıkların büyük bir çoğunluğunda AKP bizden önde. Dayanağı olması lazım.
  • Ben şimdi merakla bekliyorum bu savcı takipsizlik kararı verecek mi?  Verirse ne diyecek millete. Kusura bakmayın o dönemde ben böyle düşünmüştüm. Madem delil bulamadın niye soruşturma başlattın. Şimdi takipsizlik kararı mı verecek göreceğiz bakalım.”

  İstanbul’daki sandık kurulu soruşturmaları 3 dosyada birleştirildi

  İstanbul’da üç ilçede seçim kurullarında görev yapan 100’ü aşkın kişi hakkında soruşturma

  "İFADE ALMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADILAR''

  Cumhuriyet Gazetesi’nde bugün yayınlanan habere göre; 31 Mart seçiminde 43 sandık görevlisinin FETÖ’cü olduğu iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada şüphelilerin ifadesi alınırken, başka bir işlemin yapılmadığı ortaya çıktı.

  Haklarında soruşturma açılan Gülsen Birgit, “Hakkımızda FETÖ soruşturması açtılar, savcı seçim gününü ve sandık başında olanları sordu” dedi.

  Çiğdem Ülker ise “Yıllardır CHP’nin gönüllü çalışanıyım ve birçok kez sandık başında görev aldım. Ben çok iyi biliyorum ki 43 kişi hakkında başlatılan bu soruşturma, sandıkta oyun var algısı yaratmak içindi. İstanbul’u kaybettikleri için böyle bir oyuna başvurdular. Olması gereken bu davanın düşmesi” diye konuştu.

  NE OLMUŞTU?

  31 Mart’ta Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri 13 bin oy farkla kazanmasıyla AKP’nin itirazları sonrasında iptal edilen seçimlerde, sandık kurullarında FETÖ’cülerin bulunduğu gerekçesiyle 43 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

  5.5 AY GEÇTİ

  Aradan geçen 5.5 aylık sürede ne bir iddianame ne de bir dava açılırken, söz konusu şüphelilerin sadece ifadesinin alındığı belirlendi.

  “SORUŞTURMALAR PROPAGANDA AMAÇLI KULLANILDI”

  CHP İstanbul İl Hukuk Komisyonu Başkanı Doğuşcan Aydın Aygün şu değerlendirmeyi yaptı:

  “Bu soruşturmalar o dönem için propaganda amaçlı ve seçim iptalini meşru göstermek için kullanılmıştı. Şu an soruşturma devam ediyor. Ancak makamı bu aşamada toplanacak başkaca bir delil olmaması nedeni ile ya iddianame hazırlayarak dava açmalı ya da kovuşturmaya yer olmadığına karar vermeli. İstanbul’un kaybedilmesi nedeniyle böyle bir konuda soruşturma başlatarak algı yaratılmaya çalışıldı.”

  Aygün, 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde kaymakamlığın farklı sayıda memur bildirdiğini belirterek, “Usulsüzlük varsa 31 Mart ve 23 Haziran’da farklı sayıda memur bildiren kaymakamlık işlemlerine bakılmalı ve bunlar araştırılmalı” dedi.